Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Nowy Chip AI Huawei Ascend 910B

Nowy Chip AI Huawei Ascend 910B

by kapdes
Chip AI Huawei Ascend 910B

Chip AI Huawei Ascend 910B podobno przykuł uwagę Nvidii. Nvidia postrzega chińskiego giganta technologicznego jako potencjalnego konkurenta na rynku chipów AI – przynajmniej w Chinach.

Pomimo amerykańskich sankcji ograniczających rozwój półprzewodników Huawei, firma wzmacnia swoją działalność w zakresie chipów poprzez partnerstwa z różnymi krajowymi dostawcami, donosi South China Morning Post, powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją.

Jednym z rezultatów ma być Ascend 910B. Według firmy SemiAnalysis, zajmującej się badaniami półprzewodników, nowy chip AI Huawei jest na równi lub nieco lepszy niż GPU A100 Nvidii pod względem mocy przetwarzania AI.

Chip, wyprodukowany przez chińską firmę Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) przy użyciu 7-nanometrowego procesu technologicznego, jest już dostępny za pośrednictwem kanałów dystrybucji na kontynencie.

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

W sierpniu Baidu podobno zamówiło 1600 układów Ascend 910B

A iFlytek uruchomił platformę obliczeniową Feixing One opartą na układach Huawei Ascend.

Znawcy branży i analitycy postrzegają ten układ jako potencjalny zamiennik produktów Nvidii w Chinach, gdzie Nvidia może sprzedawać chipy AI o ograniczonej wydajności ze względu na sankcje USA.

Chip jest następcą Ascend 910, który został wydany w sierpniu 2019 roku. Zakazano jego importu do Stanów Zjednoczonych, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Huawei nie skomentował oficjalnie 910B.

Podobnie jak Nvidia, Huawei chce zoptymalizować integrację sprzętu i oprogramowania. Zastrzeżona przez Huawei architektura obliczeniowa dla platformy sieci neuronowych łączy sprzęt i oprogramowanie Ascend, aby zmaksymalizować wydajność chipów AI. Huawei jest jednak nadal daleko od ekosystemu CUDA firmy Nvidia, który ma ponad dwa miliony zarejestrowanych programistów.

USA ograniczają działalność Nvidii w Chinach

Nvidia opracowuje kilka nowych chipów AI specjalnie na rynek chiński, w tym GPU H20 i prawdopodobnie zlokalizowaną wersję RTX 4090.

Jednak premiera układu H20, która pierwotnie miała być dostępna 16 listopada, została opóźniona do pierwszego kwartału 2024 roku z powodu problemów z integracją z producentami serwerów. Opóźnienie to może wpłynąć na udział Nvidii w rynku chińskim i przynieść korzyści lokalnym konkurentom, takim jak Huawei.

Oprócz H20, Nvidia planuje również sprzedawać chipy L20 i L2 w Chinach. Nowe chipy są odpowiedzią na zaostrzone amerykańskie przepisy eksportowe, które uniemożliwiają Nvidii wysyłkę zaawansowanych chipów AI, A800 i H800.

Źródło: https://www.scmp.com/tech/tech-war/article/3253943/tech-war-huaweis-ai-chip-capabilities-under-intense-scrutiny-after-market-leader-nvidia-taps-it

Pozostałe artykuły