Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Nowy regulamin Google dla treści AI w reklamach wyborczych

Nowy regulamin Google dla treści AI w reklamach wyborczych

by kapdes
wyborami

Wraz z nowym wymogiem ujawniania informacji, Google przygotowuje się na treści generowane przez sztuczną inteligencję w reklamach wyborczych.

Od razu zaznaczamy, że Google nie wyrobi się przed wyborami w Polsce, niestety… Według Google, od połowy listopada reklamodawcy polityczni będą musieli „wyraźnie ujawniać”, czy i w jaki sposób używają „syntetycznych treści, które nieautentycznie przedstawiają prawdziwe lub realistycznie wyglądające osoby lub wydarzenia”.

Ujawnienie musi pojawić się w miejscu, w którym jest najbardziej prawdopodobne, że zostanie zauważone przez użytkowników. Nowa zasada dotyczy obrazów, filmów i plików audio.

Google wyłącza z nowej zasady drobne zmiany, które nie są istotne dla przekazu reklamy. Według Google obejmują one „techniki edycji, takie jak zmiana rozmiaru obrazu, przycinanie, korekta kolorów lub rozjaśnianie, korekta defektów (na przykład usuwanie „czerwonych oczu”) lub edycja tła, które nie tworzą realistycznych obrazów rzeczywistych wydarzeń”.

Google przygotowuje się na deepfake w amerykańskiej kampanii wyborczej

Jako przykłady reklam podlegających nowemu wymogowi przejrzystości Google podaje „reklamy z syntetyczną treścią, która sprawia wrażenie, że dana osoba powiedziała lub zrobiła coś, czego nie powiedziała lub nie zrobiła”. – co obejmuje cały kompleks deepfake.

Reklama ze zmienionym nagraniem prawdziwego wydarzenia lub realistycznym przedstawieniem fikcyjnego wydarzenia również musi zostać ujawniona. To tylko przykłady; możliwe są inne formy reklamy, które wymagają ujawnienia.

Pierwsze przykłady propagandy wspieranej przez sztuczną inteligencję w polityce pokazują, że zasady te są pilnie potrzebne. W szczególności fałszywe zdjęcie Donalda Trumpa w kajdankach krążyło w mediach społecznościowych i redakcjach.

Istnieją również inne przykłady wątpliwego wykorzystania sztucznej inteligencji w polityce

Na przykład wykorzystanie sztucznej inteligencji przez kandydata na burmistrza Toronto Anthony’ego Fureya do generowania krajobrazów ulic Toronto przedstawiających ludzi bez schronienia. Zastępca lidera skrajnie prawicowej grupy parlamentarnej AfD, Norbert Kleinwächter, wykorzystał sztuczną inteligencję do generowania obrazów gniewnie wyglądających mężczyzn o ciemnej skórze i oczach oraz do przedstawiania przeciwników politycznych.

Pozostałe artykuły