Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Tajwański “Trustworthy AI Dialogue Engine” – przeciwdziałanie chińskiej kontroli nad Ai.

Tajwański „Trustworthy AI Dialogue Engine” – przeciwdziałanie chińskiej kontroli nad Ai.

by kapdes
taiwan

Tajwan opracowuje własny model językowy sztucznej inteligencji o nazwie Trustworthy AI Dialogue Engine (Taide), aby przeciwdziałać wpływom Chin w ekosystemie sztucznej inteligencji.

Taide ma zapewnić firmom, bankom, szpitalom i agencjom rządowym platformę do zadań związanych z językiem naturalnym, takich jak tworzenie wiadomości e-mail i podsumowywanie spotkań.

Może ona również pomóc Tajwanowi uwolnić się od chińskich LLM, których wydajność jest ściśle kontrolowana przez chiński rząd. Taide działa w całości na tajwańskich serwerach.

Projekt, prowadzony przez National Chiao Tung University, wykorzystuje licencjonowane treści z lokalnych mediów i agencji rządowych w tradycyjnych chińskich znakach. Z technicznego punktu widzenia model sztucznej inteligencji opiera się na Llama 2 firmy Meta, która jest dostrajana przy użyciu tych lokalnych danych.

ebook

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Jedną z zalet tego podejścia jest to, że treść jest napisana tradycyjnymi chińskimi znakami używanymi przez 23 miliony mieszkańców wyspy, a nie uproszczoną wersją powszechnie używaną w Chinach.

Wstępna wersja Taide zostanie udostępniona wybranym partnerom do testów w kwietniu.

Niezależność przed wydajnością

Według Bloomberga, Tajwan przeznaczył łącznie 555,6 miliona dolarów na rozwój wiedzy i narzędzi AI do 2026 roku. Deweloperzy mają nadzieję, że ich narzędzie pomoże wzmocnić rolę Tajwanu w branży oprogramowania AI.

Twórcy Taide uważają, że model nie musi dorównywać wynikom liderów branży, aby był skuteczny. Lokalne firmy powinny używać go jako prototypu i udoskonalać pod kątem konkretnych zastosowań.

Tradycyjnie Tajwan koncentruje się na sprzętowej stronie branży sztucznej inteligencji i jest szczególnie zależny od głównych klientów z USA, takich jak Nvidia. Rozwój modelu może być również szansą dla Tajwanu na przesunięcie się w górę łańcucha wartości AI i uzyskanie większej samodzielności.

Pozostałe artykuły