Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Przyszłość sztucznej inteligencji to wideo.

Przyszłość sztucznej inteligencji to wideo.

by kapdes
AI-wideo

Czy przyszłość ze sztuczną inteligencją cię przeraża? Ekscytuje? A może jedno i drugie?

Czy czujesz się tak, jakby otwierał się świat pełen możliwości, które są zarówno genialne, jak i straszne? Jeśli tak, to rozumiem.

Jeśli spędziłeś trochę czasu na Instagramie, widziałeś zdjęcia edytowane za pomocą Photoleap i filmy przekształcone za pomocą Videoleap. Firma prezentuje oprogramowanie do edycji wideo nowej generacji, które może kopiować jeden styl wideo do innego. Nie jest ono bezbłędne, ale przewyższa niektóre inne dostępne technologie.

Firma Lightricks jest liderem w dodawaniu funkcji sztucznej inteligencji do technologii skierowanych do klientów, zarówno we wspomnianych aplikacjach Photoleap i Videoleap, jak i w laboratorium badawczym firmy.

Nie jestem w tej kwestii naiwny. Sztuczna inteligencja jest narzędziem takim jak, powiedzmy, dynamit. Można go użyć do wysadzenia góry w celu zbudowania drogi lub do wysadzenia rzeczy ważnych dla innych ludzi. Jednak w przeciwieństwie do dynamitu, wydaje się, że istnieje niewiele regulacji dotyczących sztucznej inteligencji.

Wiele z tego, co możemy osiągnąć dzięki sztucznej inteligencji wideo, jest kontynuacją tego, co już robimy ze sztuczną inteligencją fotograficzną. Firma Adobe dodała funkcję Content-Aware Fill do programu Photoshop w wersji CS5 w 2010 roku. Wykorzystano w nim sztuczną inteligencję, która ma już kilka pokoleń, ale pokazuje to, że jesteśmy tu tylko na kontinuum technologicznym.

Jeśli spojrzeć na świat tworzenia obrazów, to można niemal stwierdzić, że jest to już rozwiązany problem. Nie został on jeszcze rozwiązany pod względem interfejsów użytkownika, ponieważ jeśli chcesz korzystać z najnowszych i najlepszych elementów sterujących, musisz pobrać wszelkiego rodzaju dziwne narzędzia open source i połączyć je ze sobą. To skomplikowany proces. Ale pod koniec dnia, jeśli chodzi o badania, dochodzimy do punktu, w którym jeśli wiesz, co robisz, możesz wyobrazić sobie dowolny obraz i go stworzyć.

Przez długi czas animacje, stanowiły najnowocześniejsze wideo konsumenckie AI. Są sprytne, ale jest bardzo mało spójności między klatkami. Uzyskuje się interesujący, psychodeliczny efekt – ale nikt nie pomyli tego typu wideo z prawdziwym.

Jaka czeka nas przyszłość? Na chwilę obecną, gdy dobrze się przyjrzymy możemy zaważyć, że wideo jakiegoś na przykład polityka jest sfałszowane.  Ale nauka idzie do przodu. Może nie w najbliższych wyborach tej jesieni, ale już w wyborach prezydenckich w 2025 lub następnych wyborach parlamentarnych w 2027 już z pewnością będziemy mieli wiele fałszywych nagrań wideo których celem będzie skompromitowanie któregoś z kandydatów.

Dlatego powinniśmy rozwijać też programy do wykrywania „fejków”, a przede wszystkim nie wierzyć we wszystko co zobaczymy w internecie 🙂

Pozostałe artykuły