Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Microsoft sprawia OpenAI wiele problemów

Microsoft sprawia OpenAI wiele problemów

by kapdes
microsoft

Problemy OpenAi z Microsoftem

Zgodnie z raportem z The Information, wzrost OpenAI napotyka na trudności, ponieważ więksi klienci, tacy jak Salesforce i Wix, poszukują tańszych rozwiązań. Generatywna sztuczna inteligencja, zwłaszcza GPT-4, jest kosztowna w wdrożeniu.

Jeśli duże przedsiębiorstwa chcą rozszerzyć usługę na tysiące pracowników, koszty mogą być wysokie, w zależności od wykorzystania. Tańsze alternatywy pochodzą od innych dostawców modeli lub poprzez korzystanie z modeli open-source. Mówi się także, że Microsoft koncentruje swoje badania na bardziej wydajnych modelach sztucznej inteligencji.

„Jesteśmy na samym początku tego ćwiczenia redukcji kosztów w AI. Znaczenie tego tylko wzrośnie, gdy produkty AI osiągną większą skalę i zaczniemy koncentrować się na osiągnięciu efektywności kosztowej” – powiedział Jayesh Govindarajan, starszy wiceprezes ds. sztucznej inteligencji w Salesforce. Pete Hunt, założyciel i dyrektor generalny start-upu Dagster, powiedział, że niedawno przeszedł z GPT-3.5 na Mistral-7B-Instruct dla swojej usługi podsumowywania plików wideo i audio. W wyniku koszty spadły z około 2 000 dolarów miesięcznie do mniej niż 1 000 dolarów, bez skarg użytkowników na niższą jakość.

Microsoft czerpie zyski z produktów OpenAI

W międzyczasie Microsoft zdaje się skutecznie sprzedawać swoje produkty OpenAI GPT w chmurze Azure. Potwierdzają to najnowsze kwartalne dane dotyczące chmury Microsoftu, które pokazują, że wzrost chmury Azure wznowił się dzięki generatywnej sztucznej inteligencji.

Wyłączny dostęp do modeli GPT OpenAI prawdopodobnie odgrywa tu kluczową rolę, zwłaszcza że modele OpenAI w Europie można uzyskać tylko przez Microsoft zgodnie z RODO. Większość tych przychodów pozostaje przy Microsoft. Ponadto Microsoft prawdopodobnie ma przewagę zaufania nad start-upami i jest już ugruntowany w wielu firmach.

Ponadto użytkownicy mogą korzystać z różnych modeli w chmurze Microsoftu, takich jak Llama 2 firmy Meta. Nawet jeśli klienci Azure korzystają obecnie tylko z OpenAI, teoretycznie mają możliwość przejścia na tańszą lub bardziej zaawansowaną opcję w przyszłości. Z OpenAI jesteś ograniczony do modeli GPT.

Dlatego jest niewiele dobrych powodów, aby kupować bezpośredni dostęp do modeli AI od OpenAI zamiast od Microsoftu. OpenAI nie będzie miało wielu argumentów przeciwko temu, ponieważ Microsoft posiada 49 procent udziałów w OpenAI. Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, niedawno mówił o doskonałych relacjach z Microsoftem, które oczywiście mają swoje specyfiki, powiedział Altman. Oczywiście OpenAI ma absolutną dominację w czatach z ChatGPT. Ale nawet tutaj nie jest jasne, czy biznes jest już rentowny. Według doniesień, OpenAI obecnie dąży do osiągnięcia rocznych przychodów w wysokości 1,3 miliarda dolarów.

Źródło: theinformation.com/articles/openais-corporate-sales-come-under-pressure-as-ai-customers-eye-cheaper-options

Pozostałe artykuły