Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Chatgpt projektuje robota

Chatgpt projektuje robota

by kapdes
chatgpt-projektuje-robota

Wiersze, eseje, a nawet książki - czy jest coś, z czym nie poradzi sobie ChatGPT?

Nowe osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji zainspirowały naukowców z TU Delft i szwajcarskiego uniwersytetu technicznego EPFL do głębszych badań: Na przykład, czy ChatGPT może również zaprojektować robota? I czy jest to dobra rzecz dla procesu projektowania, czy też istnieje ryzyko? Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w Nature Machine Intelligence.

Jakie są największe przyszłe wyzwania dla ludzkości? Robot

To było pierwsze pytanie, które Cosimo Della Santina, adiunkt, i doktorant Francesco Stella, obaj z TU Delft, oraz Josie Hughes z EPFL, zadali ChatGPT. „Chcieliśmy, aby ChatGPT zaprojektował nie tylko zwykłego robota, ale takiego, który jest rzeczywiście użyteczny” – mówi Della Santina. Ostatecznie wybrali dostawy żywności jako swoje wyzwanie, a podczas rozmowy z ChatGPT wpadli na pomysł stworzenia robota zbierającego pomidory.

Pomocne sugestie

Badacze zastosowali się do wszystkich decyzji projektowych ChatGPT. Według Stelli wkład okazał się szczególnie cenny w fazie koncepcyjnej. „ChatGPT rozszerza wiedzę projektanta na inne obszary specjalizacji. Na przykład nauczył nas, które uprawy byłyby najbardziej opłacalne do zautomatyzowania„. Ale ChatGPT przedstawił również przydatne sugestie na etapie wdrażania: „Wykonaj chwytak z silikonu lub gumy, aby uniknąć zgniatania pomidorów” i „silnik Dynamixel to najlepszy sposób na napędzanie robota”. Rezultatem tego partnerstwa między ludźmi a sztuczną inteligencją jest robotyczne ramię, które może zbierać pomidory.

ChatGPT jako badacz – robot

Badacze uznali proces wspólnego projektowania za pozytywny i wzbogacający. „Zauważyliśmy jednak, że nasza rola jako inżynierów przesunęła się w kierunku wykonywania bardziej technicznych zadań” – mówi Stella. W Nature Machine Intelligence naukowcy badają różne stopnie współpracy między ludźmi a dużymi modelami językowymi (LLM), do których należy ChatGPT. W najbardziej ekstremalnym scenariuszu sztuczna inteligencja dostarcza wszystkie dane wejściowe do projektu robota, a człowiek ślepo za nimi podąża. W tym przypadku LLM działa jako badacz i inżynier, podczas gdy człowiek działa jako menedżer, odpowiedzialny za określenie celów projektowych.

Ryzyko dezinformacji

Tak ekstremalny scenariusz nie jest jeszcze możliwy w przypadku dzisiejszych LLM. Pytanie tylko, czy jest to pożądane. „W rzeczywistości dane wyjściowe LLM mogą wprowadzać w błąd, jeśli nie zostaną zweryfikowane lub zatwierdzone. Boty AI są zaprojektowane tak, aby generować „najbardziej prawdopodobną” odpowiedź na pytanie, więc istnieje ryzyko dezinformacji i stronniczości w dziedzinie robotyki” – mówi Della Santina. Praca z LLM wiąże się również z innymi ważnymi kwestiami, takimi jak plagiat, identyfikowalność i własność intelektualna.

Della Santina, Stella i Hughes będą nadal wykorzystywać robota do zbioru pomidorów w swoich badaniach nad robotyką. Kontynuują również badania nad LLM w celu zaprojektowania nowych robotów. W szczególności przyglądają się autonomii SI w projektowaniu własnych ciał. „Ostatecznie otwartym pytaniem dotyczącym przyszłości naszej dziedziny jest to, w jaki sposób LLM można wykorzystać do pomocy twórcom robotów bez ograniczania kreatywności i innowacji potrzebnych robotyce do sprostania wyzwaniom XXI wieku” – podsumowuje Stella.

Pozostałe artykuły