Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Sam Altman i Greg Brockman dołączają do Microsoftu, Emmett Shear nowym CEO OpenAI

Sam Altman i Greg Brockman dołączają do Microsoftu, Emmett Shear nowym CEO OpenAI

by kapdes
open

Dramat OpenAI przybiera kolejny nieoczekiwany obrót

Sam Altman nie powróci na stanowisko CEO, ale dołączy do Microsoftu. Jego następcą został były CEO Twitcha, Emmett Shear.

CEO Microsoftu, Satya Nadella, osobiście ogłosił swój najnowszy ruch związany z zatrudnieniem: Były CEO OpenAI Sam Altman oraz były wiceprezes i współzałożyciel OpenAI Greg Brockman, którzy zostali zwolnieni z OpenAI w piątek, tworzą nowy zespół „Advanced AI Research” dla Microsoftu.

„Z niecierpliwością czekamy na szybkie działania, aby zapewnić im zasoby potrzebne do odniesienia sukcesu” – napisał Nadella. Mówi się, że dyrektor generalny Microsoftu odegrał kluczową rolę w negocjacjach w weekend.

Nadella obiecuje Altmanowi dużą swobodę. Ma on zostać dyrektorem generalnym nowej grupy AI Microsoftu i „wyznaczać nowe tempo innowacji”.

„Przez lata wiele się nauczyliśmy o tym, jak dać założycielom i innowatorom przestrzeń do budowania niezależnych tożsamości i kultur w Microsoft” – pisze Nadella.

Lider GPT-4 dołącza do Microsoftu

Altman i Brockman komentują ruch Microsoftu na Twitterze: „Misja trwa”. Brockman mówi, że chce zbudować coś nowego i „niesamowitego”. Oprócz Brockmana i Altmana, zespół kierowniczy nowego przedsięwzięcia Microsoftu w zakresie sztucznej inteligencji obejmuje szefa GPT-4 Jakuba Pachockiego, wieloletniego badacza OpenAI Szymona Sidora oraz szefa gotowości AI w OpenAI Aleksandra Madry’ego.

Nowym tymczasowym dyrektorem generalnym OpenAI będzie były dyrektor generalny Twitcha Emmett Shear, o czym po raz pierwszy poinformował The Information. Zastąpi on CTO Mirę Murati, która została mianowana tymczasowym CEO dopiero w piątek, a w weekend stanęła po stronie Altmana i Brockmana. Jej przyszłość jest wciąż nieznana (aktualizacja: Murati napisała na Twitterze, że „OpenAI jest niczym bez swoich ludzi”, co sugeruje, że nie pozostanie w OpenAI i może podążyć za Altmanem i Brockmanem).

Microsoft pozostaje zaangażowany w partnerstwo z OpenAI i oczekuje współpracy z nowym zespołem kierowniczym OpenAI, powiedział Nadella. Jest on jednak „niezwykle podekscytowany” faktem, że Altman i Brockman dołączają do Microsoftu. Czytając między wierszami, słowa te wydają się starannie dobrane.

Powrót Altmana nie powiódł się z powodu obaw Sutskevera o bezpieczeństwo AI

Altman został niespodziewanie zwolniony przez zarząd OpenAI w piątek, prawdopodobnie z powodu nieporozumień między zarządem a dyrektorem generalnym w sprawie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Mówi się, że nowy dyrektor generalny Emmett Shear jest zgodny w kwestiach bezpieczeństwa z Ilyą Sutskeverem, nowym najpotężniejszym człowiekiem w OpenAI, który dokonał zamachu stanu w zeszły piątek.

„Mój dyskurs na temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji jest w 100% 'budujesz obcego boga, który dosłownie zniszczy świat, gdy osiągnie próg krytyczny, ale wcześniej będzie pozornie nieszkodliwy'”, napisał Shear na Twitterze latem.

W weekend wydawało się, że Altman, przy wsparciu zespołu OpenAI i inwestorów, wygra walkę o władzę i powróci na stanowisko CEO, podczas gdy zarząd odejdzie.

Ale potem przyszedł kolejny zaskakujący ruch zarządu OpenAI: wyciągnęli Emmetta Sheara z kapelusza. W rezultacie dziesiątki pracowników OpenAI złożyło rezygnacje w niedzielę wieczorem.

Microsoft prawdopodobnie zobaczy duży napływ nowych badaczy sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości. Niektórzy pracownicy OpenAI już piszą na Twitterze, że „OpenAI jest niczym bez swoich ludzi”, sugerując, że odejdą i prawdopodobnie podążą za Altmanem i Brockmanem do Microsoftu. Wśród tych osób są CTO Mira Murati i COO Brad Lightcap.

Biorąc pod uwagę, że OpenAI niedawno wyłożyło dziesiątki milionów dolarów na stół, aby pozyskać ekspertów AI z Google, może to być nawet umowa dla Nadelli. Google i Meta również prawdopodobnie skorzystają na dobrowolnej redukcji zatrudnienia w OpenAI. Historia pokaże, czy obawy Sutskevera dotyczące bezpieczeństwa są uzasadnione.

Pozostałe artykuły