Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Przewidywania Billa Gatesa na 2024 rok

Przewidywania Billa Gatesa na 2024 rok

by kapdes
b

Bill Gates wciąż jest dominującą postacią w branży technologicznej, prawie pół wieku po współzałożeniu Microsoftu.

Nowy wpis na blogu podsumowuje przemyślenia Gatesa na temat „przyszłej drogi” w 2024 roku, wpływowy komentarz ze spostrzeżeniami na temat sztucznej inteligencji i innowacji.

To, co sprawia, że przemyślenia Gatesa są ważne dla przedsiębiorców technologicznych, to fakt, że posty te pozwalają zajrzeć do umysłu kogoś, kto trzyma rękę na pulsie najnowocześniejszych technologii, a jednocześnie może wpływać na całą branżę.

Gates uważa, że eksplozja sztucznej inteligencji w 2023 roku jest zaledwie początkiem trendu technologicznego

który w jeszcze większym stopniu ukształtuje najbliższą przyszłość. Akronim ten pojawia się 28 razy w sześciostronicowym poście.

Przewiduje on, że sztuczna inteligencja przeniesie się z obecnej, nieco geekowskiej niszy do centrum uwagi.

„W krajach o wysokich dochodach, takich jak Stany Zjednoczone, zgaduję, że jesteśmy 18-24 miesiące od znaczącego poziomu wykorzystania sztucznej inteligencji przez ogół populacji” – pisze.

Gates oczekuje, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w mniej rozwiniętych krajach również wzrośnie, z krótszym czasem opóźnienia niż w przypadku wielu innych innowacji technologicznych. Gates przyznaje, że „w 2023 roku po raz pierwszy użyłem sztucznej inteligencji do pracy i z innych poważnych powodów, a nie tylko do zabawy i tworzenia parodii tekstów piosenek dla moich przyjaciół”.

Dla liderów biznesu bezpośrednio zaangażowanych w opracowywanie rozwiązań AI będzie to brzmiało znajomo, nawet jeśli nie bawili się w bycie Weird Al Yankovic z chatbotem. Małe i średnie firmy wciąż badają wiele sposobów, w jakie aplikacje AI mogą pomóc ich firmom. Jeśli firma jeszcze nie rozważa włączenia sztucznej inteligencji do zastosowań związanych z obsługą klienta (być może jako chatbot) lub podejmowaniem decyzji biznesowych, entuzjazm Gatesa może być bodźcem do przyjęcia tej technologii.

Chociaż „innowacje” przewijają się jako temat w notatce Gatesa, wiąże on je również ze sztuczną inteligencją.

To dlatego, że sztuczna inteligencja ma „doładować potok innowacji”. Powołując się na postępy w dziedzinie energii elektrycznej, samochodów, samolotów i sfery cyfrowej, Gates mówi, że „innowacje są powodem, dla którego nasze życie tak bardzo się poprawiło w ciągu ostatniego stulecia”. Daje też trochę czadu, zauważając, że „jesteśmy znacznie bardziej produktywni dzięki rewolucji informatycznej”.

Gates, który w 2000 r. przeszedł na emeryturę jako dyrektor generalny Microsoftu, aby skupić się na pracy w Fundacji Gatesów, sugeruje, że kolejnym krokiem w dziedzinie innowacji będzie przyspieszenie projektów rozwojowych, które wpłyną na życie ludzi pod względem materialnym, finansowym i społecznym.

Fundacja Gatesów koncentruje swoją pracę na poprawie zdrowia i zmniejszaniu ubóstwa na całym świecie, więc przykłady użyte w notatce Gatesa są dostosowane do tych tematów. Proces odkrywania leków już teraz wykorzystuje aplikacje AI do niemal natychmiastowego przeszukiwania ogromnych ilości danych, skracając czas wprowadzania nowych leków na rynek. Gates rozważa, że sztuczna inteligencja mogłaby pomóc w leczeniu ciąż wysokiego ryzyka. Sugeruje również, że sztuczna inteligencja mogłaby zapewnić spersonalizowanych nauczycieli każdemu uczniowi: „Narzędzia edukacyjne AI, które są obecnie pilotowane, są oszałamiające, ponieważ są dostosowane do każdej osoby”. Uważa również, że sztuczna inteligencja może ułatwić każdemu pracownikowi służby zdrowia dostęp do informacji medycznych.

Niektóre z tych wniosków znajdują zastosowanie również w świecie biznesu. Sztuczna inteligencja może już teraz pomóc firmom dowiedzieć się więcej o swoich klientach, wzmocnić ich łańcuchy dostaw i pomóc w przetwarzaniu surowych danych w celu lepszego zrozumienia dynamiki biznesowej. Może nawet pomóc założycielom w przygotowaniu biznesplanu w celu uruchomienia nowego przedsiębiorstwa. A jego zastosowanie w tworzeniu treści dla przypadków biznesowych jest już dobrze znane.

Zasadniczo, notatka Gatesa jest wstępem do tego, jak przedsiębiorcy powinni myśleć o tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc firmom w wprowadzaniu innowacji, zwłaszcza jeśli może „dostarczyć przełomowe technologie ludziom, którzy ich potrzebują, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Wszystko to brzmi ekscytująco i może być strzałem w dziesiątkę dla startupów AI lub liderów planujących wykorzystać AI do rozwoju swojej działalności.

Ale Gates mówi, że zrozumienie AI nie jest łatwe.

Świat dopiero zaczyna rozumieć, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zastąpić niektóre zawody i działać jako drugi pilot dla innych. I choć technologia ta jest ekscytująca, przyznaje, że jest również myląca. Przyznaje nawet, że chociaż myślał, że użyje sztucznej inteligencji, aby pomóc mu przeszukać „setki stron materiałów informacyjnych”, aby pomóc w opracowaniu przeglądów strategii dla Fundacji Gatesów, spodziewając się, że może „dokładnie podsumować” dane dla niego, skończył robiąc to wszystko sam.

Pozostałe artykuły