Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Chatboty AI piszą internet na nowo

Chatboty AI piszą internet na nowo

by kapdes
Chatboty

Bing, Bard i ChatGPT: Chatboty AI piszą internet na nowo

Duzi gracze, w tym Microsoft, ze swoją Bing AI (i Copilot), Google, z Bardem, i OpenAI, z ChatGPT-4, sprawiają, że technologia AI chatbot, wcześniej ograniczona do laboratoriów testowych, staje się bardziej dostępna dla ogółu społeczeństwa.

Jak działają te duże programy modeli językowych (LLM)? GPT-3 firmy OpenAI powiedział nam, że AI używa „serii programów podobnych do autocomplete, aby nauczyć się języka” i że programy te analizują „właściwości statystyczne języka”, aby „dokonać wykształconych domysłów na podstawie słów, które wpisałeś wcześniej.”

Albo, mówiąc słowami Jamesa Vincenta: „Te narzędzia AI to rozległe systemy autokompletacji, wyszkolone do przewidywania, które słowo następuje po następnym w dowolnym zdaniu. Jako takie, nie mają one twardo zakodowanej bazy „faktów”, z której mogłyby czerpać – jedynie zdolność do pisania wiarygodnie brzmiących wypowiedzi. Oznacza to, że mają tendencję do przedstawiania fałszywych informacji jako prawdy, ponieważ to, czy dane zdanie brzmi wiarygodnie, nie gwarantuje jego faktyczności.”

W ostatnich latach zauważamy gwałtowny rozwój technologii, zwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji. Chatboty, które są jednym z produktów tej innowacji, zdobywają coraz większą popularność. Dzięki nieustannemu rozwojowi, chatboty potrafią już wykonywać różne zadania, od prostej komunikacji po bardziej złożone funkcje. Wraz z tą ekspansją powstaje pytanie: czy chatboty mogą napisać internet od nowa?

Wpływ chatbotów na treść

W miarę jak chatboty stają się coraz bardziej zaawansowane, ich zdolność do generowania treści rośnie. Dzięki sztucznej inteligencji, chatboty takie jak GPT-4 od OpenAI mogą generować teksty na poziomie profesjonalnych pisarzy. Ponadto, są w stanie dostosować się do potrzeb użytkowników, tworzyć odpowiedzi na podstawie kontekstu, a nawet wykazywać się kreatywnością. W związku z tym, chatboty mogą przyczynić się do tworzenia nowych treści, co może wpłynąć na kształtowanie internetu.

Automatyzacja i przyspieszenie tworzenia treści

Chatboty mają potencjał do zrewolucjonizowania tworzenia treści internetowych. Dzięki ich szybkości i efektywności, mogą one tworzyć artykuły, recenzje, czy nawet książki w zaledwie kilka sekund. Dla przedsiębiorstw, to może oznaczać redukcję kosztów związanych z zatrudnianiem pisarzy, a także skrócenie czasu potrzebnego na wytwarzanie treści. W rezultacie, internet mógłby być zdominowany przez treści generowane przez chatboty.

chatboty

Jakość treści vs ilość treści

Chociaż chatboty są zdolne do generowania wysokiej jakości treści, istnieje również ryzyko przesycenia internetu treściami niskiej jakości. Im więcej chatbotów będzie generować treści, tym trudniej będzie odróżnić wartościowe informacje od tych mniej istotnych. W związku z tym, przyszłość internetu może zależeć od tego, jak dobrze uda się zrównoważyć ilość i jakość treści generowanych przez chatboty.

Należy zwrócić uwagę, że dzisiaj każdy może pisać w internecie na każdy temat. Nawet jeśli sam nie ma zielonego pojęcia o tym co pisze, może stać się „ekspertem” dzięki chatbotom. Z pewnością przyjdzie okres, kiedy będziemy przesyceni ilością treści… A jeśli myślisz że to już teraz, to się mylisz… to dopiero przedsmak…

Etyka i odpowiedzialność

Wraz z rosnącą rolą chatbotów w tworzeniu treści internetowych, pojawia się kwestia odpowiedzialności za te treści. Należy zadbać o opracowanie odpowiednich regulacji i zasad etycznych, które będą kontrolować sposób, w jaki chatboty generują treści. W szczególności, konieczne będzie wprowadzenie mechanizmów, które będą chronić prawa autorskie, zapewnić odpowiednią moderację treści oraz unikać rozprzestrzeniania dezinformacji czy szkodliwych treści. Dodatkowo, ważne będzie uświadamianie społeczeństwa na temat możliwości i ograniczeń chatbotów, aby zapewnić odpowiednie korzystanie z tych technologii.

Współpraca między ludźmi a chatbotami

Nie można zapominać, że chatboty to jedynie narzędzia stworzone przez ludzi, które mają ułatwić życie i pracę. Zamiast traktować je jako zagrożenie dla zawodów związanych z tworzeniem treści, warto zastanowić się nad możliwością współpracy między ludźmi a chatbotami. Wykorzystanie chatbotów jako wsparcie w procesie twórczym może przynieść korzyści obu stronom, umożliwiając wydajniejszą i bardziej kreatywną pracę.

Czy chatboty napiszą internet od nowa?

Na chwilę obecną trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bez wątpienia chatboty wpłyną na sposób tworzenia i konsumowania treści internetowych, przyczyniając się do przyspieszenia i automatyzacji tego procesu. Niemniej jednak, kluczowe będzie utrzymanie równowagi między ilością a jakością treści oraz dbałość o etykę i odpowiedzialność związaną z ich generowaniem. Współpraca między ludźmi a chatbotami, zamiast rywalizacji, może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla przyszłości internetu.

Heading Title

Pozostałe artykuły