Elon Musk pozywa OpenAI

by kapdes
elon

Elon Musk uważa GPT-4 za AGI, pozywa OpenAI i chce zmusić ją do powrotu do otwartego rozwoju

Zamiast rozwijać otwarte modele sztucznej inteligencji dla ludzkości zgodnie z obietnicą, OpenAI jest przedłużeniem Microsoftu w oczach współzałożyciela Elona Muska – a GPT-4 jest już wczesną AGI.

Elon Musk pozywa dewelopera ChatGPT, OpenAI, za to, co jego zdaniem jest naruszeniem umowy, którą zawarł z CEO Samem Altmanem i prezesem Gregiem Brockmannem, kiedy firma została założona. OpenAI miało być otwartą i niedochodową antytezą komercyjnego i zamkniętego Google, ale nie spełnia tego twierdzenia. Zamiast rozwijać otwarte technologie z korzyścią dla całej ludzkości, OpenAI jest obecnie oddziałem pod kierownictwem Microsoftu, według Muska.

Według skargi, GPT-4 z roku 2023 jest nie tylko dobry w rozumowaniu, ale nawet lepszy niż przeciętny człowiek.

Chociaż GPT-4 radzi sobie dobrze w wielu przypadkach – a nawet pokonuje ludzi w niektórych – inne testy porównawcze, takie jak GAIA, pokazują, że rozumowanie jest jego słabą stroną. W skardze skrytykowano również fakt, że nie ma żadnych publikacji naukowych OpenAI, które rzuciłyby światło na projekt GPT-4, a jedynie komunikaty prasowe „chwalące się jego wydajnością”.

Główny fragment dokumentu następuje wkrótce potem: „Ponadto, zgodnie z informacjami i przekonaniami, GPT-4 jest algorytmem AGI, a zatem wyraźnie wykracza poza zakres wyłącznej licencji Microsoftu z OpenAI z września 2020 r.”.

ebook

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

W pierwszej części użyto wyrażenia „na podstawie informacji i przekonań”, które odnosi się do oświadczenia, które nie pochodzi z pierwszej ręki, ale „opiera się na informacjach z drugiej ręki, które deklarujący uważa za prawdziwe”. Jest to powszechnie stosowane w tego typu skargach i chroni Musk przed oskarżeniami o krzywoprzysięstwo.

To, czy GPT-4 jest rzeczywiście AGI – i co to jest – prawdopodobnie zostanie pozostawione ławie przysięgłych w potencjalnym procesie.

Według klasyfikacji Google DeepMind, GPT-4 znajduje się na pierwszym z pięciu możliwych poziomów AGI. Firma klasyfikuje GPT-4 jako wschodzącą AGI.

Druga część głównego fragmentu skupia się na współpracy z Microsoftem i jej konsekwencjach: GPT-4 jest teraz „de facto zastrzeżonym algorytmem Microsoftu, który został zintegrowany z pakietem oprogramowania Office”. Ponieważ GPT-4 jest AGI, według Muska, znajduje się daleko poza ramami z września 2020 r., które obejmowały tylko modele „pre-AGI”.

Altman musiał opuścić OpenAI

Epizod z listopada 2023 roku również odgrywa tutaj rolę, kiedy to CEO Sam Altman otrzymał wotum nieufności od zarządu i musiał opuścić firmę na krótki czas. Skończyło się to powrotem Altmana na stanowisko CEO i powołaniem nowego zarządu. Musk skrytykował zarząd za brak „znacznej wiedzy specjalistycznej w zakresie sztucznej inteligencji” i brak możliwości podjęcia niezależnej decyzji w sprawie tego, czy i kiedy OpenAI osiągnęło AGI – z naruszeniem ram umownych uzgodnionych z Microsoftem.

Po GPT-4 OpenAI opracowało Q* (Q-Star) z „jeszcze silniejszym roszczeniem do AGI”. Doniesienia na ten temat pojawiły się w kontekście zwolnienia Altmana i spekulacji, że CEO ukrył rozwój przed zarządem. Zostało to później zdementowane przez członków zarządu. Wciąż brakuje dokładnych informacji, a Musk odnosi się jedynie do doniesień Reutersa.

Musk chce, aby jego pozew zapewnił, że OpenAI powróci do swojej „długiej tradycji” publicznego udostępniania swoich badań nad sztuczną inteligencją. Ponadto sąd powinien rozstrzygnąć trudną kwestię, czy GPT-4, Q* lub jakikolwiek inny możliwy kolejny główny model OpenAI spełnia wymagania AGI, a zatem byłby poza zakresem umowy z Microsoftem. Altman dał jasno do zrozumienia w przeszłości, że OpenAI nie udostępni przyszłych modeli jako open source.

Elon Musk od lat ma skomplikowane relacje z OpenAI.

Był jednym z jej współzałożycieli w 2015 roku i przez długi czas był jej największym sponsorem finansowym. Jednak w 2018 r. ustąpił z zarządu, oficjalnie w celu uniknięcia konfliktu interesów z jego badaniami nad sztuczną inteligencją w Tesli. W latach następujących po jego rezygnacji Musk wielokrotnie krytykował rozwój OpenAI, szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa opracowywanych modeli sztucznej inteligencji.

W 2023 r. założył xAI, o którym nie wspomina się w pozwie, odpowiednik OpenAI, zamierzając stworzyć superinteligentny system sztucznej inteligencji zdolny do rozwiązywania złożonych problemów naukowych i matematycznych. Jak dotąd jednak jego model językowy Grok jest bardziej na poziomie GPT-3.5. Nie ma jeszcze żadnej pracy naukowej na temat Grok, ani model nie jest dostępny jako open source.

Musk nie jest jedyną osobą podejmującą kroki prawne przeciwko OpenAI. Organy regulacyjne w UE i USA badają niedawną inwestycję Microsoftu w firmę i czy stanowi ona przejęcie. CEO Altman jest również badany pod kątem rzekomego wprowadzania inwestorów w błąd. Firmy medialne również dają deweloperowi ChatGPT ciężki czas za możliwe naruszenie praw autorskich.

Pozostałe artykuły