Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Wykorzystanie Ai do identyfikacji czynników ryzyka samobójstwa u nastolatków

Wykorzystanie Ai do identyfikacji czynników ryzyka samobójstwa u nastolatków

by kapdes
samobojsto-nastolatkow

Naukowcy wykorzystują sztuczną inteligencję do identyfikacji czynników ryzyka samobójstwa u nastolatków

Norwescy i duńscy naukowcy wykorzystali uczenie maszynowe do identyfikacji czynników ryzyka prób samobójczych wśród młodych ludzi.

W badaniu przeanalizowano dane 173 664 norweskich nastolatków w wieku od 13 do 18 lat, z których 4,65% próbowało popełnić samobójstwo w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Według Milana Obaidi, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kopenhaskiego, „niedawne samookaleczenie jest najważniejszym wskaźnikiem ryzyka prób samobójczych”. Ponadto zidentyfikowano pięć innych czynników ryzyka: problemy internalizacyjne, takie jak lęk i depresja, problemy ze snem, zaburzenia odżywiania, pesymizm co do perspektyw na przyszłość i wiktymizacja.

Przy czułości i specyficzności na poziomie 90,1%, model opracowany przez naukowców wypadł znacznie lepiej niż inne algorytmy. Jest to jak dotąd najdokładniejszy model tego rodzaju i może identyfikować młodych ludzi zagrożonych lepiej niż inne modele.

Naukowcy wzywają do holistycznego podejścia

„Kluczowe znaczenie ma zidentyfikowanie okoliczności życiowych, które zwiększają ryzyko samobójstwa wśród młodych ludzi. Niestety, obecne metody szacowania czynników ryzyka są prawie bezużyteczne – w związku z tym władze nie mogą zidentyfikować osób zagrożonych” – podkreśla Obaidi.

Według badacza, aby powstrzymać alarmujący wzrost liczby prób samobójczych wśród młodych ludzi, potrzebne jest podejście holistyczne. „Należy zbadać zarówno czynniki ryzyka, jak i czynniki ochronne w wielu domenach indywidualnych, psychologicznych, socjologicznych i środowiskowych”.

Wyniki pokazały, że ryzyko podjęcia próby samobójczej u nastolatków nie jest po prostu sumą różnych nacisków społecznych, ekonomicznych i psychologicznych, ale raczej ma miejsce w procesach intra- i interpersonalnych. Są one „dynamiczne i specyficzne, związane z problemami internalizacyjnymi, brakiem optymizmu co do przyszłej edukacji i kariery, konfliktami interpersonalnymi z innymi znaczącymi osobami, doświadczeniami wiktymizacji, a także somatyzacją i tendencjami do działania”.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub wsparcia zadzwoń: 116 111
– telefon zaufania dla dzieci i młodzieży od 14 lat prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

W każdym europejskim kraju pod numerem 116 111 osoby poniżej 18 r.ż. otrzymają potrzebną pomoc i wsparcie.

Pozostałe artykuły