Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Chińska sztuczna inteligencja i jej regulacja

Chińska sztuczna inteligencja i jej regulacja

by kapdes
chinska

Według Angeli Huyue Zhang, profesor prawa na Uniwersytecie w Hongkongu, chińskie przepisy dotyczące sztucznej inteligencji są celowo łagodne, aby promować rozwój krajowych firm.

Regulacja przebiega w trzech fazach: faza rozluźnienia, która daje firmom przestrzeń do rozwoju, faza nagłego zaostrzenia, a następnie kolejna faza rozluźnienia.
Schemat ten zaobserwowano na przykład w przypadku Alibaby i Tencent, które początkowo mogły się rozwijać, ale w 2020 r. zostały ukarane karami antymonopolowymi. Jednak relacje między rządem a firmami technologicznymi są bardziej symbiotyczne niż przeciwstawne, powiedział Zhang.
Sztuczna inteligencja jest postrzegana jako kluczowa dla chińskich celów dominacji technologicznej i samowystarczalności. Chiński rząd jest mocno zaangażowany w rozwój sztucznej inteligencji, działając jako decydent, inkubator, inwestor, dostawca badań i klient. Za każdą odnoszącą sukcesy chińską firmą zajmującą się sztuczną inteligencją stoi lokalny rząd, który zapewnia ochronę polityczną, powiedział Zhang.

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Obecne chińskie przepisy dotyczące sztucznej inteligencji są surowe tylko pod względem wolności słowa i kontroli treści, ale poza tym oferują niejasne zasady i niewiele możliwych do wyegzekwowania środków ochrony przed szkodami.

Zhang uważa, że obecne przepisy w Chinach są bardziej pobłażliwe niż te w Europie i Stanach Zjednoczonych.
W przyszłości może się to zmienić: Według Zhanga w rządzie istnieje konflikt między organami regulacyjnymi Internetu, które chcą zapobiegać szkodliwym politycznie treściom, a władzami, które chcą zwiększyć możliwości technologiczne Chin. Jak dotąd te ostatnie miały przewagę. Jednak masowe nadużywanie sztucznej inteligencji, które zagraża stabilności społecznej, może spowodować nagłą zmianę w kierunku bardziej rygorystycznych przepisów, powiedział Zhang.
Chiny i Stany Zjednoczone są obecnie zaangażowane w wyścig technologiczny o przywództwo w dziedzinie sztucznej inteligencji, podobny do wyścigu zbrojeń podczas zimnej wojny. Chiński rząd chce zostać światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji do 2030 roku.

Źródło: https://www.technologyreview.com/2024/04/09/1091004/china-tech-regulation-harsh-zhang/

Pozostałe artykuły