Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » PwC pionierem integracji sztucznej inteligencji w firmach audytorskich

PwC pionierem integracji sztucznej inteligencji w firmach audytorskich

by kapdes
pwc-ai

PwC współpracuje z OpenAI

Firma chce oferować klientom porady generowane przez sztuczną inteligencję w kwestiach podatkowych, prawnych i kadrowych, w celu obniżenia kosztów i zwiększenia produktywności.

Współpraca sprawia, że PwC jest pierwszą firmą księgową z Wielkiej Czwórki, która współpracuje z OpenAI, donosi Bloomberg. System sztucznej inteligencji będzie wykorzystywany do zadań takich jak przeprowadzanie due diligence, identyfikowanie kwestii zgodności i zatwierdzanie transakcji.

System, który podobno nie jest oparty na ChatGPT, zachowuje się już jak 25-letni partner, według Biveka Sharmy, dyrektora operacyjnego PwC ds. podatków, prawa i ludzi. Partnerstwo obejmuje również startup AI Harvey, który jest wspierany przez OpenAI.

System AI jest testowany i szkolony przez około 650 pracowników w Wielkiej Brytanii, z planami rozszerzenia dostępu do 10 000 pracowników w ponad 50 krajach w nadchodzących miesiącach. PwC powiedział, że partnerstwo nie spowoduje żadnych redukcji zatrudnienia w krótkim okresie.

Sztuczna inteligencja może być świetnym „wyrównywaczem” umiejętności pracowników

Niedawne badanie mogło wpłynąć na decyzję PwC o podjęciu projektu tej wielkości: Według badania przeprowadzonego przez Boston Consulting Group i grupę badaczy akademickich, konsultanci korzystający z GPT-4 AI osiągnęli lepsze wyniki niż ich odpowiednicy nie korzystający z AI, wykonując o 12,2% więcej zadań, 40% lepiej i 25,1% szybciej.

Pracownicy o niższych wynikach najbardziej skorzystali na wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Badanie ukończyli z 43% wzrostem wydajności, co jest być może bardziej interesującym odkryciem. Zespół porównał 18 typowych rzeczywistych zadań konsultingowych dla fikcyjnej firmy obuwniczej.

Wyłoniły się dwa wzorce użytkowania: konsultanci, którzy zlecają zadania sztucznej inteligencji („centaury”) oraz ci, którzy integrują sztuczną inteligencję ze swoim przepływem pracy („cyborgi”). Zespół badawczy ostrzegł jednak przed ślepym wdrażaniem sztucznej inteligencji, ponieważ może ona zawieść w niektórych zadaniach, co skutkuje prawie 25% gorszą wydajnością w zadaniach wykraczających poza możliwości GPT-4.

Badanie zostało przeprowadzone przez The Boston Consulting Group we współpracy z naukowcami z Harvard Business School, MIT Sloan, Warwick Business School i Wharton School. Przeanalizowano pracę 758 losowo wybranych konsultantów Boston Consulting Group. Niektórzy z nich mogli korzystać z GPT-4, podczas gdy inni pracowali bez AI. Konsultanci korzystający ze sztucznej inteligencji mieli dostęp do ogólnie dostępnego GPT-4 za pośrednictwem interfejsu API, bez żadnych specjalnych podpowiedzi lub dostrajania.

Źródło:  bloomberg.com/news/articles/2023-10-17/pwc-offers-advice-from-bots-in-deal-with-chatgpt-firm-openai

Pozostałe artykuły