Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Francja, Niemcy i Włochy łączą siły, aby ujednolicić przepisy dotyczące sztucznej inteligencji w UE

Francja, Niemcy i Włochy łączą siły, aby ujednolicić przepisy dotyczące sztucznej inteligencji w UE

by kapdes
ai

Francja, Niemcy i Włochy uzgodniły propozycję regulacji sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej.

Wzywa ona do obowiązkowej samoregulacji zamiast wiążących zasad dla modeli podstawowych bez początkowego systemu sankcji.

Trzy rządy popierają dobrowolne zasady dla dużych i małych dostawców sztucznej inteligencji w UE, które byłyby wiążące, gdyby firmy się do nich zapisały, zgodnie ze wspólnym dokumentem opublikowanym przez agencję Reuters. Nie będzie żadnych początkowych sankcji.

Ustawa Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji, zaprezentowana w czerwcu, ma na celu zarządzanie ryzykiem związanym z zastosowaniami sztucznej inteligencji i zapobieganie skutkom dyskryminacji przy jednoczesnym promowaniu innowacji.

Początkowo proponowano, aby kodeks postępowania był wiążący tylko dla głównych dostawców sztucznej inteligencji, głównie z USA. Jednak trzy rządy UE wyraziły obawy, że może to zmniejszyć zaufanie do mniejszych europejskich dostawców i doprowadzić do zmniejszenia liczby klientów.

Regulacja aplikacji, a nie modeli

Francja, Niemcy i Włochy twierdzą również, że przepisy horyzontalne dotyczące modeli fundamentalnych byłyby sprzeczne z neutralnym technologicznie i opartym na ryzyku podejściem ustawy o sztucznej inteligencji.

Proponują, aby twórcy modeli podstawowych zdefiniowali karty modeli, które zawierają informacje o możliwościach i ograniczeniach modelu, a organ zarządzający sztuczną inteligencją opracował wytyczne i dokonał przeglądu korzystania z kart modeli.

„Musimy regulować aplikacje, a nie technologię, jeśli chcemy grać w najlepszej lidze sztucznej inteligencji na świecie” – powiedział agencji Reuters niemiecki minister cyfryzacji Volker Wissing.

W przyszłości mógłby zostać utworzony europejski organ monitorujący zgodność ze standardami, jeśli naruszenia kodeksu postępowania zostaną wykryte po pewnym czasie, donosi Reuters. Zgodnie z dokumentem nieoficjalnym, z którym zapoznał się Euractiv, „wszelkie podejrzewane naruszenia w interesie przejrzystości powinny być upubliczniane przez organ”.

Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada UE negocjują obecnie stanowisko bloku w sprawie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji.

Pozostałe artykuły