Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Obawy Apple związane z ChatGPT i generatywną sztuczną inteligencją

Obawy Apple związane z ChatGPT i generatywną sztuczną inteligencją

by kapdes
obawy

Dlaczego obawy?

Apple zostało zaskoczone szybkim rozwojem narzędzi AI, takich jak ChatGPT OpenAI, i teraz szybko rozwija konkurencyjne funkcje dla swoich urządzeń.

Na swojej ostatniej konferencji dla deweloperów Apple nie mówiło o sztucznej inteligencji. Ale dużo mówił o „uczeniu maszynowym”, które będzie wykorzystywane w wielu produktach Apple. Przykłady obejmują ulepszoną autokorektę w iOS 17, która opiera się na modelu językowym, lub cud wizji komputerowej „Apple Vision Pro”.

Czy Apple przespało sztuczną inteligencję?

Pewne siebie komunikaty Apple na konferencji deweloperów przeciwstawiły się przekonaniu, że firma śpi na sztucznej inteligencji.

Ale według korespondenta Apple z Bloomberga, Marka Gurmana, jest w tym trochę prawdy.

Apple zostało zaskoczone nagłym skupieniem się branży technologicznej na sztucznej inteligencji i od końca ubiegłego roku ciężko pracuje, aby nadrobić zaległości, donosi Gurman, powołując się na informacje poufne.

Gurman cytuje osobę wtajemniczoną, która twierdzi, że Apple jest przestraszone i czuje, że przegapiło ważny rozwój. „Jest dużo niepokoju z tego powodu i wewnętrznie uważa się to za dość dużą porażkę”.

Nawet Siri, która wydaje się oczywistym produktem do ulepszeń sztucznej inteligencji, zwłaszcza dzięki najnowszym funkcjom audio ChatGPT, nie skorzystała jeszcze z postępów w generatywnej sztucznej inteligencji.

Liderzy w ofensywie Apple na rzecz sztucznej inteligencji

John Giannandrea i Craig Federighi, starsi wiceprezesi Apple ds. sztucznej inteligencji i inżynierii oprogramowania, oraz Eddy Cue, szef działu usług, prowadzą firmę w kierunku generatywnej sztucznej inteligencji. Mówi się, że razem mają roczny budżet w wysokości 1 miliarda dolarów. W porównaniu z inwestycjami Microsoftu, OpenAI czy Google, wciąż brzmi to skromnie dla giganta technologicznego takiego jak Apple.

Zespół Giannandrea koncentruje się na opracowywaniu technologii dla nowego systemu sztucznej inteligencji i przeróbce Siri, aby uczynić ją inteligentniejszą. Ulepszona wersja Siri może pojawić się w przyszłym roku, ale technologia jest wciąż niedojrzała i istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Grupa Federighiego zajmująca się rozwojem oprogramowania integruje sztuczną inteligencję z następną wersją iOS i ma za zadanie włączyć funkcje oparte na dużym modelu językowym Apple (LLM). Tymczasem organizacja Cue bada, jak zintegrować sztuczną inteligencję z jak największą liczbą aplikacji.

Sztuczna inteligencja w linii produktów Apple

Według wewnętrznych źródeł, zespoły programistów Apple rozważają integrację generatywnej sztucznej inteligencji z narzędziami programistycznymi, takimi jak Xcode. Posunięcie to mogłoby przyspieszyć proces tworzenia aplikacji i dostosować usługi Apple do GitHub Copilot Microsoftu, który oferuje programistom automatyczne sugestie dotyczące uzupełniania kodu, donosi Gurman.

Zespół Cue bada również potencjał generatywnej sztucznej inteligencji w aplikacjach zwiększających produktywność. Sztuczna inteligencja mogłaby na przykład pomagać w pisaniu w aplikacjach takich jak Pages lub automatycznie tworzyć prezentacje slajdów w Keynote, podobnie jak funkcje wprowadzone przez Microsoft w aplikacjach Word i PowerPoint.

Innym obszarem zastosowań jest wdrażanie sztucznej inteligencji w wewnętrznych narzędziach obsługi klienta w ramach AppleCare Group. Dzięki temu obsługa klienta Apple byłaby bardziej wydajna i responsywna, a także poprawiłaby ogólne wrażenia użytkowników.

Apple AI: na urządzeniu lub w chmurze

Gurman zauważa, że istnieje fundamentalna wewnętrzna debata na temat tego, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja powinna być wdrażana: jako funkcja na urządzeniu, rozwiązanie oparte na chmurze lub połączenie tych dwóch.

Podejście oparte na urządzeniach byłoby zgodne ze zobowiązaniem Apple do ochrony prywatności. Byłoby również szybsze do wdrożenia, ale LLM oparte na chmurze dałoby Apple większą elastyczność, co byłoby dużą zaletą, biorąc pod uwagę szybką ewolucję sztucznej inteligencji. Podejście łączone jest prawdopodobne, dodaje Gurman.

Apple podobno wydaje miliony dolarów dziennie na szkolenia AI

Według wcześniejszego raportu Gurmana, Apple już teraz wewnętrznie wykorzystuje model językowy do prototypowania, podsumowywania tekstu i odpowiadania na pytania dotyczące danych, na których jest szkolony. Model oparty jest na frameworku Ajax i nosi nazwę Apple GPT. Jego zastosowanie w aplikacjach klienckich jest nadal niejasne.

The Information informowało wcześniej, że Apple wydaje miliony dolarów dziennie na szkolenie swoich systemów sztucznej inteligencji. 16-osobowy zespół „Foundational Models”, kierowany przez Giannandrea, koncentrował się na konwersacyjnej sztucznej inteligencji podobnej do ChatGPT.

Ajax GPT

Wcześniej wyciekły model „Ajax GPT” ma być bardziej wydajny niż GPT-3.5 OpenAI, z ponad 200 miliardami parametrów. Oczekuje się, że badania nad tym modelem przyniosą korzyści użytkownikom w postaci dokładniejszych poleceń głosowych dla iPhone’a.

Na przykład Apple planuje wprowadzić funkcję głosową, która pozwoli użytkownikom wysyłać GIF-y za pomocą poleceń głosowych przy użyciu aplikacji Apple Shortcut. Oczekuje się, że funkcja ta pojawi się wraz z nową wersją systemu iOS w przyszłym roku.

Źródło: arstechnica.com

postai

Pozostałe artykuły