Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Dziennikarstwo kontra AI: Walka o Dozwolony Użytek i Zarobki

Dziennikarstwo kontra AI: Walka o Dozwolony Użytek i Zarobki

by kapdes
ai-sztuczna-inteligencja-w-dziennikarstwie

Sztuczna inteligencja w dziennikarstwie: „Po prostu nie ma dla nas modelu biznesowego w tym ekosystemie”

Podczas przesłuchania przed komisją Senatu USA eksperci medialni i naukowcy dyskutowali o wpływie generatywnej sztucznej inteligencji na dziennikarstwo.

Głównym tematem przesłuchania był kryzys egzystencjalny, przed którym stoi lokalne dziennikarstwo: prelegenci podkreślali kluczową rolę lokalnych raportów w demokracji i wskazywali na malejące przychody, rosnące koszty i dezinformację jako czynniki przyczyniające się do tego kryzysu. Technologie AI mogą potencjalnie zaostrzyć te wyzwania, wykorzystując pracę gazet i pisarzy do szkolenia modeli AI bez wynagrodzenia lub kredytu. Może to doprowadzić do powstania jeszcze większej liczby „pustyń informacyjnych”, w których lokalne dziennikarstwo jest nieobecne.

Roger Lynch, dyrektor generalny Condé Nast, nie zgodził się z poglądem, że generatywna sztuczna inteligencja wchodzi w zakres dozwolonego użytku. „Dozwolony użytek ma na celu umożliwienie krytyki, parodii, stypendiów, badań, raportowania wiadomości”, a nie bogacenie się firm technologicznych, które nie chcą płacić, powiedział.

Wskazał również na niedawny pozew New York Timesa przeciwko OpenAI, który był w stanie wyodrębnić niemal dokładne kopie swoich artykułów z ChatGPT. Z drugiej strony OpenAI twierdzi, że powielanie treści chronionych prawem autorskim jest błędem, oskarża New York Times o naruszenie warunków korzystania z usługi i uważa, że korzystanie z treści powinno być chronione zasadą dozwolonego użytku. „Te technologie powinny licencjonować nasze treści. Jeśli tak nie jest, Kongres powinien działać” – powiedział Lynch.

Licencjonowanie konieczne i wykonalne?

Curtis LeGeyt, prezes i dyrektor generalny National Association of Broadcasters, również nie zgodził się z poglądem, że licencjonowanie danych szkoleniowych i innych danych jest niemożliwe. „Pogląd, że branża technologiczna twierdzi, że licencjonowanie od tak wielu właścicieli treści jest zbyt skomplikowane, nie ma racji bytu” – powiedział. „W ciągu ostatnich trzech dekad lokalni nadawcy telewizyjni zawarli dosłownie tysiące umów z systemami kablowymi i satelitarnymi w całym kraju na dystrybucję swoich programów”.

Oprócz kwestii praw autorskich i dozwolonego użytku, dyskusja dotyczyła również potencjału sztucznej inteligencji do błędnej identyfikacji lub błędnego przypisywania wypowiedzi i rozpowszechniania dezinformacji. Niektórzy mówcy wyrazili obawy, że sztuczna inteligencja może zastąpić ludzkich dziennikarzy, prowadząc do utraty zaufania i obniżenia jakości dziennikarstwa. Niektórzy wezwali Kongres do podjęcia działań legislacyjnych. Sugestie obejmowały ramy przejrzystości sztucznej inteligencji, licencjonowanie, aktualizację przepisów antymonopolowych i wyjaśnienie, że sekcja 230 dotycząca odpowiedzialności mediów społecznościowych nie ma zastosowania do sztucznej inteligencji.

„Po prostu nie ma dla nas modelu biznesowego w tym ekosystemie”

Danielle Coffey, dyrektor generalny News/Media Alliance, branżowej grupy handlowej, zwróciła uwagę, że oprócz ChatGPT, chatboty takie jak Microsoft Bing i Perplexity, które indeksują sieć i działają jak wyszukiwarka, mogą również podsumowywać artykuły. Wezwała również do tego, aby firmy technologiczne były zobowiązane do udostępniania swoich danych szkoleniowych do przeszukiwania.

Pod koniec swojego zeznania Coffey podsumowała podstawową kwestię: „Odkryliśmy, że 65% użytkowników nie opuszcza tych otoczonych murem ogrodów i nie klika, co jest jedynym sposobem, w jaki możemy zarabiać na reklamach, więc sztuczna inteligencja tylko pogorszy sytuację, ponieważ jeśli masz streszczenia, a kiedy nie ma już nic, czego potrzebujesz z oryginalnego artykułu, stanie się to egzystencjalnym zagrożeniem dla naszej branży i po prostu nie ma dla nas modelu biznesowego w tym ekosystemie”.

Pozostałe artykuły