Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Putin chce walczyć z “zachodnim Ai”

Putin chce walczyć z „zachodnim Ai”

by kapdes
putin-ai

Putin chce wzmocnić sztuczną inteligencję w Rosji, by walczyć z „niedopuszczalnym i niebezpiecznym” zachodnim monopolem

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił plan zatwierdzenia krajowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji, podkreślając, że jest to niezbędne, aby zapobiec zachodniemu monopolowi.

Przemawiając na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji w Moskwie, Putin zauważył, że „konieczne jest wykorzystanie rosyjskich rozwiązań w dziedzinie tworzenia niezawodnych i przejrzystych systemów sztucznej inteligencji, które są również bezpieczne dla ludzi”.

„Monopolistyczna dominacja takiej zagranicznej technologii w Rosji jest niedopuszczalna, niebezpieczna i niedopuszczalna” – powiedział Putin.

Zauważył, że „wiele nowoczesnych systemów, szkolonych na zachodnich danych, jest przeznaczonych na rynek zachodni” i „odzwierciedla tę część zachodniej etyki, norm zachowania, polityki publicznej, której się sprzeciwiamy”.

W ciągu ponad dwóch dekad u władzy Putin nadzorował wielostronną rozprawę z opozycją i grupami społeczeństwa obywatelskiego oraz promował „tradycyjne wartości”, aby przeciwdziałać rzekomym wpływom Zachodu – polityka, która stała się jeszcze bardziej opresyjna po wysłaniu wojsk na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Putin ostrzegł, że algorytmy opracowane przez zachodnie platformy mogą doprowadzić do cyfrowego „anulowania” Rosji i jej kultury.

„Sztuczna inteligencja stworzona zgodnie z zachodnimi standardami i wzorcami może być ksenofobiczna” – powiedział Putin.

„Zachodnie wyszukiwarki i modele generatywne często działają w bardzo selektywny, stronniczy sposób, nie biorą pod uwagę, a czasem po prostu ignorują i anulują rosyjską kulturę” – powiedział. „Mówiąc najprościej, maszyna otrzymuje jakieś kreatywne zadanie i rozwiązuje je, korzystając wyłącznie z danych w języku angielskim, co jest wygodne i korzystne dla twórców systemu. I tak na przykład algorytm może wskazać maszynie, że Rosja, nasza kultura, nauka, muzyka, literatura po prostu nie istnieją”.

Zobowiązał się przeznaczyć dodatkowe środki na rozwój superkomputerów i innych technologii, aby pomóc zintensyfikować krajowe badania nad sztuczną inteligencją.

„Mówimy o rozszerzeniu podstawowych i stosowanych badań w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji i dużych modeli językowych” – powiedział Putin.

„W dobie rewolucji technologicznej to właśnie dziedzictwo kulturowe i duchowe jest kluczowym czynnikiem w zachowaniu tożsamości narodowej, a tym samym różnorodności naszego świata i stabilności stosunków międzynarodowych” – powiedział Putin. „Nasze tradycyjne wartości, bogactwo i piękno języków rosyjskich i języków innych narodów Rosji muszą stanowić podstawę naszego rozwoju”, pomagając w tworzeniu „niezawodnych, przejrzystych i bezpiecznych systemów sztucznej inteligencji”.

Putin podkreślił, że próba zakazania rozwoju sztucznej inteligencji byłaby niemożliwa, ale zwrócił uwagę na znaczenie zapewnienia niezbędnych zabezpieczeń.

„Jestem przekonany, że przyszłość nie leży w zakazach rozwoju technologii, jest to po prostu niemożliwe” – powiedział. „Jeśli czegoś zabronimy, rozwinie się to gdzie indziej, a my pozostaniemy w tyle, to wszystko”.

Putin dodał, że globalna społeczność będzie w stanie opracować wytyczne dotyczące bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, gdy w pełni zda sobie sprawę z zagrożeń.

„Kiedy poczują zagrożenie związane z jej niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się, niekontrolowanymi działaniami w tej sferze, natychmiast pojawi się chęć osiągnięcia porozumienia” – powiedział.

Rosjanie jak do tej pory nie stworzyły żadnej sztucznej inteligencji, która mogłaby chociaż trochę zagrozić modelom amerykańskim, czy chińskim dlatego słowa Putina można odebrać jako zwykłą tradycyjną propagandową gadkę, która nic nie wniesie do świata nauki. 

Pozostałe artykuły