Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » BioticsAI – prenatalne skany ultrasonograficzne za pomocą sztucznej inteligencji

BioticsAI – prenatalne skany ultrasonograficzne za pomocą sztucznej inteligencji

by kapdes
BioticsAI

BioticsAI – zbudował platformę opartą na sztucznej inteligencji, która podłącza się do aparatu USG, aby zapobiec błędnej diagnozie wad rozwojowych płodu.

BioticsAI po cichu pracował nad swoim rozwiązaniem przez ostatnie dwa lata, a teraz prezentuje swój produkt na scenie TechCrunch Disrupt w ramach Startup Battlefield.

„BioticsAI przetwarza wszystkie obrazy i filmy zarejestrowane podczas badań przesiewowych w celu zlokalizowania wad rozwojowych płodu, zweryfikowania jakości i kompletności badań przesiewowych, a następnie wyodrębnienia wszystkich informacji w celu automatycznego generowania raportów” – powiedział mi współzałożyciel i dyrektor generalny Robhy Bustami przed wydarzeniem TechCrunch. Bustami ma pewną osobistą wiedzę w tej dziedzinie, ponieważ jego matka jest lekarzem położnikiem. Współzałożycielem startupu jest Salman Khan, Chaskin Saroff i dr Hisham Elgammal.

Ale najpierw o problemie, który BioticsAI próbuje rozwiązać.

W wielu krajach lub na obszarach wiejskich brakuje specjalistów w dziedzinie położnictwa. Podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia opracowała dokładny proces prenatalnych badań ultrasonograficznych, łatwo jest przeoczyć wady rozwojowe płodu, jeśli brakuje czasu i personelu.

BioticsAI ma na celu upewnienie się, że badania ultrasonograficzne są przeprowadzane prawidłowo i skutecznie. Przyspieszając niektóre części procesu za pomocą sztucznej inteligencji i automatycznego generowania raportów, lekarze mogą również zaoszczędzić czas i zmniejszyć ogólne obciążenie pracą.

Istnieją trzy różne części, które sprawiają, że BioticsAI działa.

Po pierwsze, platforma może być wykorzystywana do identyfikacji, kiedy badania przesiewowe nie są wykonywane w całości. Oprogramowanie integruje się z szeroką gamą systemów archiwizacji i komunikacji obrazów (PACS) oraz urządzeń do obrazowania medycznego, dzięki czemu można je po prostu dodać do istniejącego przepływu pracy bez kosztownych inwestycji w sprzęt.

„Naszym celem nie jest stworzenie kolejnego ultrasonografu za 200 000 USD.”

„[…]Naszym celem jest możliwość integracji z ultrasonografem, który istnieje od ośmiu lat i znaczna poprawa jakości badań przesiewowych” – powiedział Bustami.

Następnie BioticsAI przegląda obrazy i sprawdza, czy obrazy płodu zostały prawidłowo uchwycone pod każdym kątem zgodnie z międzynarodowymi standardami. Błędy się zdarzają, ale ważne jest, aby lekarze mogli się z nich uczyć i poprawiać, aby ten sam błąd się nie powtarzał.

Jako położnik/ginekolog, po złagodzeniu „problemów zależnych od operatora”, jak nazywa je Bustami, BioticsAI pomaga w skuteczniejszym postawieniu diagnozy. W tym miejscu wkracza sztuczna inteligencja produktu. Firma analizuje obrazy, aby pomóc lekarzom zidentyfikować wady rozwojowe płodu. Obecnie firma twierdzi, że BioticsAI osiągnęła 96% dokładność.

Startup zbudował już obszerny zbiór danych obejmujący ponad milion prenatalnych obrazów ultrasonograficznych i zawsze szuka nowych możliwości partnerstwa, aby powiększyć swoją bazę danych i poprawić dokładność swojego algorytmu. Oczywiście BioticsAI nie wysyła wniosków bezpośrednio do pacjentów. Zamiast tego może „zwrócić uwagę lekarza interpretującego na tę nieprawidłowość, aby nie pozostała niezauważona” – powiedział Bustami.

Wreszcie, platforma wyodrębnia istotne dane z obrazów i automatyzuje generowanie raportów. Wszystko to ma na celu oszczędność czasu.

„Średnio lekarze położnicy i ginekolodzy poświęcają 15 minut na pacjenta na generowanie raportów i dokumentacji.

Celem naszego produktu jest złagodzenie tego problemu poprzez automatyczne generowanie raportów i wyodrębnianie wszystkich tych informacji, zapewniając cenną oszczędność czasu lekarzom i szpitalom” – powiedział Bustami.

BioticsAI pozyskała rundę pre-seed od Techstars Boston i programu pre-seed Blackbird Venture, który pomaga w komercjalizacji (Startmate). Firma rozpoczęła kilka programów pilotażowych i badań klinicznych z ośmioma instytucjami.

Istnieją inne firmy pracujące nad analizą ultrasonograficzną, takie jak Ultrasound AI, Origin Health i Sonio AI. Każda z nich podchodzi do tego problemu z innej perspektywy, skupiając się na konkretnej niszy.

„Skupiamy większość naszych wysiłków w zakresie sztucznej inteligencji na badaniach przesiewowych anomalii w drugim trymestrze ciąży, ponieważ jest to miejsce, w którym bada się 90% potencjalnych nieprawidłowości płodu” – powiedział Bustami. Ale jeśli BioticsAI będzie działać dobrze, firma może wkrótce rozszerzyć swoją działalność na sąsiednie dziedziny, takie jak ginekologia, urologia i neonatologia. Może stać się platformą diagnostyczną AI dla zdrowia reprodukcyjnego i nie tylko.

Źródło:  www.biotics.ai/product

Pozostałe artykuły