Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Jak zablokować GPTBot możliwość korzystania z Twoich treści

Jak zablokować GPTBot możliwość korzystania z Twoich treści

by kapdes
chatbot-gptbot-ai-aiblog.eu

Jak zablokować OpenAI możliwość korzystania z treści internetowych dla ChatGPT

GPTBot OpenAI przeszukuje sieć w poszukiwaniu treści, które mogą być wykorzystywane przez modele AI. Jeśli użytkownik sobie tego nie życzy, może zablokować bota.

Według OpenAI treści odwiedzane przez GPTBot mogą zostać wykorzystane do ulepszenia przyszłych modeli sztucznej inteligencji. Ci, którzy dają GPTBot dostęp do swoich treści, pomagają uczynić modele AI bardziej dokładnymi, wydajnymi i bezpiecznymi, pisze firma.

Zablokuj GPTBot przed indeksowaniem Twojej witryny

Jeśli nie chcesz udostępniać swoich treści modelom OpenAI za darmo, możesz zablokować GPTBot. Konfigurując „User-agent: GPTBot”, możesz albo całkowicie zablokować botowi odwiedzanie twojej witryny, albo odwiedzanie poszczególnych folderów lub kategorii w twojej witrynie. Podobnie jak w przypadku blokowania crawlera Google, możesz kontrolować GPTBot, dodając go do pliku robots.txt za pomocą następujących poleceń

User agent token: GPTBot
Full user-agent string: Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; GPTBot/1.0; +https://openai.com/gptbot)

User-agent: GPTBot
Disallow: /

Example:
User-agent: GPTBot
Allow: /directory-1/
Disallow: /directory-2/

Źródło: https://platform.openai.com/docs/gptbot

ChatGPT i dylemat dotyczący treści

Wraz z uruchomieniem funkcji przeglądania stron internetowych ChatGPT, OpenAI ogłosiło, że właściciele stron internetowych, tacy jak wydawcy, mogą zablokować bota indeksującego, jeśli nie chcą, aby ich treści były wykorzystywane w ramach lub dla ChatGPT.

Zablokowanie bota oznacza jednak brak obecności w potencjalnie powstającym ekosystemie treści – dylemat podobny do (nie)indeksowania w wyszukiwarce Google, gdzie dostawcy treści nieumyślnie stają się zarówno dostawcami, jak i zależnymi finansowo od ekosystemu stron trzecich.

W przypadku chatbotów pozycja wyjściowa dla dostawców treści jest jednak jeszcze mniej korzystna: Podczas gdy wyszukiwarki są (w dużej mierze) zaprojektowane tak, aby kierować użytkowników do witryn, w których mogą oni zapewnić wartość operatorowi witryny, chatboty są zoptymalizowane tak, aby zapewnić użytkownikom jak najbardziej bezpośrednie i wyczerpujące odpowiedzi bezpośrednio na czacie. Jest to prawie wyłącznie korzystne dla dostawcy chatbota.

OpenAI nie oferuje obecnie przeglądania stron internetowych, po odkryciu, że przeglądanie ChatGPT może częściowo odczytywać treści za paywallami i pobierać je do czatu za darmo. Nie wiadomo, kiedy wtyczka do przeglądania zostanie przywrócona online. Być może OpenAI obawia się dalszych reperkusji prawnych z powodów wymienionych powyżej.

Meta, Microsoft i Google również szkolą swoje chatboty z materiałów chronionych prawem autorskim i pobierają treści ze stron internetowych do swoich chatbotów bez dalszej zgody. Podobno prowadzą one rozmowy z wydawcami, aby pobierać miliardowe opłaty za korzystanie z ich treści.

Do tej pory główni dostawcy chatbotów, tacy jak Microsoft, w najlepszym razie składali gołosłowne deklaracje, aby utrzymać otwarty ekosystem internetowy. Nowa wyszukiwarka Google AI ma na celu utrzymanie użytkowników w ekosystemie Google znacznie dłużej niż tradycyjne wyszukiwanie w sieci.

Pozostałe artykuły