Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » DPD “najgorszą firmą kurierską” według chatbota serwisowego DPD

DPD „najgorszą firmą kurierską” według chatbota serwisowego DPD

by kapdes
dpd

Firma kurierska DPD ponosi porażkę z chatbotem obsługiwanym przez sztuczną inteligencję, który obraża własną firmę.

Klient DPD, Ashley Beauchamp, napisał na X narzekając na „robota AI” DPD. Chatbot usługi był „całkowicie bezużyteczny” w odpowiadaniu na jego pytania.

Napisał jednak ładną rymowankę o tym, jak zła jest DPD jako firma kurierska. Muzykowi z Wielkiej Brytanii udało się nawet wydobyć z chatbota kilka wulgaryzmów.

DPD obsługuje chatbota serwisowego od 2019 roku. Jak donosi BBC, wpadki spowodowane przez Beauchampa były spowodowane nowym „elementem sztucznej inteligencji”, który od tego czasu został wyłączony i jest obecnie aktualizowany. W 2019 r. modele językowe, które mogą udzielać bezpłatnych odpowiedzi w chatbotach, nie były jeszcze powszechne.

ebook

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Wpadka chatbota DPD to prawdopodobnie nieudany eksperyment LLM

Odpowiedzi sugerują, że DPD eksperymentowało z dużym modelem językowym, który nie był wystarczająco dopasowany.

Z przebiegu rozmowy jasno wynika, że Beauchamp nie musiał nawet próbować oszukać chatbota specjalnymi podpowiedziami. Podobnie jak w przypadku ChatGPT, mógł po prostu poprosić o odpowiedzi, które były kłopotliwe dla DPD. Sugeruje to, że DPD wbudowało w bota duży model językowy bez żadnych zabezpieczeń.

Amerykański salon samochodowy doświadczył niedawno podobnego incydentu z generatywnym chatbotem, który oferował samochody za zaledwie jednego dolara. Dealer korzystał z generatywnych modeli GPT firmy OpenAI.

Oba incydenty podkreślają ryzyko związane z używaniem chatbotów w obsłudze klienta, zwłaszcza jeśli bot nie jest odpowiednio skonfigurowany, przetestowany i ma zbyt dużą swobodę w odpowiadaniu na wszystkie pytania. System przewidywania słów nie ma tak naturalnego zrozumienia obsługi i jej ograniczeń, jakie miałby człowiek.

dpd1

Pozostałe artykuły