Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Kolejny złośliwy wariant ChatGPT

Kolejny złośliwy wariant ChatGPT

by kapdes
dane

Sekret oszustów do wykradania danych użytkowników Kolejny złośliwy wariant ChatGPT wypłynął na powierzchnię i tym razem kosztuje jeszcze więcej niż inne

Nie tylko firmy IT spieszą się z rozwojem chatbotów z AI.

Cyberprzestępcy również biorą udział w akcji. Według najnowszych doniesień, pewien deweloper stworzył szkodliwego chatbota AI o nazwie „FraudGPT”, który pozwala ludziom prowadzić złośliwe działania.

Na początku tego miesiąca odkryto hakera pracującego nad WormGPT, botem podobnym do ChatGPT, który pozwala użytkownikom tworzyć wirusy i wiadomości phishingowe. Eksperci ds. bezpieczeństwa odkryli teraz nowego złośliwego chatbota, odpowiednio zatytułowanego FraudGPT

Twórca FraudGPT zaczął reklamować złośliwą aplikację do czatowania w weekend na forum hakerów.

„Ten innowacyjny gadżet bez wątpienia zmieni okolicę i sposób, w jaki działasz na zawsze!” – zapewnia deweloper.

Ważne jest, aby pamiętać, że jest to szkodliwy chatbot zaprojektowany, aby pomóc przestępcom internetowym w prowadzeniu ich działalności. W związku z tym nie powinien być używany do niczego. Jeśli jesteśmy świadomi ryzyka związanego z WormGPT i jego potencjalnymi skutkami, możemy lepiej docenić wartość etycznego i odpowiedzialnego korzystania z technologii.

Czym jest FraudGPT?

Podobne narzędzie o nazwie FraudGPT krąży w ciemnej sieci niecałe dwa tygodnie po tym, jak WormGPT pojawił się jako odpowiedź podmiotów stanowiących zagrożenie na niezwykle udanego chatbota generującego sztuczną inteligencję ChatGPT. FraudGPT zapewnia przestępcom internetowym skuteczniejsze środki do uruchamiania oszustw phishingowych i tworzenia niebezpiecznego oprogramowania. Zasadniczo FraudGPT jest jedną z alternatyw WormGPT, które są obecnie dostępne na rynku.

Według badań opublikowanych dzisiaj przez Rakesha Krishnana, starszego analityka zagrożeń w firmie Netenrich zajmującej się cyberbezpieczeństwem, FraudGPT rozprzestrzenia się na kanałach Telegramu od 22 lipca. Ten bot AI jest przeznaczony wyłącznie do zastosowań ofensywnych, takich jak tworzenie wiadomości e-mail typu spear phishing, tworzenie narzędzi, carding itp. Sieć Telegram i wiele ciemnych rynków internetowych sprzedaje obecnie to narzędzie.

Narzędzie jest dostępne w ramach subskrypcji

A jego ceny wahają się od 200 USD miesięcznie do 1700 USD rocznie. Większość raportu Netenricha została poświęcona temu, w jaki sposób przestępcy mogą wykorzystywać FraudGPT do przeprowadzania operacji BEC (business email compromise) przeciwko firmom. Obejmuje to umożliwienie atakującemu tworzenia wiadomości e-mail, które mają większe szanse na przekonanie ofiary docelowej do kliknięcia szkodliwego linku.

To jednak nie wszystko. Krishnan twierdzi, że FraudGPT może również ułatwić tworzenie narzędzi hakerskich, niewykrywalnego złośliwego oprogramowania, szkodliwego kodu, wycieków i luk w systemach technologicznych przedsiębiorstw. Może również uczyć początkujących przestępców, jak kodować i hakować.

Odnotowano ponad 3000 zweryfikowanych sprzedaży i recenzji, a ludzie stojący za FraudGPT zapewniają całodobowe możliwości escrow, według Netenrich. WormGPT, który zadebiutował 13 lipca, jest porównywalny do FraudGPT, według Krishnana. Te szkodliwe substytuty ChatGPT nadal przyciągają oszustów i mniej obeznanych z technologią ne’er-do-wells, którzy żerują na ludziach dla korzyści finansowych, zauważył autor.

Pozostałe artykuły