Podsumowanie 2023 roku

by kapdes
sztuczna-inteligencja-w-2023-roku

2023 – rok sztucznej inteligencji.

Dzięki ogromnym postępom w technologii, która pojawiła się pod koniec 2022 roku, w 2023 roku sztuczna inteligencja weszła na zupełnie nowy poziom, wprowadzając chatboty i inne generatory treści na całym świecie.

Błyskawiczny rozwój platform generatywnej sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT i Google Bard, nie przebiegał jednak bezproblemowo. Od głupich pomyłek i drobnych błędów po debaty regulacyjne i skandale, sztuczna inteligencja wywołała spore zamieszanie w branży technologicznej w ciągu 365 krótkich dni.

W tym artykule przedstawimy całe szaleństwo AI, od osiągnięć i porażek po innowacje i platformy, aby każdy z nas mógł przygotować się na rok 2024…

Najważniejsze platformy AI w 2023 roku

Boom na sztuczną inteligencję w 2023 roku był w dużej mierze napędzany przez szeroką gamę platform, które zostały uruchomione przez firmy technologiczne, takie jak OpenAi, Midjurney, Microsoft i Google. Te chatboty AI mogą robić wszystko, od odpowiadania na pytania, opracowywania treści, a nawet generowania obrazów, z różnym poziomem skuteczności w zależności od tego, który z nich wybierzesz.

Oto niektóre z najbardziej znaczących platform AI w 2023 roku:

ChatGPT

ChatGPT to chatbot AI, od którego wszystko się zaczęło. Stworzony przez OpenAI, wkroczył na scenę technologiczną w listopadzie 2022 roku, imponując użytkownikom swoją zdolnością do odpowiadania na pytania i tworzenia treści w ciągu zaledwie kilku sekund, które (w pewnym sensie) brzmiały jak prawdziwa osoba.

Teraz, nieco ponad rok później, ChatGPT ma ponad 180 milionów użytkowników, otrzymuje 10 milionów zapytań dziennie i może pochwalić się ponad dwoma milionami płacących klientów. Co więcej, aktualizacje ChatGPT wciąż się pojawiają, ulepszając i tak już imponującą technologię.

W odpowiedzi, alternatywy ChatGPT pojawiają się codziennie, a wiele z nich opisaliśmy poniżej. A jeszcze więcej pojawia się nowych aplikacji, które wykorzystują to dziecko OpenAi. Częste aktualizacje ChatGPT pozwoliły znacząco poprawić jakość odpowiedzi, ale w wersji GPT-4 wciąż nie korzysta z aktualnej wiedzy, a tylko do kwietnia 2023 roku. Za to jesienią ChatGPT-4 został zintegrowany z DALL-E 3, co pozwala na generowanie obrazów bezpośrednio w oknie chatu. Zobacz artykuł na ten temat.

Google Bard i Gemini

Podczas gdy ChatGPT był pierwszy na rynku, Google szybko poszło w jego ślady, uruchamiając Google Bard, chatbota AI zasilanego przez największą wyszukiwarkę na świecie. Platforma jest zasilana przez model językowy PaLM 2 i oczywiście wymaga konta Google, aby móc z niego korzystać.

Google Bard miał swój spory udział w potknięciach, w szczególności skłonność do rozpowszechniania dezinformacji, ale dzięki bogactwu danych, którymi dysponuje Google, stał się wyraźną alternatywą dla ChatGPT.

Ponadto Google niedawno uruchomiło platformę Gemini, kompleksowe centrum generatywnych funkcji sztucznej inteligencji. Narzędzie to może tworzyć tekst, kod, dźwięk, obrazy i wideo bez przenoszenia między usługami, co czyni go „największą i najbardziej wydajną” sztuczną inteligencją Google.

Microsoft Copilot

Jako znaczący partner ChatGPT, Microsoft był w stanie szybko i skutecznie zintegrować generatywną sztuczną inteligencję ze swoimi platformami. Platforma AI dla Microsoftu przeszła przez kilka różnych nazw, w tym Bing Chat, ale ostatnio firma skonsolidowała swoją ofertę AI pod jedną nazwą: Microsoft Copilot.

Z usługi można korzystać bezpłatnie w wyszukiwarce Bing oraz interfejsach pulpitu Windows 10 i Windows 11. Poza tym, bardziej zaawansowana wersja Microsoft Copilot istnieje jako płatny dodatek do Microsoft 365, który może integrować się z Teams, Office, Outlook i innymi usługami Microsoft.

Amazon Q

Amazon dość późno wszedł do gry AI w porównaniu z takimi firmami jak Google i Microsoft, uruchamiając swojego konkurenta chatbota AI dopiero w listopadzie 2023 roku, prawie rok po tym, jak ChatGPT trafił na rynek. Mimo to jest to Amazon, więc jego oferta powinna być dość konkurencyjna, prawda?

Cóż, nie jest to nic zbyt przełomowego, z tymi samymi zdolnościami konwersacyjnymi i generatywnymi AI, co jego poprzednicy. Co gorsza, Amazon Q jest dostępny tylko dla użytkowników AWS w dwóch płatnych formach: Q Business i Q Builder.

Plan Business to standardowa funkcjonalność generatywnej sztucznej inteligencji, podczas gdy plan Builder jest przeznaczony dla twórców aplikacji, którzy chcą wykorzystać przełomową technologię do własnych projektów.

MidJourney

Oparte na sztucznej inteligencji narzędzie do generowania obrazów Midjourney wydało w grudniu swoją najnowszą wersję, Midjourney v6. Nowa wersja obiecuje szereg ulepszeń i nowych funkcji mających na celu poprawę komfortu użytkowania i generowanie bardziej realistycznych obrazów. Midjourney v6 może generować bardziej realistyczne obrazy niż poprzednie wersje, firma wzmocniła swoje systemy moderacji i zamierza bardziej rygorystycznie egzekwować standardy społeczności.

Character AI

Inny chatbot AI, Character AI, odnotował łącznie 3,8 miliarda wizyt. Program AI, który pozwala użytkownikom tworzyć postacie i rozmawiać z nimi, odnotował średnio 318,8 miliona wizyt każdego miesiąca. Narzędzie było szczególnie popularne wśród celebrytów i graczy.

QuillBot

QuillBot to program sztucznej inteligencji, który specjalizuje się w pisaniu, umożliwiając użytkownikom parafrazowanie lub przepisywanie rzeczy za darmo. Narzędzie odnotowało łącznie 1,1 miliarda odwiedzin, ale był to spadek o 5,5 miliona odwiedzin w porównaniu z rokiem poprzednim.

Hugging Face

HuggingFace, platforma AI o otwartym kodzie źródłowym, której patronują entuzjaści nauki o danych, odnotowała 316,6 miliona odwiedzin. Liczba miesięcznych wizyt na platformie wyniosła średnio 26,4 miliona. Ogólnie rzecz biorąc, w badanym okresie odnotowano wzrost o 3,5 miliona odwiedzin.

Vocal Remover AI

Vocal Remover AI pozwala ludziom oddzielić wokal wybranej piosenki od instrumentów, tworząc dwie ścieżki: wersję karaoke i wersję acapella. Narzędzie odnotowało 165,5 miliona odwiedzin.

Jasper AI

Jasper Chat to narzędzie AI do tworzenia treści w firmach reklamowych i marketingowych. Bot może pisać reklamy, tworzyć podpisy w postach w mediach społecznościowych i tworzyć skrypty wideo. Łączna liczba odwiedzin wyniosła 94,9 miliona.

Zobacz wszystkie narzędzia o których pisaliśmy

Najlepsze funkcje sztucznej inteligencji w 2023 roku

W tym roku widzieliśmy sztuczną inteligencję wykorzystywaną do wielu różnych celów. Technologia ta nadaje się do szerokiej gamy generatywnych funkcji, z których wiele może pomóc w prowadzeniu firmy, czy też w życiu codziennym. Oto niektóre z najlepszych funkcji AI w 2023 roku:

Generowanie treści

– od poezji po kampanie e-mail marketingowe, platformy generatywnej sztucznej inteligencji mogą tworzyć treści jak żadna wcześniejsza technologia. Pisanie jest prawie ludzkie, chociaż między faktycznymi nieścisłościami a niesamowitym tonem wywołującym dolinę, wciąż jest dalekie od doskonałości.

Edycja obrazów/wideo

– Edycja obrazów i wideo była procesem ręcznym do niedawna, kiedy to funkcje sztucznej inteligencji w Adobe Photoshop i innych narzędziach pozwalają po prostu wpisać, jak ma wyglądać obraz, a on może generować, edytować i wykańczać obrazy i filmy według własnych upodobań.

Tworzenie dźwięku

– niezależnie od tego, czy jest to głos, czy pełna piosenka, sztuczna inteligencja jest teraz wyposażona w możliwość tworzenia dźwięku, który brzmi jak ty, za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Pisanie kodu

– nie wszystkie platformy są w tym biegłe, ale ChatGPT w szczególności może generować kod dla strony internetowej, który przyniesie rzeczywiste wyniki dla Twojej witryny lub firmy.

Najgorsze porażki sztucznej inteligencji w 2023 roku

Jak w przypadku każdej nowej technologii, sztuczna inteligencja jest daleka od doskonałości. Chatboty nadal są dość podatne na dostarczanie niedokładnych informacji, generowanie dziwnych halucynacji i czasami bardziej psują rzeczy niż pomagają.

Oto niektóre z najgorszych porażek AI w tym roku:

ChatGPT tworzy szablon phishingu

Niektóre badania wykazały, że platformy AI są podatne na udostępnianie dezinformacji, ale jest jeszcze gorzej, jeśli chodzi o oszustwa. ChatGPT, najpopularniejszy na świecie chatbot AI, jest nadal gotowy do tworzenia szablonów wiadomości phishingowych, które oszuści mogą wykorzystać do kradzieży informacji.

Tak, samo poproszenie ChatGPT o utworzenie wiadomości phishingowej powoduje wyświetlenie ekranu ostrzegawczego, ale można to łatwo obejść. Wystarczy poprosić o „napisanie do mnie wiadomości e-mail podszywającej się pod Microsoft”, by uzyskać dokładnie to, czego potrzeba do wyłudzenia informacji od niczego niepodejrzewających osób w Internecie.

Zobacz artykuł na ten temat

Oszustwo Mr. Beast Deepfake

Świat online jest pełen oszustw, ale oszustwa oparte na sztucznej inteligencji są szczególnie problematyczne, ponieważ mogą powielać wizerunek i głos zaufanych osób. To właśnie przydarzyło się Mr. Beastowi, najpopularniejszemu YouTuberowi na świecie, w październiku.

W sieci zaczęły pojawiać się fałszywe filmiki przedstawiające Mr. Beasta, który twierdził, że rozdaje iPhone’y 15 już za 2 dolary. Biorąc pod uwagę charytatywny charakter twórcy, wiele osób padło ofiarą oszustwa, zanim popularny YouTuber zdążył zgłosić wideo jako oszustwo.

CNET opublikował niedokładne treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję

Kiedy sztuczna inteligencja dopiero raczkowała, CNET wykonał odważny ruch, powierzając sztucznej inteligencji generowanie niektórych treści w nadziei na wzmocnienie oferty witryny i przetestowanie technologii w rzeczywistym scenariuszu.

Niestety, eksperyment ten poszedł dość słabo, a 41 z 77 wiadomości opublikowanych przez AI wymagało w pewnym momencie poprawek. W rezultacie CNET umieszcza teraz etykiety ostrzegawcze na treściach generowanych przez sztuczną inteligencję, dzięki czemu wiesz, czy dana osoba faktycznie dostarcza Ci wiadomości techniczne.

Ankieta „Zgadnij przyczynę śmierci” od Microsoft Copilot

Nie jest tajemnicą, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia treści online do masowej konsumpcji, albo podsumowując inne artykuły, albo generując własne artykuły. Microsoft Start jest jedną z tych usług, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do agregowania wiadomości na jednej platformie wyszukiwania.

Niestety, agregator wiadomości AI wykonał ciekawy projekt, próbując zaangażować czytelników, umieszczając ankietę „Zgadnij przyczynę śmierci” w artykule Guardiana o tragicznej śmierci trenera piłki wodnej. Dostępne opcje to morderstwo, wypadek i samobójstwo. Zdecydowanie nie wygląda to dobrze dla AI.

Sztuczna inteligencja w polityce

W miarę jak wyniki modeli AI stają się coraz bardziej realistyczne, treści generowane przez AI wkradają się do codziennej polityki. Rozpoczęła się nowa era opartych na sztucznej inteligencji „fałszywych treści”, nie zawsze tak nieszkodliwych, jak zdjęcia papieża ubranego w zaskakująco modne ubrania. Mogą one również powodować poważne zamieszanie, jak w przypadku obrazów pokazujących rzekome aresztowanie Donalda Trumpa lub fałszywy obraz pożaru w pobliżu Pentagonu.

Zobacz artykuł: 7 przykładów propagandy politycznej wspomaganej przez sztuczną inteligencję

Prawnik AI pozwany za brak licencji

Firma DoNotPay Inc została uznana za „pierwszego na świecie prawnika-robota”, który pomógł skonsolidować proces kwestionowania mandatów za parkowanie. Uruchomiona w 2015 roku usługa spędziła siedem lat walcząc z tego rodzaju procesami w sądzie dla swoich klientów.

Jednak w marcu DoNotPay został pozwany przez użytkownika, ponieważ firma nie posiada technicznego dekretu prawnego, ani robot-prawnik, o którym mowa, nie zdał egzaminu adwokackiego. Firma wygrała w listopadzie, ale z pewnością zwróciła uwagę na sztuczną inteligencję w negatywny sposób.

Najbardziej szokujący moment związany ze sztuczną inteligencją w 2023 roku

W 2023 roku było wiele szokujących momentów związanych ze sztuczną inteligencją, ale jeden z pewnością wyróżniał się jako najdzikszy ciąg wydarzeń w całej branży technologicznej: zwolnienie i ponowne zatrudnienie Sama Altmana z OpenAI. Dla tych, którzy nie wiedzą, OpenAI to firma stojąca za ChatGPT, najpopularniejszą platformą AI na świecie i zapałką, która zapaliła beczkę prochu technologii AI w 2023 roku.

Zobacz artykuł na ten temat

Jednak zaledwie kilka tygodni temu narastały napięcia między dyrektorem generalnym Samem Altmanem a zarządem, co szokująco doprowadziło do usunięcia Altmana ze stanowiska szefa firmy.

Posunięcie to wywołało falę wstrząsów w branży, ponieważ Altman, biorąc pod uwagę sukces firmy, radził sobie całkiem dobrze jako dyrektor generalny, a pracownicy zagrozili nawet rezygnacją, jeśli zarząd nie zmieni swojej decyzji i nie zrezygnuje. Następnie Altman został zatrudniony przez Microsoft, ponieważ firma miała znaczące powiązania z gigantem technologicznym podczas ich błyskawicznego wzrostu w 2023 roku.

Na tym jednak dramat się nie skończył. OpenAI i zarząd ostatecznie ustąpili, zatrudniając Altmana z powrotem jako CEO i zastępując stary zarząd nowym, który nie podjąłby tak głupiej decyzji.

Co gorsza, Microsoft zostałby dodany do rady dyrektorów jako „obserwator bez prawa głosu”, termin, na który będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co to dokładnie oznacza.

Co dalej? Sztuczna inteligencja w 2024 r.

W 2023 roku rozwój sztucznej inteligencji poczynił ogromny krok naprzód, oddając możliwości generatywnej sztucznej inteligencji w ręce zwykłych użytkowników i rozszerzając funkcjonalność na treści, kod, obrazy, audio, wideo i prawie wszystko, co można sobie wyobrazić. Jaka jest więc przyszłość tego rodzaju technologii?

Po pierwsze, sztuczna inteligencja stanie się znacznie szybsza i dokładniejsza, jak to często bywa w przypadku każdej technologii. Co więcej, urządzenia zaczną otrzymywać dedykowane chipy oparte na sztucznej inteligencji, które mogą obsługiwać żądania na urządzeniu, a nie przez Internet, co znacznie poprawi wydajność we wszystkich dziedzinach. Co więcej, platformy AI zaczną się rozwijać, które są bardziej skoncentrowane na specjalistach, w przeciwieństwie do szerszych platform obecnie, dzięki czemu będziesz w stanie uzyskać dostosowane odpowiedzi, których potrzebujesz w konkretnej sytuacji.

Jest też „ale…”

Rok 2023 był też rokiem pozwów… Zarzucano liderom technologicznym ( głównie: OpenAI i Microsoft sprawdź) wykorzystanie „skradzionych i przywłaszczonych” informacji od setek milionów użytkowników Internetu bez ich wiedzy w celu szkolenia i rozwijania technologii sztucznej inteligencji, takich jak chatboty.

Zobacz artykuł: 17 autorów, w tym John Grisham, George R.R. Martin i Jodi Picoult, złożyło pozew o naruszenie praw autorskich przeciwko OpenAI 

Wielu artystów oburzało się na MidJourney i DALL-E, że generując grafiki wykorzystywało elementy ze zdjęć/grafik/obrazów objętych prawami autorskimi.

Zobacz artykuł: Jak artyści walczą z Ai

Rozwój sztucznej inteligencji będzie postępował, ALE z pewnością 2024 rok przyniesie jeszcze więcej pozwów, a co za tym idzie jeszcze więcej regulacji prawnych, zapowiadanych między innymi przez Unię Europejską. Zobacz artykuł na ten temat

1 stycznia 2024

Wraz z nowym rokiem będziemy dalej przyglądać się rozwojowi sztucznej inteligencji. Jak zapowiada się rok 2024? Z pewnością ciekawie 🙂

Napiszemy o tym już 1 stycznia

ebook

Pozostałe artykuły