Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Ekologiczne koszty sztucznej inteligencji

Ekologiczne koszty sztucznej inteligencji

by kapdes
ekoo

Sztuczna inteligencja wiąże się z wysokimi kosztami środowiskowymi

Które są w dużej mierze nieznane, tak uważa Kate Crawford, badaczka z USC Annenberg i Microsoft Research, która koncentruje się na społecznych implikacjach sztucznej inteligencji.

Crawford twierdzi, że oprócz energii, generatywne systemy sztucznej inteligencji wymagają dużych ilości świeżej wody do chłodzenia procesorów i generowania energii elektrycznej.

Przytacza ona szacunki, według których do 2027 r. globalne zużycie wody na potrzeby sztucznej inteligencji może odpowiadać połowie zużycia wody w Wielkiej Brytanii.

W West Des Moines w stanie Iowa centrum danych dla GPT-4 OpenAI odpowiadało za około 6 procent zużycia wody w hrabstwie w lipcu 2022 roku. Według ich raportów środowiskowych, zużycie wody przez Google i Microsoft wzrosło odpowiednio o 20% i 34% w ciągu roku.

ebook

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Zamiast polegać na nowych technologiach, takich jak fuzja jądrowa, jak niedawno zaproponował dyrektor generalny OpenAI Sam Altman, Crawford wzywa do podjęcia pragmatycznych środków w celu ograniczenia wpływu sztucznej inteligencji na środowisko. Obejmują one priorytetowe traktowanie efektywności energetycznej, budowanie bardziej wydajnych modeli i przeprojektowywanie centrów danych.

„Zamiast technologii mrzonek, potrzebujemy pragmatycznych działań, aby już teraz ograniczyć wpływ sztucznej inteligencji na środowisko” – mówi Crawford.

Koszty środowiskowe generatywnej sztucznej inteligencji są „ściśle strzeżoną tajemnicą korporacyjną”

Według Crawforda, pełne koszty środowiskowe sztucznej inteligencji są „ściśle strzeżoną tajemnicą korporacyjną”. Obecne dane opierają się na badaniach, raportach spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i danych publikowanych przez samorządy lokalne. Przedstawiają one niekompletny obraz, a „firmy mają niewielką motywację do zmian”.

Crawford ma nadzieję, że amerykańscy Demokraci, pod przewodnictwem senatora Eda Markeya z Massachusetts, będą w stanie przeforsować ustawę o wpływie sztucznej inteligencji na środowisko z 2024 r., która została wprowadzona 1 lutego.

Ustawa wymagałaby od Narodowego Instytutu Standardów i Technologii współpracy z naukowcami, przemysłem i społeczeństwem obywatelskim w celu opracowania standardów oceny wpływu sztucznej inteligencji na środowisko oraz stworzenia dobrowolnych ram sprawozdawczości dla twórców i operatorów sztucznej inteligencji.

Nie wiadomo, czy ustawa zostanie przyjęta. Według Crawforda, aby naprawdę zająć się wpływem sztucznej inteligencji na środowisko, potrzebne będą połączone wysiłki branży sztucznej inteligencji, naukowców i prawodawców.

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, ostrzegł niedawno przed kryzysem energetycznym w branży sztucznej inteligencji, powołując się na ogromne zapotrzebowanie na energię przyszłych systemów AI.

Pozostałe artykuły