Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Search Generative Experience staje się coraz lepsze, krok po kroku

Search Generative Experience staje się coraz lepsze, krok po kroku

by kapdes
google-ai

Search Generative Experience Google

Oparta na sztucznej inteligencji funkcja Search Generative Experience Google zyskuje nową funkcję: obrazy i wideo. Jeśli włączyłeś funkcję SGE opartą na sztucznej inteligencji w Search Labs, zaczniesz widzieć więcej multimediów w kolorowym polu podsumowania u góry wyników wyszukiwania. Google pracuje również nad tym, aby to podsumowanie pojawiało się szybciej i dodawało więcej kontekstu do linków, które umieszcza w polu.

SGE wciąż znajduje się w fazie „eksperymentu”, ale bardzo wyraźnie jest przyszłością wyszukiwarki Google. „To naprawdę daje nam szansę, aby teraz nie zawsze być ograniczonym w sposobie, w jaki wyszukiwanie działało wcześniej” – powiedział dyrektor generalny Sundar Pichai podczas ostatniej rozmowy telefonicznej dotyczącej zysków Alphabet. „To pozwala nam myśleć nieszablonowo”. Następnie powiedział, że „z czasem tak właśnie będzie działać wyszukiwanie”.

Wyszukiwarka Google będzie lepiej wyszukiwać video z YouTuba?

Przejęcie SGE rodzi ogromne, drażliwe pytania dotyczące samej przyszłości sieci, ale jest to również trudny produkt do wykonania. Google nie stara się już po prostu znajdować dobrych linków za każdym razem, gdy wyszukujesz – stara się syntetyzować i generować odpowiednie, prawdziwe i pomocne informacje. W szczególności wideo może tu przejść długą drogę: Google z biegiem lat coraz bardziej integruje YouTube z wynikami wyszukiwania, łącząc się z konkretnym rozdziałem lub momentem w filmie, który może pomóc w zapytaniu „dlaczego moja suszarka tak hałasuje”.

Wyświetlanie i kontekstualizacja linków nadal będzie miała kluczowe znaczenie dla Google, jeśli SGE ma działać. Teraz będzie wyświetlać daty publikacji obok trzech artykułów w polu podsumowania, aby „pomóc ci lepiej zrozumieć, jak aktualne są informacje z tych stron internetowych” – powiedział Google w poście na blogu ogłaszającym nowe funkcje. Google eksperymentuje z dodawaniem linków in-line do podsumowania AI, choć jak dotąd wydaje się, że był to tylko test. Znalezienie właściwej równowagi między dostarczaniem użytkownikowi informacji, których szukał, a pomaganiem mu w ich samodzielnym znalezieniu – i wszystkimi konsekwencjami obu tych wyników – jest na zawsze jednym z najtrudniejszych problemów w wyszukiwarce Google.

„Czas to pieniądz” – szybkość wyszukiwania SGE

Przyspieszenie SGE również zajmie Google trochę czasu. Wszystkie te duże narzędzia oparte na modelach językowych, od SGE i Bing po ChatGPT i Bard, potrzebują kilku sekund, aby wygenerować odpowiedzi na pytania, a w świecie wyszukiwania liczy się każda milisekunda. W czerwcu Google ogłosiło, że skróciło czas ładowania o połowę – choć używam SGE od kilku miesięcy i nie mogę powiedzieć, że zauważyłem dużą różnicę przed i po. SGE wciąż jest zbyt wolne. Zawsze ładuje się jako ostatnia na stronie z dużym marginesem.

Więcej informacji na temat Search Generative Experience znajdziesz TUTAJ

Pozostałe artykuły