Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Mistral AI – francuski start-up zbliża się do wyceny na poziomie 2 mld USD

Mistral AI – francuski start-up zbliża się do wyceny na poziomie 2 mld USD

by kapdes
mistralai

Mistral AI prowadzi rozmowy inwestycyjne z inwestorem technologicznym Andreessen Horowitz

Dzięki czemu może wkrótce osiągnąć wycenę prawie 2 miliardów dolarów, według Bloomberga. Francuski startup AI Mistral AI pozyskuje około 450 milionów euro (487 milionów dolarów) w rundzie finansowania prowadzonej przez inwestora technologicznego Andreessena Horowitza, pisze Bloomberg. W rundzie uczestniczyły również Nvidia i Salesforce. Finansowanie wyceniłoby firmę, która bezpośrednio konkuruje z OpenAI, na około 2 miliardy dolarów.

Według Bloomberga, finansowanie obejmuje ponad 325 milionów euro kapitału od inwestorów, przy czym sam Andreessen Horowitz planuje zainwestować 200 milionów euro. Nvidia i Salesforce zobowiązały się do wniesienia kolejnych 120 milionów euro w formie obligacji zamiennych. Jednak niektóre szczegóły transakcji mogą jeszcze ulec zmianie.

Mistral AI została założona przez byłych badaczy DeepMind i Meta AI i stała się jednym z wiodących start-upów AI w Europie.

Mistral wydał Mistral 7B, udany model językowy typu open source.
Mistral AI, która wcześniej zebrała 105 milionów euro finansowania bez prezentowania produktu, planuje rzucić wyzwanie OpenAI dzięki podejściu open-source do generatywnej sztucznej inteligencji. Firma koncentruje się na rynku europejskim, kładąc nacisk na prywatność, bezpieczeństwo i konfigurowalne modele dla przedsiębiorstw. Aby konkurować z wspieranym przez Microsoft OpenAI, Mistral AI potrzebuje znacznych funduszy na dalszy rozwój swoich modeli sztucznej inteligencji i rozszerzenie swojej obecności w Europie.

We wrześniu start-up wypuścił swój pierwszy model językowy, Mistral 7B, z 7,3 miliardami parametrów, który przewyższył większe modele, takie jak Meta’s Llama 2 w testach porównawczych i jest dostępny na licencji Apache 2.0. Zespół planuje wydać szereg modeli generowania tekstu do końca 2023 roku, które będą potężniejsze niż GPT-3.5 i Google Bard.

Inwestycja może sprawić, że Mistral wyprzedzi niemiecki Aleph Alpha
Według Bloomberga, nowa inwestycja zbliża Mistral AI do wyceny na poziomie 2 miliardów dolarów, co stawia ją przed niemieckim start-upem Aleph Alpha. Aleph Alpha zebrał ponad 500 milionów dolarów w rundzie finansowania serii B w listopadzie od inwestorów, w tym Innovation Park Artificial Intelligence, Bosch Ventures, Schwarz Group i SAP.

Aleph Alpha koncentruje się na wytłumaczalnym i godnym zaufania podejściu do generatywnej sztucznej inteligencji i obsługuje jedno z najszybszych komercyjnych centrów danych AI w Europie.

Pozostałe artykuły