Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Czy Adobe pozbawi pracy swoich własnych klientów

Czy Adobe pozbawi pracy swoich własnych klientów

by kapdes
adobe

Niektórzy pracownicy Adobe wyrażają obawy, że postępy firmy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), a mianowicie generator tekstu na obrazy Firefly, zabiją miejsca pracy obecnej bazy klientów.

Czy Adobe straci klientów?

Według raportu Insider, pracownicy Adobe wyrażają obawy, że rozwój technologii sztucznej inteligencji w przestrzeni artystycznej spowoduje, że firmy będą redukować działy projektowania graficznego, a jeden ze starszych projektantów w firmie twierdzi, że to już się dzieje.

Pracownik powołuje się na znaną mu firmę z branży billboardowej i reklamowej, która już podjęła decyzję o zmniejszeniu wielkości takiego zespołu ze względu na skuteczność integracji Firefly z Photoshopem – i to wciąż w wersji beta.

„Kryzys egzystencjalny” i „przygnębienie”?

Sytuacja doszła do punktu, w którym niektórzy pracownicy Adobe doświadczają „kryzysu egzystencjalnego” i nazywają go „przygnębiającym” na wewnętrznym kanale Slack, który został ujawniony przez Insider.

Podczas gdy niektórzy nie byli tak negatywnie nastawieni jak inni – jeden z nich argumentował, że dostarczanie narzędzi, które czynią sztukę szybszą i łatwiejszą, a jednocześnie robią to etycznie, jest dobrą rzeczą – problem nie jest tak prosty, jak decydowanie, czy jest to dobre dla miejsc pracy, czy nie. Adobe tworzy oprogramowanie dla profesjonalistów zajmujących się projektowaniem, a jeśli ci ludzie nie mają pracy, to kto kupuje oprogramowanie Adobe?

Adobe doświadczyło niesamowitego wzrostu na przestrzeni lat i regularnie przekracza zarówno kwartalne, jak i roczne szacunki zysków. Istnieje jednak obawa, że w miarę jak Adobe ułatwia eliminację siły roboczej dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, do wykonania tej samej ilości pracy potrzeba będzie mniej subskrypcji oferty Creative Cloud.

„Kanibalizm” w Adobe?

Jest to bardzo realna rozmowa w Adobe i wielu obawia się, że firma „grozi kanibalizacją” własnego źródła dochodu. Warto wziąć pod uwagę, że trend ten nie zatrzymałby się na utracie miejsc pracy w firmach projektowych – jeśli sprzedaż Adobe zacznie spadać, ponieważ jego oprogramowanie nie będzie już potrzebne przy obecnej wydajności, jest wysoce prawdopodobne, że Adobe zmniejszy również swoje własne zespoły.

Zasadniczo argumentem jest to, że im więcej Adobe inwestuje w sztuczną inteligencję, tym większe prawdopodobieństwo, że zaszkodzi to jego własnym zyskom.

Insider donosi, że podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej zysków Adobe na początku tego roku, analityk Brent Thrill powiedział, że najważniejszym pytaniem zadawanym mu przez inwestorów jest to, czy postępy w sztucznej inteligencji zmniejszą sprzedaż oprogramowania Adobe.

Prezes Adobe ds. mediów cyfrowych, David Wadhwani, odpowiedział tylko, że firma ma historię wprowadzania nowych technologii, które doprowadziły do zwiększenia produktywności i miejsc pracy. Choć to prawda, nie jest jasne, jak byłoby tym razem.

Źródło: www.businessinsider.com/adobe-ai-firefly-kill-graphic-designer-jobs-cut-seat-sales-2023-7?IR=T

Pozostałe artykuły