Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Jakie są różnice pomiędzy ChatGPT3 i ChatGPT4?

Jakie są różnice pomiędzy ChatGPT3 i ChatGPT4?

by kapdes
roznica-miedzy-chatgpt3-a-chatgpt4-ai

ChatGPT 4 został uruchomiony 4 marca i był przedmiotem intensywnej dyskusji. Jednym z aspektów dyskusji było to, jak różni się od swojego poprzednika ChatGPT 3

 ChatGPT 4 nie jest jeszcze w pełni dostępny publicznie i jest to wersja płatna – 20 dolarów, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, co uniemożliwia powszechne przyjęcie. Ale wystarczająco dużo informacji jest w domenie publicznej, aby dokonać wstępnego porównania między tymi dwoma wersjami. W branży technologii oprogramowania, przejście z 3 do 4 stanowi poważne uaktualnienie, i to rzeczywiście było w przypadku najnowszej wersji ChatGPT 4. Jest lepszy od swojego poprzednika w wielu aspektach, takich jak zdolność przetwarzania informacji, zrozumienie kontekstu podpowiedzi i przetwarzania zarówno tekstu, jak i obrazów. Ten artykuł porównuje obie wersje.

roznica-miedzy-chatgpt3-chatgpt4

ChatGPT 4 – Doskonała reakcja na pytania

ChatGPT 4 zwiększył swoją kreatywność o kilka stopni podczas reagowania na pytania użytkowników. ChatGPT 3 był dobry w zrozumieniu kontekstu w zależności od tego, jak ustawiłeś podpowiedź, ale ChatGPT 4 może lepiej zrozumieć kontekst, czytać między wierszami i zrozumieć niuanse. ChatGPT 4 jest lepiej przystosowany do odpowiadania na podpowiedzi, które wymagają bardziej złożonego i głębszego zrozumienia.

Specjalistyczna wiedza w danej dziedzinie

W porównaniu do swojego poprzednika, ChatGPT 4 zdobył znaczną wiedzę w takich dziedzinach jak matematyka czy prawo i może rozwiązywać złożone problemy dokładniej i szybciej niż człowiek. Inżynierowie OpenAI przetestowali zdolność obu wersji do zdania egzaminu AP Calculus BC i oto wynik – ChatGPT 4 uzyskał taki sam wynik jak 10% najlepszych kandydatów.

Nauka języków

ChatGPT 4 jest na najlepszej drodze do zostania poliglotą. Jego biegłość w języku angielskim wynosi 85% w porównaniu do 70,1% jego poprzednika i może odpowiadać w 25 językach, które obejmują mandaryński, polski i suahili.

ChatGPT 4 – Przetwarza zarówno obrazy, jak i tekst

Jest to jedna z największych różnic w stosunku do ChatGPT 3, który mógł zrozumieć lub przetworzyć tylko dane tekstowe. ChatGPT 4 może, oprócz tekstu, rozumieć i interpretować obrazy. Podczas transmisji na żywo z ogłoszenia ChatGPT 4, inżynier zademonstrował użycie obrazów. Dostarczył obrazy serwera Discord i poprosił ChatGPT 4 o interpretację i odpowiedź. ChatGPT mógł poprawnie zidentyfikować wszystkie komponenty i żywych użytkowników serwera. Teraz ta funkcja ma wiele zastosowań. Na przykład, możesz mieć ChatGPT 4 przeglądać układ swojej strony internetowej z perspektywy jej docelowych odbiorców i mieć krytyczne opinie na temat jej UX, użyteczności, nawigacji, tekstu, kolorów i innych aspektów.

Bezpieczniejsze odpowiedzi

ChatGPT 4 produkuje bezpieczniejsze odpowiedzi w porównaniu do swojego poprzednika. Bezpieczniejsze w tym kontekście oznacza niedyskryminujące, nierasowe, spójne i zgodne z ogólnymi standardami etycznymi rozmów. To sposób, w jaki ChatGPT 4 został skonfigurowany. Podczas gdy w przypadku ChatGPT 3, odpowiedzi ewoluowały w miarę jak uczył się on z nowych danych, które konsumował każdego dnia, ChatGPT 4 jest już skonfigurowany z dobrymi standardami od samego początku. Niebezpieczne odpowiedzi mogłyby prowadzić do różnych kłopotów, a ChatGPT 4 jest na dobrej drodze, by je zminimalizować. Według raportu technicznego OpenAI, ChatGPT 3 produkował 6,48% toksycznych odpowiedzi, ale ChatGPT 4 produkuje tylko 0,93% toksycznych odpowiedzi.

chat-gpt-4

Dokładność odpowiedzi

AI ma za zadanie ułatwić Ci życie lub pracę. Na przykład, jeśli piszesz posty na blogu, generatywne narzędzia AI, takie jak ChatGPT3, mogą generować pomysły na treści, zarys i fakty. Jednak ChatGPT 3 dostarcza wiele niedokładnych odpowiedzi, które mogą prowadzić do problemów. W języku AI problem ten znany jest jako halucynacja AI. Podczas gdy ChatGPT 4 nie pokonał całkowicie tego problemu, został on pokonany w stopniu od 19% do 29% mniejszym. I mamy powody, by wierzyć, że będzie on szybko ewoluował.

Zdolność do przetwarzania informacji

Jest to jedna z największych różnic między dwiema wersjami. ChatGPT 4 znacznie zwiększył swoją zdolność do przetwarzania informacji w porównaniu do swojego poprzednika. Podczas gdy ChatGPT3 mógł przetwarzać 4,096 tokenów lub około 8,000 słów, ChatGPT4 może przetwarzać do 32,768 tokenów lub około 64,000 słów, co jest drastyczną zmianą. Na korzyść ChatGPT 3, można powiedzieć, że jest to darmowa wersja, która ChatGPT 4 nie jest. Ale nadal, ChatGPT 4 oferuje ogromną przewagę funkcji i jest to szczególnie przydatne w wielu przypadkach użycia, takich jak tworzenie dużych fragmentów kodu, przeglądanie dużych dokumentów i generowanie dużych dokumentów na podstawie podpowiedzi.

Zapamiętywanie kontekstu

To normalne, że zarówno ChatGPT 3 jak i ChatGPT 4 udzielają odpowiedzi, które są mniej niż zadowalające. W takim przypadku, możesz zastosować zaktualizowane podpowiedzi, ale oczekujesz, że będzie on pamiętał kontekst rozmowy. ChatGPT 4 może zachować kontekst rozmowy przez dłuższy czas niż jego poprzednik. 

Wnioski

ChatGPT 4 nadal nie jest w pełni dostępny dla wszystkich, bez ograniczeń, pełne porównanie i wnioski są trudne, ale ChatGPT 4 jest na dobrej drodze do stania się znacznie ulepszoną wersją swojego poprzednika. To ekscytująca propozycja, nawet jeśli pomyśleć, że umysły OpenAI wciąż ciężko pracują nad cyzelowaniem wersji, zanim poczują się komfortowo wydając ją w pełni. ChatGPT 4 jest bardziej kreatywny, intuicyjny, inteligentny i odporny i ma potencjał, by na nowo zdefiniować sposób wykonywania pracy. Interesująca rozmowa mogłaby dotyczyć przyszłości ChatGPT 3, biorąc pod uwagę postępy, jakie poczynił ChatGPT 4. Czy OpenAI zainwestuje jakikolwiek wysiłek w jego ulepszenie, czy też jego los będzie taki sam jak darmowych, ale mniej wydajnych wersji wielu narzędzi AI, które są dostępne na rynku?

Pozostałe artykuły