Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » GPT-4.5 Turbo “wyciekło” do wyszukiwarek

GPT-4.5 Turbo „wyciekło” do wyszukiwarek

by kapdes
turbo

Wygląda na to, że GPT-4.5 Turbo zostało ujawnione przez zespół OpenAI.

Pierwsze wyszukiwarki, takie jak Bing i DuckDuck Go, zaindeksowały stronę produktu GPT-4.5 Turbo przed oficjalnym ogłoszeniem.

Zindeksowany link do GPT-4.5 Turbo prowadzi jednak do strony 404. W wyszukiwarce widoczny jest jednak tekst zwiastuna, który mówi, że GPT-4.5 Turbo jest najszybszym, najdokładniejszym i najbardziej skalowalnym modelem OpenAI do tej pory. Co dokładnie kryje się za tymi terminami, dopiero się okaże.

ebook

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Prawdopodobną datą oficjalnej prezentacji jest najbliższy czwartek – rocznica wydania GPT-4. CEO OpenAI, Sam Altman, zgłosił się również do podcastu Lexa Fridmana. Podcast Fridmana z Altmanem miał miejsce po wydaniu GPT-4.

GPT-4.5 Turbo z większym oknem kontekstowym i aktualnymi informacjami
Okno kontekstowe, które określa, ile słów model może przetwarzać jednocześnie, jest określone w tekście zwiastuna jako 256 000 tokenów – dwa razy więcej niż 128K w GPT-4 Turbo. 256 000 tokenów to około 200 000 słów.

chatgpt-turbo

Źródło:  twitter.com/Matthew35342706

Ważniejsze od ilości danych wejściowych jest jednak to, jak niezawodnie model przetwarza wszystkie te dane.

Obecne modele z dużymi oknami kontekstowymi mają tendencję do ignorowania informacji, co czyni je mniej wartościowymi na przykład do analizy tekstu dużych dokumentów.

Jeśli GPT-4.5 Turbo osiągnąłby tutaj lepsze wyniki, model ten byłby dużym zwycięstwem, nawet jeśli pod innymi względami jego wydajność jest podobna do obecnych modeli. Google ma potężny model dużego kontekstu w testach beta z Gemini 1.5.

Opis teasera wskazuje również, że GPT-4.5 Turbo jest aktualny do czerwca 2024 roku, tak zwanej „daty odcięcia wiedzy”. Sugeruje to, że nowy model Turbo zostanie wydany w czerwcu. Byłoby to raczej nietypowe dla OpenAI: do tej pory nowo wprowadzone modele były dostępne natychmiast po ich uruchomieniu.

Może to być manewr strategiczny. Konkurent OpenAI, Anthropic, niedawno wydał Claude 3, model, który jest co najmniej na równi z GPT-4 w wielu dyscyplinach. OpenAI może chcieć jak najszybciej odzyskać pozycję lidera, aby uniemożliwić klientom przejście na Anthropic, nawet jeśli do czerwca będzie to tylko na papierze.

Od co najmniej grudnia 2023 roku krążą plotki o nadchodzącej wersji GPT-4.5 Turbo. Plotki mówią, że nowy model może mieć funkcje wideo lub 3D oprócz tekstu i obrazów. Wyciek teaserowy nie wspomina o możliwościach multimodalnych.

Pozostałe artykuły