Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Microsoft może wydać AI dla Windows 11

Microsoft może wydać AI dla Windows 11

by kapdes
micro

Upscaling DLSS firmy Nvidia zrewolucjonizował grafikę w grach

Wyciskając znacznie większą wydajność z tego samego sprzętu – aw niektórych przypadkach więcej szczegółów. Wygląda na to, że Microsoft pracuje nad podobną funkcją.

Wygląda na to, że Microsoft opracowuje funkcję skalowania AI dla gier PC w systemie Windows 11, która jest podobna do technologii Deep Learning Super Sampling (DLSS) firmy Nvidia. Funkcja „Automatic Super Resolution”, która została zauważona przez użytkownika X w najnowszej wersji testowej systemu Windows 11, ma na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do poprawy liczby klatek na sekundę i szczegółowości obrazu w obsługiwanych grach.

ebook

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Microsoft nie ogłosił oficjalnie nowej funkcji super rozdzielczości

I nie jest jasne, czy wymaga ona specjalnego sprzętu. Nvidia obsługuje DLSS tylko na swoich kartach graficznych z serii 2000 i nowszych.

Nvidia DLSS na nowo definiuje wydajność w grach dzięki sztucznej inteligencji

Nvidia DLSS to oparty na sztucznej inteligencji upscaling, który może poprawić jakość obrazu w grach komputerowych przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Technologia ta wykorzystuje sztuczną sieć neuronową, która uczy się rozróżniać obrazy o niskiej i wysokiej rozdzielczości poprzez trening na obrazach o wysokiej rozdzielczości.

Po przeszkoleniu sieć może przeskalować obraz o niskiej rozdzielczości, dodając szczegóły przy znacznie mniejszej wydajności niż natywne renderowanie w wysokiej rozdzielczości. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod skalowania, nie ma utraty jakości obrazu; w rzeczywistości obraz może nawet stać się bardziej szczegółowy.

Pierwsze wersje DLSS (DLSS 1 i DLSS 2) wykorzystywały sieci neuronowe zoptymalizowane pod kątem skalowania w górę. Sieci te były trenowane z wykorzystaniem zrzutów ekranu o niskiej rozdzielczości i ultrawysokiej rozdzielczości (16K), aby nauczyć się różnicy między rozdzielczościami.

Wraz z DLSS 3, Nvidia wprowadziła nową generację renderowania AI, która może obliczać pełne klatki bez obciążania potoku graficznego. W rezultacie liczba klatek na sekundę może wzrosnąć czterokrotnie w porównaniu do obrazu bez DLSS.

DLSS 3.5 to najnowsza wersja technologii Nvidii, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy jakości i wydajności ray tracingu w grach i Nvidia Omniverse.

AMD i Intel również wprowadziły swoje technologie skalowania, FSR i XeSS, które są częściowo oparte na sztucznej inteligencji, ale nie osiągnęły jeszcze jakości DLSS.

Pozostałe artykuły