Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » ChatGPT zmieni edukację, czy ją zniszczy?

ChatGPT zmieni edukację, czy ją zniszczy?

by kapdes
edukacja-ai-chatgpt

ChatGPT zmieni edukację, nie zniszczy jej?

Podczas gdy ChatGPT może być w stanie zapewnić szybkie i łatwe odpowiedzi na pytania, nie buduje umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, które są niezbędne dla sukcesu akademickiego i życiowego – Jenna Lyle, rzeczniczka nowojorskiego Departamentu Edukacji, powiedziała Washington Post na początku stycznia.

Ta początkowa panika ze strony sektora edukacji była zrozumiała. ChatGPT, dostępny publicznie poprzez aplikację internetową, może odpowiadać na pytania i generować zgrabne, dobrze skonstruowane bloki tekstu o długości kilku tysięcy słów na prawie każdy temat, o który zostanie zapytany, od teorii strun po Szekspira. Każdy esej, który generuje, jest unikalny, nawet gdy dostaje ten sam monit, a jego autorstwo jest (praktycznie) niemożliwe do zauważenia. Wyglądało na to, że ChatGPT podważy sposób, w jaki sprawdzamy, czego nauczyli się uczniowie, co jest podstawą edukacji.

Ale trzy miesiące później, perspektywy są o wiele mniej ponure. Rozmawiałem z wieloma nauczycielami i innymi wychowawcami, którzy teraz ponownie oceniają, co chatboty takie jak ChatGPT oznaczają dla tego, jak uczymy nasze dzieci. Wielu nauczycieli uważa, że ChatGPT nie jest tylko maszyną do marzeń dla oszustów, ale może przyczynić się do poprawy edukacji.

Zaawansowane chatboty mogą być wykorzystywane jako potężne pomoce klasowe, które sprawiają, że lekcje są bardziej interaktywne, uczą uczniów umiejętności korzystania z mediów, generują spersonalizowane plany lekcji, oszczędzają nauczycielom czasu na administrowanie i wiele innych.

Firmy edukacyjne, takie jak Duolingo i Quizlet, które tworzą cyfrowe karty ćwiczeń i oceny używane przez połowę uczniów szkół średnich w USA, już zintegrowały chatbota OpenAI ze swoimi aplikacjami. OpenAI współpracuje z nauczycielami, aby stworzyć arkusz informacyjny o potencjalnym wpływie ChatGPT w szkołach. Firma twierdzi, że konsultowała się z edukatorami również wtedy, gdy opracowała darmowe narzędzie do wykrywania tekstu napisanego przez chatbota (choć jego dokładność jest ograniczona).

„Wierzymy, że eksperci od polityki edukacyjnej powinni decydować o tym, co najlepiej sprawdzi się w ich okręgach i szkołach, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii” – mówi Niko Felix, rzecznik OpenAI. „Angażujemy się w rozmowy z edukatorami w całym kraju, aby poinformować ich o możliwościach ChatGPT. Jest to ważna rozmowa, aby byli świadomi potencjalnych korzyści i niewłaściwych zastosowań AI, i aby rozumieli, jak mogą zastosować ją w swoich klasach.”

Ale potrzeba czasu i zasobów, aby edukatorzy mogli wprowadzać innowacje w ten sposób. Wielu z nich jest zbyt przepracowanych, ma zbyt mało zasobów i jest zobowiązanych do ścisłych pomiarów wydajności, aby wykorzystać wszelkie możliwości, jakie mogą zaoferować chatboty.

Od ABC do GPT

Wiele z początkowego szumu wokół ChatGPT opierało się na tym, jak dobrze radzi sobie z rozwiązywaniem testów. W rzeczywistości, był to kluczowy punkt, na który OpenAI zwróciło uwagę, gdy w marcu zaprezentowało GPT-4, najnowszą wersję dużego modelu językowego, który zasila chatbota. Potrafi zdać egzamin adwokacki! Zdobył 1410 punktów w SAT! Zdał testy AP z biologii, historii sztuki, nauk o środowisku, makroekonomii, psychologii, historii USA i innych. I tak dalej!

Nic dziwnego, że niektóre okręgi szkolne całkowicie oszalały.

Jednak z perspektywy czasu, natychmiastowe wezwania do zakazania ChatGPT w szkołach były głupią reakcją na bardzo inteligentne oprogramowanie. Ludzie spanikowali. Prowadziliśmy niewłaściwe rozmowy, zamiast myśleć: 'Ok, to jest tutaj. Jak możemy go wykorzystać?

Mimo to, nauczyciele mają rację, postrzegając technologię jako zmieniacz gry. Duże modele językowe, takie jak ChatGPT OpenAI i jego następca GPT-4, a także Bard Google’a i Bing Chat Microsoftu, mają mieć ogromny wpływ na świat. Technologia ta jest już wprowadzana do oprogramowania konsumenckiego i biznesowego.

 

Pozostałe artykuły