Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Pierwszy rok ChatGPT za nami…

Pierwszy rok ChatGPT za nami…

by kapdes
rocznica-chatgpt

Rok ChatGPT

Kiedy ostatni raz technologia taka jak ta spadła i zmieniła całą trajektorię sieci? To był długi rok z wieloma wzlotami i upadkami, więc zastanówmy się nad tym.

30 listopada minęło dokładnie 365 dni, odkąd OpenAI ogłosiło ChatGPT. Oto tweet, od którego wszystko się zaczęło:

openai-tweet

Ten tweet, wraz z oficjalnym wpisem na blogu, uruchomił oś czasu, na którą nie sądzę, by ktokolwiek był przygotowany lub wiedział, że nadejdzie. Nawet OpenAI próbowało bagatelizować początkowy sukces, mówiąc, że nie spodziewali się, że tak wiele osób polubi chatbota lub że przewidzieli, że liczba użytkowników gwałtownie wzrośnie. I rzeczywiście tak się stało.

W styczniu 2023 roku, zaledwie miesiąc po premierze, pojawiły się doniesienia, że ChatGPT przekroczył 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Dla porównania, TikTok potrzebował dziewięciu miesięcy, aby to osiągnąć, a Instagram ponad dwa lata. Od listopada 2023 r. ChatGPT ma 100 milionów aktywnych użytkowników tygodniowo, co potwierdził Sam Altman podczas pierwszej konferencji OpenAI DevDay.

Dlaczego więc ChatGPT był takim hitem

I jak to się stało, że poprzednie iteracje ich modelu GPT, takie jak GPT-3, wydane w 2020 roku, nie odniosły takiego sukcesu?

Było to w dużej mierze spowodowane RLHF (Reinforcement learning from human feedback), co w najprostszym tłumaczeniu oznacza – prawdziwe istoty ludzkie monitorujące reakcje modelu i przypisujące te odpowiedzi jako „dobre” lub „złe”.

RLHF jest stosowany w zadaniach, w których trudno jest zdefiniować jasne, algorytmiczne rozwiązanie, ale gdzie ludzie mogą łatwo ocenić jakość wyników modelu. Na przykład, jeśli zadaniem jest wygenerowanie atrakcyjnej historii, ludzie mogą oceniać różne historie generowane przez sztuczną inteligencję pod względem ich jakości, a model może wykorzystać ich opinie do poprawy swoich umiejętności generowania historii.

Wszyscy już wiedzą, że ChatGPT jest niesamowicie pewny siebie we wszystkim i we wszystkim, co jest również jego główną słabością – bycie tak pewnym siebie i przekonującym pomija fakt, że te chatboty mają halucynacje (zmyślają rzeczy) o wiele bardziej regularnie niż to, co może być akceptowalne dla prawdziwego przepływu pracy AI.

ChatGPT jest bardzo zdolny

Szczególnie w kreatywnym pisaniu i zadaniach kodowania, ale także do przyjmowania przesłanych informacji i pracy z nimi.

To właśnie małe rzeczy, jedna po drugiej, sumują się nie tylko w dziale produktywności, ale także w ogólnym postrzeganiu tego, co jest możliwe. Dotarło to do mnie już pierwszego dnia, więc mimo że widziałem ogromne korzyści w zakresie produktywności – mogłem również zobaczyć, jak ten gadający robot pewnego dnia nieuchronnie pozbawi nas pracy…

Nie twierdzę, że stanie się to z dnia na dzień, ale myślę, że stanie się to w ciągu następnej dekady, a może nawet wcześniej, w zależności od tego, co zdecyduje się zrobić OpenAI lub wyrośnie mocniejszy konkurent. Oczywiście, ChatGPT jest bardzo przewidywalny i wymaga dużo ręcznego zaangażowania. Mimo to, wiele z tych problemów można już rozwiązać dzięki precyzyjnemu dostrojeniu, a następnie należy wziąć pod uwagę, że modele będą tylko stawać się coraz lepsze w miarę upływu czasu.

Dylemat praw autorskich

Nie możemy rozmawiać o ChatGPT (a już na pewno nie o świętowaniu) bez poruszenia kwestii praw autorskich. Jak na ironię, bez względu na to, co powiemy – wydaje się, że ostatni gwóźdź do trumny został już wbity, ponieważ OpenAI nie chce ustąpić w kwestii dozwolonego użytku, pomimo licznych pozwów ze strony autorów.

OpenAI twierdzi, że książki są wykorzystywane wyłącznie do pobudzania innowacji, a nie do tworzenia nowych dzieł, a praktyka ta jest zgodna z prawem na mocy przepisu o „dozwolonym użytku” w prawie autorskim – co występuje w wielu systemach prawnych, w tym w Polsce.

Jedynym powodem, dla którego ChatGPT odniósł tak duży sukces, jest właśnie to, że był w stanie pobrać wiele utworów chronionych prawem autorskim.

Gdyby nie miał dostępu do danych GitHub (dzięki partnerstwu Microsoft) lub danych z witryn takich jak Stack Overflow, Reddit i innych witryn z pytaniami i odpowiedziami, nie byłby tak kompetentny, a nawet interesujący w użyciu, jak jest teraz.

Stack Overflow w pewnym momencie wyłączył swój regularny zrzut danych, aby „ocenić”, jak poradzi sobie z platformami takimi jak OpenAI, które po prostu pobierają te dane dla siebie, a Reddit przeszedł przez cały exodus ze zmianami API, które według dyrektora generalnego wynikały z tego, że LLM stają się zbyt chciwe.

Następnie, w sierpniu 2023 roku, OpenAI wprowadziło GPTBot

Strony internetowe indeksowane za pomocą agenta użytkownika GPTBot mogą być potencjalnie wykorzystywane do ulepszania przyszłych modeli i są filtrowane w celu usunięcia źródeł, które wymagają dostępu do paywalla, są znane głównie z agregowania danych osobowych (PII) lub zawierają tekst naruszający nasze zasady. Zezwolenie GPTBot na dostęp do witryny może pomóc modelom AI stać się dokładniejszymi i poprawić ich ogólne możliwości i bezpieczeństwo.

Pomysł polega na tym, że możesz zrezygnować z wykorzystywania danych swojej witryny przez OpenAI do indeksowania i wykorzystywania tych danych w przyszłych modelach. Kiedy przeprowadziłem wstępną analizę, wiele witryn zdecydowało się zrezygnować, w tym wielkie nazwiska, takie jak The Verge, Quora, Amazon, CNN, Reuters itp. Ben Walsh, który prowadzi projekt palewire, śledzi również, ile witryn informacyjnych blokuje GPTBot i inne podobne boty, przy czym obecna liczba wynosi 581 z 1153 witryn.

Oś czasu wydań i aktualizacji ChatGPT

 • 30 listopada 2022r.: Uruchomienie ChatGPT w wersji demonstracyjnej przez OpenAI.
 • 15 grudnia 2022r.: Ogólne ulepszenia wydajności i nowe funkcje zarządzania historią konwersacji.
 • 9 stycznia 2023r.: Ulepszenia w zakresie rzeczowości; funkcja zatrzymywania generowania odpowiedzi w trakcie rozmowy.
 • 30 stycznia 2023r.: Dalsze aktualizacje zwiększające rzeczowość i możliwości matematyczne.
 • 9 lutego 2023r.: Wprowadzenie ChatGPT Plus z nowymi funkcjami i szybszą wersją „Turbo”.
 • 13 lutego 2023r.: Aktualizacje wydajności darmowego planu i międzynarodowa dostępność ChatGPT Plus.
 • 14 marca 2023r.: Integracja GPT-4 z zaawansowanym rozumowaniem i kreatywnością.
 • 23 marca 2023r: Eksperymentalne wtyczki AI, w tym funkcje przeglądania i interpretacji kodu, dla wybranych użytkowników.
 • 3 maja 2023r.: Możliwość wyłączenia historii czatu i eksportu danych.
 • 12 maja 2023r.: Wczesny dostęp do eksperymentalnego przeglądania sieci i wtyczek innych firm dla użytkowników Plusa.
 • 24 maja 2023r.: rozszerzenie aplikacji iOS o nowe funkcje.
  Czerwiec i lipiec 2023: Aktualizacje aplikacji mobilnej; wprowadzenie Code Interpreter w wersji beta; zwiększone limity wiadomości dla GPT-4.
 • 25 lipca 2023r.: Uruchomienie aplikacji ChatGPT w wersji na Androida.
 • Sierpień 2023r.: Ulepszenia doświadczenia użytkownika; niestandardowe instrukcje rozszerzone na darmowych użytkowników.
 • 28 sierpnia 2023r.: Uruchomienie ChatGPT Enterprise.
 • 11 września 2023r: Ograniczona obsługa języków w interfejsie internetowym.
 • 25 września 2023r.: Wprowadzenie w wersji beta możliwości wprowadzania głosu i obrazu.
 • 27 września 2023r.: Zaktualizowana wersja przeglądarki internetowej dla użytkowników Plusa.
 • 16 października 2023r.: Integracja DALL-E 3 w wersji beta do generowania obrazów z podpowiedzi tekstowych.
 • 17 października 2023r.: Funkcja przeglądania wyszła z wersji beta dla użytkowników Plus i Enterprise.
 • 6 listopada 2023r.: Wprowadzenie konfigurowalnych wersji ChatGPT, zwanych GPT, do określonych zadań.
 • 21 listopada 2023r.: Funkcja głosowa udostępniona wszystkim użytkownikom.

Pozostałe artykuły