Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » ChatGPT odnotował 10% spadek ruchu na stronie w czerwcu – oto dlaczego…

ChatGPT odnotował 10% spadek ruchu na stronie w czerwcu – oto dlaczego…

by kapdes
chat

ChatGPT szturmem zdobył świat. Będzie ciężko to powtórzyć

Globalna baza użytkowników powszechnie używanego chatbota AI ChatGPT zmniejszyła się od maja do czerwca, wskazując na malejące zainteresowanie tym produktem.
Liczba unikalnych użytkowników i średni czas spędzony na stronie spadły odpowiednio o 5,7% i 8,5%.
Ruch na stronie w Stanach Zjednoczonych spadł o 10,3% z miesiąca na miesiąc.
Wielu konsumentów i obserwatorów w branży było zakłopotanych gwałtownym spadkiem ruchu na stronie i jego możliwymi przyczynami.
ChatGPT szturmem podbił świat. Teraz już nie. Rozwój sztucznej inteligencji miał w ostatnich latach daleko idące skutki, a jednym z godnych uwagi zastosowań są usługi czatu oparte na sztucznej inteligencji.

W awangardzie tego rozwoju znajduje się ChatGPT, platforma czatowa oparta na sztucznej inteligencji (AI), która przyciągnęła miliony użytkowników poszukujących znaczących interakcji i informacji. Jednak jej popularność rosła i spadała, jak każde inne medium cyfrowe. Najnowsze dane pokazują, że ruch na ChatGPT spadł o znaczące 10% w czerwcu.

Spadek ruchu w ChatGPT

Globalna baza użytkowników powszechnie używanego chatbota AI ChatGPT zmniejszyła się od maja do czerwca, wskazując na malejące zainteresowanie produktem pomocniczym AI firmy OpenAI. Similarweb, usługa analizy ruchu, donosi, że ruch na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych dla ChatGPT spadł w czerwcu o 9,7 procent.

Co więcej, zarówno liczba unikalnych odwiedzających, jak i średni czas spędzony na stronie zmniejszyły się, spadając odpowiednio o 5,7% i 8,5%. Ruch na stronie w Stanach Zjednoczonych spadł o 10,3% z miesiąca na miesiąc.

Ruch w witrynie może spaść, ale nadal bije Bard Google, Bing Microsoftu i innego popularnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji, Character AI.

1

Wydajność ruchu ChatGPT w porównaniu z Bing, Character AI i Bard. Źródło: Similarweb

Koniec „mody na ChatGPT”, czy po prostu wakacje?

Gdy statystyki zostały upublicznione, niektórzy użytkownicy Twittera spekulowali, że spadek można przypisać faktowi, że większość użytkowników narzędzi to studenci, z których wielu ma obecnie przerwę wakacyjną; inni twierdzili, że nowość chatbota AI się zużyła.

Jednak jeden z członków społeczności argumentował, że wyjaśnienie spadku było błędne, ponieważ nie uwzględniało ruchu utraconego z powodu wydania aplikacji AI chatbot na iOS. Jak zasugerował użytkownik Twittera, jednym z możliwych wyjaśnień jest „zmiana w sposobie dostępu do ChatGPT”.

Czynniki wpływające na spowolnienie

Wielu konsumentów i obserwatorów branży było zakłopotanych gwałtownym spadkiem ruchu na stronie internetowej i jego możliwymi przyczynami. Ten osobliwy wzorzec może mieć wiele przyczyn.

Po pierwsze, nie jest niczym niezwykłym, że występują sezonowe zmiany w ilości aktywności online. Ponieważ czerwiec oznacza zmianę z wiosny na lato w wielu regionach świata, prawdopodobne jest, że w rezultacie uwaga ludzi została odwrócona od społeczności internetowych, takich jak ChatGPT.

Wprowadzenie nowych platform i technologii w sektorze konwersacji ze sztuczną inteligencją może prawdopodobnie odpowiadać za spadek użytkowania. Rynek chatbotów sztucznej inteligencji nie jest wyjątkiem od reguły zdrowej konkurencji.

Możliwe, że użytkownicy tymczasowo przekierowali ruch z ChatGPT, badając inne możliwości lub bawiąc się różnymi platformami.

Zmęczenie lub nasycenie użytkowników mogło również odegrać rolę w spadku. Od czasu premiery, ChatGPT przyciągnął dużą bazę użytkowników, którzy polegają na nim w szerokim zakresie celów. Jest jednak prawdopodobne, że niektórzy klienci przyzwyczaili się do usługi lub osiągnęli granice tego, co może ona dla nich zrobić.

W rezultacie mogli ograniczyć korzystanie z usługi lub poszukać jej gdzie indziej, co tłumaczyłoby spadek liczby odwiedzających. Co więcej, OpenAI poświęca się ciągłemu doskonaleniu i utrzymywaniu ChatGPT w czołówce chatbotów AI.

Prawdopodobnie potraktują spadek ruchu w witrynie bardzo poważnie i dowiedzą się, dlaczego tak się dzieje, aby mogli to naprawić. Nie jest wykluczone, że OpenAI może wchodzić w interakcje ze swoją bazą użytkowników, zabiegać o opinie i dostosowywać się do zmieniających się wymagań klientów.

Fascynujące będzie obserwowanie, jak liczba odwiedzających ChatGPT zmieni się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zjawisko sztucznej inteligencji już pokazało swoją zdolność do fascynowania i angażowania ludzi na masową skalę; ponieważ OpenAI nadal rozwija i rozszerza możliwości platformy, ożywienie ruchu nie byłoby zaskakujące. Odpowiedź ChatGPT na ten przejściowy spadek prawdopodobnie określi jego przyszły kurs w dziedzinie chatbotów sztucznej inteligencji.

Pozostałe artykuły