Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Kiedy kosmetyczki zostaną zastąpione przez roboty?

Kiedy kosmetyczki zostaną zastąpione przez roboty?

by kapdes
kosmetyczka-rzesy-robot

Sztuczna inteligencja wkracza do świata urody. Robot wykorzystuje sztuczną inteligencję do umieszczania sztucznych rzęs.

Sztuczna inteligencja Luum może przedłużyć rzęsy szybciej niż człowiek, ale ekspert zaleca ostrożność

Firma Luum z siedzibą w Bay Area wypuściła na rynek maszynę do przedłużania rzęs opartą na sztucznej inteligencji, która jest obecnie dostępna tylko w kilku wybranych lokalizacjach w Kalifornii.

Nathan Harding, dyrektor generalny i współzałożyciel Luum z siedzibą w Oakland w Kalifornii, powiedział w wywiadzie dla Fox News Digital, że firma wykorzystuje robotykę i sztuczną inteligencję, aby „całkowicie zmienić doświadczenie przedłużania rzęs”.


„Dla klienta będzie to super szybkie, super wygodne i super spójne” – powiedział.

„A dostawca będzie w stanie odbyć trzy razy więcej wizyt niż w innym przypadku”.

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Czy robot zastąpi kosmetyczki?

Właściciele salonów i technicy rzęs będą mogli „skoncentrować się na części artystycznej”, a nie na „katorżniczej, żmudnej pracy” – powiedział Harding.

Typowa wizyta w Luum zaczyna się od wyboru długości, gęstości, objętości i kształtu rzęs, powiedziała prezes Jo Lawson.

Po rozdzieleniu rzęs klienta, artysta rzęs umieszcza klienta w „super wygodnym fotelu” i wsuwa osobę do maszyny Luum.

„Twoje oczy są zaklejone taśmą, a oni wsuwają cię, ustawiają cię prawidłowo ustawiają maszynę do wykonania pracy” – powiedział Lawson.

Maszyna zazwyczaj umieszcza od 50 do 60 rzęs na każdym oku, chyba że klient poprosił o większą gęstość podczas konsultacji.

Gdy Luum zakończy umieszczanie rzęs, kosmetyczka poprawi pracę robota, ręcznie dodając kilka rzęs na końcu.

Wykonanie pełnego zestawu rzęs za pomocą Luum zajmuje około godziny i 15 minut, podczas gdy uzupełnienie trwa około 50 minut – około 30% szybciej niż w przypadku umieszczenia ich przez człowieka.

Sklep kosmetyczny Ulta pobiera obecnie 170 USD za pełny zestaw Luum i 80 USD za uzupełnienie.

kosmetyczki-rzesy-robot

Luum pracuje obecnie nad zaawansowaną maszyną, która będzie działać cztery razy szybciej niż człowiek.

Ulepszona maszyna będzie zajmować się obojgiem oczu w tym samym czasie, ponieważ obecny model zajmuje się jednym okiem na raz, dodał Lawson.

Jak działa sztuczna inteligencja
Lawson opisał maszynę do rzęs Luum jako „zabawną rzecz”, nawet dla osób, które nie są obeznane z technologią.

„Nikt nie opiera się o twoje czoło z tymi super ostrymi narzędziami, dosłownie milimetr od twojej gałki ocznej” – powiedziała.

„Czujemy się bezpieczniej, czyściej, szybciej, a klienci to uwielbiają”.

Choć mogłoby się wydawać, że posiadanie robota tak blisko oka może być niebezpieczne, Harding powiedziała, że jest to „czysto mechaniczne”.

„Jedyną rzeczą, którą [maszyna] może fizycznie dosięgnąć, są te małe, lekkie jak piórko narzędzia” – powiedział.

„I projektujemy te narzędzia tak, aby w przeciwieństwie do ludzkiego procesu, miały bardzo sprężyste małe końcówki, a następnie dołączamy te narzędzia do robota, więc… jeśli po prostu uderzysz go palcem, spadnie”.

Harding wyszczególnił, że gdyby klient „nagle kichnął” lub pchnął głowę w kierunku narzędzia, końcówki odpadłyby.

„A [wtedy] zakładamy czyste i kontynuujemy” – powiedział. „To najgorsza rzecz, jaka może się zdarzyć. A kiedy ludzie to widzą, mówią: „Och, czuję się komfortowo””.

Według Hardinga, Luum wykorzystuje „klasyczne techniki starej szkoły” wizji komputerowej, które nadal są „bardzo wyrafinowane”, ale nie do poziomu współczesnego uczenia maszynowego, a następnie łączy je z technologią sztucznej inteligencji.

„A następnie używamy maszyny … do tworzenia dużej ilości danych, ton i ton obrazów, a następnie możemy użyć tych obrazów do trenowania sieci neuronowych do wykonywania pewnych czynności … takich jak znajdowanie krawędzi górnej powieki” – powiedział.

„Musimy bardzo dokładnie wiedzieć, gdzie znajduje się górna powieka, a sieci neuronowe wykonują tego rodzaju zadania fantastycznie”.

Sieci neuronowe mogą powiedzieć maszynie, czy jest w dobrej orientacji z powieką, zanim skupi się na docelowej rzęsie, powiedział.

„Sieć neuronowa podejmie decyzję o najlepszym miejscu do umieszczenia tej małej sondy następnym razem, tak aby było najbardziej prawdopodobne, że wyizoluje rzęsę” – powiedział Harding.

kosmetyczka-robot

Przyszłość sztucznej inteligencji i urody

Luum został opatentowany w 48 krajach, a klienci już zamawiają maszyny w przedsprzedaży do swoich salonów.

Według firmy, urządzenie jest obecnie sprzedawane do salonu za 129 000 USD, z czego 62 000 USD przeznacza się na wysyłkę, instalację i szkolenie.

„Ta maszyna z czasem staje się coraz bardziej wartościowa”.

„Kosmetyczki mogą znacznie zwiększyć swoją produktywność – a to oznacza, że będą dla nich większe dochody, a także, że wymagające fizycznie prace staną się łatwiejsze”.

Ten rodzaj zastosowania sztucznej inteligencji może ostatecznie rozszerzyć się na inne usługi, takie jak usuwanie włosów, półtrwałe tatuowanie brwi, opalanie natryskowe, tatuowanie i makijaż, powiedział Harding.

Znalezienie robota, który może wykorzystać sztuczną inteligencję i uczyć się z czasem, jest „naprawdę tam, gdzie jest wartość”, według Lawsona.

Harding odpowiedział, że jest to „dokładnie ten rodzaj aplikacji robota, który uwielbiam, gdzie nie zastępujesz kogoś”.

Dodał: „Bierzesz bardzo cenną, wysokodochodową, wysokomarżową osobę i [potrajasz] przychody, które może ona osiągnąć. To właśnie tam robotyka naprawdę robi ogromne postępy”.

Potencjalne zagrożenia i ograniczenia

Harvey Castro, lekarz medycyny ratunkowej w Coppell w Teksasie, jest również konsultantem i prelegentem w zakresie AI i ChatGPT w opiece zdrowotnej.

Nie jest powiązany z Luum, ale zaoferował swój wkład w potencjalne obawy i względy bezpieczeństwa.

„Bliskość urządzenia do wrażliwego obszaru oczu może budzić obawy o ryzyko infekcji oczu lub reakcji alergicznych na materiały użyte do przedłużania rzęs” – powiedział Castro Fox News Digital.

„Zapewnienie, że system jest w stanie utrzymać sterylne środowisko, a użyte materiały są hipoalergiczne i bezpieczne w bliskim kontakcie z okolicą oczu, ma kluczowe znaczenie”.

Chociaż robotyka i wizja komputerowa obiecują wysoką precyzję, zauważył, zawsze istnieje obawa o margines błędu – „szczególnie w przypadku procedury tak delikatnej jak przedłużanie rzęs, gdzie niewielkie pomyłki mogą prowadzić do dyskomfortu lub obrażeń”.

Castro zauważył, że szkolenie i nadzór nad technikami to kolejny obszar zainteresowania.

„Zapewnienie, że operatorzy są dobrze zaznajomieni zarówno z technologią, jak i procedurami awaryjnymi w przypadku nieprawidłowego działania lub niepożądanych reakcji, ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa klienta” – powiedział.

Biorąc pod uwagę nowatorski charakter tej technologii, Castro powiedział, że długoterminowe skutki jej wielokrotnego stosowania dla zdrowia oczu nie są znane.

„Podczas gdy ten system rzęs stanowi innowacyjny krok naprzód w technologii kosmetycznej, dokładna ocena i przejrzystość w zakresie jego bezpieczeństwa, skuteczności i zgodności z przepisami są niezbędne do rozwiązania potencjalnych obaw z medycznego punktu widzenia” – dodał.

 

Czy kosmetyczki zostaną zastąpione przez roboty?

I tak i nie. A na pewno nie w najbliższej przyszłości. Pierwszy argument jest taki, że klientki będą obawiały się „bezdusznej maszyny. Drugi argument, że najlepsi specjaliści, a dokładniej specjalistki od rzęs będą zawsze chętniej wybierane. Zagrożone powinny się czuć osoby kiepskie w swojej profesji. Dlatego warto ciągle się kształcić i poznawać nowe technologie!

Na pracę na pewno mogą liczyć operatorzy i serwisanci takich robotów. 

Źródła:

  • https://www.luumlash.com
  • https://www.instagram.com/luumlash/
  • https://www.foxnews.com/lifestyle/ai-beauty-eyelash-extension-robot-artificial-intelligence-place-fake-lashes

Pozostałe artykuły