Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Chiny chcą cenzurować treści tworzone przez sztuczną inteligencję

Chiny chcą cenzurować treści tworzone przez sztuczną inteligencję

by kapdes
chiny-ai-1

Czy sztuczna inteligencja w Chinach będzie musiała chwalić komunizm?

Chińskie organy regulacyjne poinformowały, że wprowadzają pierwsze w swoim rodzaju przepisy regulujące generatywną sztuczną inteligencję, starając się zwiększyć nadzór nad szybko rozwijającą się technologią.

Potężna chińska administracja ds. cyberprzestrzeni (CAC) poinformowała, że współpracowała z kilkoma innymi organami regulacyjnymi w celu opracowania nowych przepisów, które wejdą w życie 15 sierpnia.

Sukces ChatGPT wywołał falę pojawienia się konkurencyjnych usług, budząc obawy globalnych organów regulacyjnych co do potencjalnych zagrożeń związanych z tą technologią.

Chińscy giganci technologiczni wskoczyli na modę, ogłaszając plany i uruchamiając własne usługi generatywnej sztucznej inteligencji.

Jednak Chiny, które ściśle kontrolują krajowy Internet poprzez cenzurę i regulacje, uważnie obserwują rozwój sztucznej inteligencji. Chińskie organy regulacyjne obawiają się, że usługi te mogą generować treści, które mogą być sprzeczne z poglądami lub ideologią Pekinu.

Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla chińskiego komunizmu?

Po części właśnie dlatego chińskie firmy technologiczne ostrożnie podchodziły do uruchamiania usług podobnych do ChatGPT. Zamiast pełnych usług, które są szeroko dostępne dla ogółu społeczeństwa, chińskie firmy skoncentrowały swoją technologię na przedsiębiorstwach i wąskich zastosowaniach.

Na przykład Alibaba uruchomiła w tym miesiącu narzędzie sztucznej inteligencji, które może generować obrazy na podstawie podpowiedzi o nazwie Tongyi Wanxiang, ale jest ono dostępne tylko dla klientów korporacyjnych do testów beta.

Jednak zasady CAC zapewniają gigantom technologicznym ramy do pracy, jeśli chodzi o technologię.

Jakie są chińskie zasady generatywnej sztucznej inteligencji?

Zasady te będą miały zastosowanie wyłącznie do usług generatywnej sztucznej inteligencji, które są dostępne dla ogółu społeczeństwa, a nie tych opracowywanych na przykład w instytucjach badawczych.

Usługi generatywnej sztucznej inteligencji będą musiały uzyskać licencję na prowadzenie działalności, powiedział CAC.

Jeśli dostawca usług generatywnej sztucznej inteligencji znajdzie „nielegalne” treści, powinien podjąć kroki w celu zaprzestania ich generowania, ulepszenia algorytmu, a następnie zgłoszenia tych materiałów do odpowiedniego organu.

Dostawcy tych usług muszą przeprowadzać oceny bezpieczeństwa swoich produktów i zapewniać bezpieczeństwo informacji o użytkownikach.

Usługi generowania sztucznej inteligencji w Chinach muszą również być zgodne z „podstawowymi wartościami socjalizmu”, powiedział CAC.

Mimo to organy regulacyjne starają się znaleźć równowagę między uczynieniem Chin liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji, jednocześnie uważnie obserwując jej rozwój.

Zgodnie z zasadami CAC, rozporządzenie ma na celu zachęcanie do innowacyjnych zastosowań sztucznej inteligencji generatywnej i wspieranie rozwoju powiązanej infrastruktury, takiej jak półprzewodniki.

Pozostałe artykuły