Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Jak Mark Zuckerberg planuje zarabiać na sztucznej inteligencji

Jak Mark Zuckerberg planuje zarabiać na sztucznej inteligencji

by kapdes
metaai

Meta dąży do zdominowania infrastruktury i społeczności programistów dzięki swoim produktom open-source, podobnie jak Google zrobił to ze smartfonami z Androidem.

Według Zuckerberga strategia firmy Meta polega na opracowaniu wspólnej infrastruktury oprogramowania i udostępnieniu jej jako oprogramowania typu open source. W przypadku sztucznej inteligencji infrastruktura ta obejmuje modele Llama firmy Meta i standardowe narzędzia branżowe, takie jak PyTorch. Implementacje specyficzne dla produktu pozostają zastrzeżone.

Strategia open-source firmy Meta: Dominująca infrastruktura AI

W najnowszym wezwaniu do zapłaty Zuckerberg wyjaśnia, gdzie widzi potencjalne korzyści strategii open-source firmy Meta. Modele open-source są generalnie bezpieczniejsze, wydajniejsze i bardziej opłacalne w obsłudze, ponieważ są stale weryfikowane i rozwijane przez społeczność, mówi Zuckerberg.

Oprogramowanie open-source może również stać się standardem branżowym, ułatwiając wprowadzanie innowacji do produktów Meta. Wreszcie, popularność otwartego oprogramowania wśród programistów i badaczy może pomóc Meta przyciągnąć większe talenty.

ebook

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Pomimo dostarczania infrastruktury, takiej jak modele Llama i PyTorch, jako w dużej mierze bezpłatnego oprogramowania typu open source, Zuckerberg nie widzi znaczącego wpływu na korzyści, jakie Meta czerpie ze sztucznej inteligencji.

Ponieważ Meta ma tendencję do posiadania unikalnych danych i opracowuje specyficzne integracje produktów, firma może być liderem w branży bez znaczącego wpływu na zróżnicowanie produktów, mówi.

„Krótka wersja jest taka, że open sourcing ulepsza nasze modele, a ponieważ nadal jest dużo pracy, aby przekształcić nasze modele w produkty, ponieważ i tak będą dostępne inne modele open source, stwierdzamy, że bycie liderem open source ma głównie zalety i i tak nie usuwa dużego zróżnicowania z naszych produktów” – mówi Zuckerberg.

Według Zuckerberga, uczenie się na podstawie unikalnych danych i pętli sprzężenia zwrotnego w produktach Meta jest kolejnym krokiem w strategii sztucznej inteligencji Meta.

Zuckerberg widzi rosnące zapotrzebowanie na więcej obliczeń

Zuckerberg spodziewa się, że rozwój sztucznej inteligencji pozostanie intensywny obliczeniowo. W przeszłości najbardziej zaawansowane modele językowe wymagały około dziesięciokrotnie większej mocy obliczeniowej rocznie. Trend ten może się utrzymać, choć nie jest jasne, w jakim stopniu, mówi Zuckerberg.

Pomimo swoich niejasnych przewidywań, Zuckerberg zamierza intensywnie inwestować w centra danych i inną infrastrukturę sztucznej inteligencji: „Gramy tu o zwycięstwo i spodziewam się, że będziemy nadal agresywnie inwestować w tym obszarze”.

Około tydzień temu Zuckerberg ogłosił, że Meta będzie miała około 600 000 procesorów graficznych wykorzystywanych do szkolenia AI do końca roku. Firma potwierdziła również, że planuje w tym roku wprowadzić do produkcji drugą wersję swojego chipu AI o nazwie kodowej Artemis.

Pozostałe artykuły