Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » BARD od Google już dostępny w Polsce

BARD od Google już dostępny w Polsce

by kapdes
bard-google

Google uruchomiło swojego tekstowego robota AI Bard w Polsce i całej UE.

„Bard jest teraz dostępny w większości krajów na całym świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej i Brazylii” – powiedział menedżer Google Jack Krawczyk, który jest odpowiedzialny za Barda w internetowym gigancie. Największa jak dotąd aktualizacja Bard obejmuje również obsługę najczęściej używanych języków, w tym polskiego, niemieckiego, arabskiego, chińskiego, hindi i hiszpańskiego. Do tej pory Bard mógł być obsługiwany tylko w języku angielskim, japońskim i koreańskim.

Dzięki Bard, Google odpowiada na sukces ChatGPT od OpenAI. Konkurencja w tym segmencie jest szczególnie istotna dla Google, również dlatego, że OpenAI jest wspierany przez Microsoft miliardami. Z pomocą ChatGPT wielki konkurent Google próbuje penetrować rynki takie jak wyszukiwanie internetowe i reklama online. Ponadto funkcje sztucznej inteligencji mają na celu zabezpieczenie dominacji Microsoftu na rynku oprogramowania.

Koniec blokowania Barda przez UE?

Usługa Google Bard była nadal zablokowana dla użytkowników w Polsce i pozostałych 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, gdy została uruchomiona w połowie maja. Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC), która jest odpowiedzialna za Google w Europie, wyraziła obawy, czy Bard jest zgodny z przepisami europejskiego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Krawczyk powiedział, że rozmawiali nie tylko z irlandzkim komisarzem ds. ochrony danych, ale także z wieloma organami ochrony danych w Europie, w tym z komisarzem ds. ochrony danych w Hamburgu, który jest odpowiedzialny za Google w Niemczech.

Jednocześnie z ekspansją regionalną, Google wprowadza również nowe funkcje w Bard

Na przykład system może również odczytywać odpowiedzi: „Jest to szczególnie pomocne, jeśli chcesz usłyszeć poprawną wymowę słowa lub odczytać wiersz lub skrypt”. Funkcja ta jest obecnie dostępna w języku polskim i ponad 40 innych językach.

Jednocześnie można również dostosować odpowiedzi Barda do własnych potrzeb i ustawić ton i styl dla różnych opcji. Możesz na przykład poprosić Barda o pomoc w napisaniu ogłoszenia o „starym fotelu”, a następnie skrócić odpowiedź za pomocą rozwijanej listy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Funkcja ta jest początkowo dostępna tylko w języku angielskim i wkrótce zostanie rozszerzona na inne języki.

Bard pozostanie bezpłatny

Kolejną nową funkcją jest możliwość łączenia wprowadzania głosowego z przesyłaniem obrazów. Może to być wykorzystane do uzyskania inspiracji dla tekstu, który odnosi się do obrazu, na przykład, jeśli chcesz podziękować komuś za prezent i chcesz, aby Bard pomógł ci sformułować notatkę z podziękowaniami. Funkcja ta jest obecnie dostępna w języku angielskim, a wkrótce będzie dostępna w innych językach.

Menedżer Google powiedział, że wszystkie funkcje Bard będą nadal oferowane bezpłatnie. „W tej chwili skupiamy się na tym, aby Bard był jak najbardziej użyteczny dla użytkowników. Nie skupiamy się więc obecnie na monetyzacji” – powiedział Krawczyk. Z drugiej strony konkurent Google, OpenAI, oferuje płatny wariant subskrypcji ChatGPT Plus dla swojej usługi. Za 20 dolarów miesięcznie OpenAI oferuje lepszą dostępność, gdy popyt jest wysoki, szybszy czas reakcji i priorytetowy dostęp do nowych funkcji, takich jak najnowsze modele językowe.

Co potrafi Bard?

Oto niektóre z funkcji, które oferuje Bard:

 • Generowanie tekstu: 

  Bard może generować różne formaty tekstowe, takie jak wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne, e-maile, listy itp.
 • Tłumaczenia: 

  Bard może tłumaczyć języki w czasie rzeczywistym.
 • Odpowiedź na pytania: 

  Bard może odpowiedzieć na pytania w wyczerpujący i pouczający sposób, nawet jeśli są otwarte, trudne lub dziwne.
 • Wyszukiwanie informacji:

  Bard może uzyskiwać dostęp do informacji ze świata rzeczywistego i przetwarzać je za pomocą wyszukiwarki Google, a także zachować spójność moich odpowiedzi z wynikami wyszukiwania.

Czy Bard jest lepszy od ChatGPT?

W wersji angielskiej może dorównywać botowi od OpenAi, po polsku robi więcej błędów językowych – takie mamy pierwsze wrażenie.

Ale będziemy testować nowego chatbota od Google i niedługo napiszemy o tym więcej. 

Pozostałe artykuły