Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Volkswagen wprowadza do swoich aut ChatGPT

Volkswagen wprowadza do swoich aut ChatGPT

by kapdes
chatgpt-volkswagen

Volkswagen planuje zintegrować ChatGPT w modelach z najnowszym systemem informacyjno-rozrywkowym VW

Funkcja chatbota rozszerza istniejące sterowanie głosowe, rozpoznając więcej niż wyraźne polecenia, a jej możliwości będą stale ewoluować, powiedział VW.
ChatGPT zadebiutuje jeszcze w tym roku.

To tylko kwestia czasu, aż sztuczna inteligencja zacznie wkraczać do naszych samochodów. Volkswagen ma  być pierwszym producentem samochodów na rynku masowym, który przechylił szalę: Na targach CES VW zaprezentował system oparty na ChatGPT, który reaguje na polecenia głosowe.

Firma nazwała nowego wirtualnego asystenta „Ida”. Wystarczy powiedzieć „Hello Ida” lub nacisnąć przycisk na kierownicy, aby ożywić tę funkcję; przypomina to aktywację urządzenia Amazon Alexa lub funkcji Siri firmy Apple. Podczas gdy BMW, Mercedes i inni producenci samochodów oferują podobne systemy aktywowane głosem, tylko VW korzysta z ChatGPT, który jest ułatwiony dzięki partnerstwu firmy z Cerence Inc.

Dziennikarze mieli okazję uczestniczyć w demonstracji na targach CES na żywo nowego oprogramowania opartego na chmurze, które było obsługiwane za pomocą dużego dotykowego systemu informacyjno-rozrywkowego VW ID.7. Oprócz szybkich odpowiedzi, które prawie zawsze były zrozumiałe, wyróżniał się rodzaj pytań, które można było zadać, a system je zrozumiał.

Na przykład, większość oprogramowania do rozpoznawania głosu odpowie na wyraźne prośby, takie jak pytanie o drogę do najbliższego sklepu spożywczego lub aktualizacje pogody, ale chatbot VW był w stanie zrozumieć, że chcemy wskazówek do pobliskich indyjskich restauracji po tym, jak powiedzieliśmy, że chcemy kurczaka tikka masala na obiad. Co można robić w Las Vegas? Asystent AI przedstawił listę popularnych atrakcji, takich jak zwiedzanie Muzeum Neonów. „Opowiedz nam o Muzeum Neonów”, IDA przedstawiła szczegółowy przegląd, prawie jak przewodnik.

Jak bezpieczne jest to rozwiązanie?

Oczywiście Ida może również kontrolować prostsze funkcje, takie jak regulacja ustawień klimatyzacji i podawanie wskazówek zakręt po zakręcie. A dla tych, którzy martwią się o bezpieczeństwo, VW twierdzi, że chatbot nie wymaga od użytkowników tworzenia konta, nie ma dostępu do danych pojazdu, a także natychmiast usuwa pytania i odpowiedzi.

VW twierdzi, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Jak już wiedzą ci, którzy zwracają uwagę na sztuczną inteligencję, oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, aby stale ewoluować i ostatecznie stać się jeszcze bardziej konwersacyjnym, z możliwością bazowania na poprzednich poleceniach i zapytaniach. A ponieważ oprogramowanie Cerence Chat Pro jest oparte na chmurze, obecne modele VW z najnowszym systemem operacyjnym firmy będą mogły korzystać z funkcji AI poprzez bezprzewodową aktualizację.

Funkcja chatbota stanie się standardowym wyposażeniem jeszcze w tym roku

Lista kompatybilnych modeli obejmie VW ID.3, ID.4, ID.5 i ID.7, a także nowego Passata, nowego Tiguana i zaktualizowanego Golfa. Jeśli firma zdecyduje się pójść tą drogą, nie spodziewamy się dostępności aż do początku 2025 roku, co do tego czasu prawdopodobnie obejmowałoby modele takie jak ID.Buzz i odświeżony Golf GTI.

Przyda się czy to tylko zabieg marketingowy i zbędny gadżet?

Według mnie działania Volkswagena to zwykły zabieg marketingowy. Chcieli być pierwsi i są. Dla kierowców to zbędny gadżet, dla pasażerów… Nie łatwiej będzie pasażerom korzystać ze smartfonu niż z ekranu w samochodzie?

Ciekawe czy ktoś pobawi się w badania i statystyki ile tak naprawdę osób będzie z tego korzystało…

Pozostałe artykuły