Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Gemini – nowa generacja sztucznej inteligencji od Google

Gemini – nowa generacja sztucznej inteligencji od Google

by kapdes
google-gemini-ai

Multimodalny model sztucznej inteligencji Google Gemini będzie konkurował z GPT-4 OpenAI od jesieni tego roku i będzie również dostępny dla twórców aplikacji AI.

Gemini to „grupa dużych modeli sztucznej inteligencji”, podobnie jak OpenAI, Google może zastosować podejście GPT-4 do architektury modeli składającej się z wielu modeli ekspertów AI o określonych możliwościach. Może to również oznaczać, że Google chce udostępnić Gemini w różnych rozmiarach, co prawdopodobnie będzie opłacalne.

Gemini podobno może generować obrazy, a także tekst. Ponieważ Gemini został również przeszkolony w zakresie transkrypcji wideo z YouTube, może być również w stanie generować proste filmy, podobnie jak RunwayML Gen-2 lub Pika Labs. Mówi się również, że Gemini ma znacznie ulepszone możliwości kodowania.

Google planuje stopniowo integrować Gemini ze swoimi produktami, takimi jak chatbot Bard oraz Dokumenty i Prezentacje Google. Jeszcze w tym roku Gemini będzie również dostępne dla zewnętrznych programistów w chmurze Google.

Według The Information, co najmniej dwa tuziny dyrektorów jest zaangażowanych w rozwój modelu. Zespół Gemini, który składa się z Google Brain i Deepmind, liczy kilkuset pracowników.

Google Deepmind został niedawno połączony i nadal znajduje właściwą równowagę, taką jak zasady pracy zdalnej i technologia wykorzystywana do szkolenia modeli, zgodnie z The Information. Deepmind podobno porzucił swojego konkurenta ChatGPT, o kryptonimie „Goodall” i opartego na niezapowiedzianym modelu o nazwie „Chipmunk”, na rzecz Gemini.

Zespół Gemini jest prowadzony przez założyciela Deepmind, Demisa Hassabisa, przy wsparciu dwóch dyrektorów Deepmind, Oriola Vinyalsa i Koraya Kavukcuoglu oraz byłego szefa Google Brain, Jeffa Deana. Nawet założyciel Google Sergey Brin jest zaangażowany w rozwój Gemini, podobno pomagając w szkoleniu i ocenie modelu.

Materiały szkoleniowe dla Gemini są ściśle monitorowane przez dział prawny Google. Na przykład zespół programistów musiał usunąć dane szkoleniowe z książek chronionych prawem autorskim. Według źródła The Information, Gemini został również nieumyślnie przeszkolony w zakresie „obraźliwych” treści, co prawdopodobnie doprowadziło do (częściowego) ponownego przeszkolenia modelu.

Pozostałe artykuły