Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Grok AI Elona Muska zamienia żarty X w fałszywe wiadomości

Grok AI Elona Muska zamienia żarty X w fałszywe wiadomości

by kapdes
grok

Chatbot X Grok wykorzystuje posty użytkowników X do generowania rzekomo wiadomości z pierwszej ręki na temat bieżących wydarzeń.

Podczas gdy Musk zachwala to jako wielką zaletę, jest to dokładnie to, co prowadzi do dziwacznych fałszywych wiadomości.
Przykładowo, użytkownicy X publikowali żarty na temat tego, dlaczego słońce „zniknęło” podczas zeszłotygodniowego zaćmienia słońca. Grok połączył te żarty w raport twierdzący, że eksperci byli zaskoczeni „dziwnym zachowaniem” słońca – co jest całkowicie absurdalnym twierdzeniem, ponieważ zaćmienia słońca są przewidywalnym zjawiskiem astronomicznym i wiadomo było, że wystąpią.

grokai

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

W innym przypadku Grok dał się nabrać na żart użytkowników X, którzy twierdzili, że burmistrz Nowego Jorku wyśle tysiące policjantów na stacje metra, aby zastrzelili trzęsienie ziemi, zanim się powtórzy.

grokai-x

Mało tego, że Grok nie rozumie nieszkodliwych żartów

To Chatbot wymyśla również fałszywe chronologie na tematy takie jak wojna między Izraelem a Palestyną i uwiarygodnia zawiłe teorie, takie jak spisek „Pizzagate”.

W jednym przypadku Grok wygenerował nagłówek „Iran atakuje Tel Awiw ciężkimi rakietami”, najwyraźniej w oparciu o spekulacje użytkowników X na temat możliwego ataku. W rzeczywistości nie było żadnego irańskiego ataku na Izrael w tym czasie, w przeciwieństwie do fałszywego twierdzenia Groka.

Zapytany o teorię spiskową „Pizzagate”, która wplątuje wysoko postawionych polityków, takich jak Hillary Clinton, w pornografię dziecięcą, Grok był wymijający, sugerując, że chociaż nie ma konkretnych dowodów,istnieją „dziwne zbiegi okoliczności”, które podsycają teorie spiskowe – zdanie, które sugeruje jądro prawdy pomimo faktów.

Pośpieszne i lekkomyślne wprowadzenie Groka przez Muska w X ujawnia słabości generatywnej sztucznej inteligencji na autopilocie: może brzmieć bardzo przekonująco, nie będąc zdalnie ugruntowanym w rzeczywistości. Grok pokazuje również, dlaczego firmy takie jak Google i OpenAI są tak zaniepokojone wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa – ponieważ nadal szanują fakty i prawdę.

Źródła:

  • https://www.vice.com/en/article/7kxqp9/elon-musks-grok-ai-is-pushing-misinformation-and-legitimizing-conspiracies
  • https://gizmodo.com/grok-ai-creates-bizarre-fake-news-about-the-solar-eclip-1851396186

Pozostałe artykuły