Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Artysta odrzuca nagrodę, ale dlaczego?

Artysta odrzuca nagrodę, ale dlaczego?

by kapdes
artysta

Niemiecki artysta odrzucił nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym po ujawnieniu, że jego zgłoszenie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję (AI).

Mieszkający w Berlinie Boris Eldagsen wygrał kreatywną kategorię otwartą w tegorocznej edycji Sony World Photography Award swoim zgłoszeniem „Pseudomnesia: The Electrician”.
Upiorny czarno-biały obraz przedstawia dwie kobiety z różnych pokoleń — starsza kobieta wydaje się wisieć na młodszej z tyłu. Organizatorzy powiedzieli, że zostali poinformowani o pewnym zaangażowaniu AI, ale powiedzieli, że były „celowe” próby wprowadzenia ich w błąd.
Eldagsen powiedział, że ma nadzieję, że jego działania otworzą rozmowę wokół tej kwestii i doprowadzą do „oddzielnych konkursów dla obrazów generowanych przez AI.”

Puffer coat Pope’a. Musk na randce z prezesem GM. Fałszywe obrazy „wiadomości” AI oszukują użytkowników mediów społecznościowych Eldagsen powiedział w oświadczeniu udostępnionym na swojej stronie internetowej, że był „bezczelną małpą”, próbując otworzyć rozmowę wokół sztucznie generowanych obrazów.
„Dziękuję za wybranie mojego zdjęcia i uczynienie tego historycznym momentem, ponieważ jest to pierwsze zdjęcie wygenerowane przez AI, które wygrało w prestiżowym (sic) międzynarodowym konkursie PHOTOGRAPHY. Ilu z Was wiedziało lub podejrzewało, że jest to zdjęcie wygenerowane przez AI? Coś w tym nie czuje się dobrze, prawda?”.
Kontynuował: „Obrazy AI i fotografia nie powinny konkurować ze sobą w nagrodzie takiej jak ta. Są to różne byty. AI nie jest fotografią. Dlatego nie przyjmę tej nagrody”.
Powiedział, że złożył wniosek „jako bezczelna małpa”, aby dowiedzieć się, czy konkursy „są przygotowane na to, aby obrazy AI mogły wejść do konkursu. Nie są.”

’Nie chodzi o wygraną’

Eldagsen powiedział CNN we wtorek: „To pokazuje, że w tej chwili świat fotograficzny został zaskoczony po tym rozwoju, że subtelnie można tworzyć obrazy, które wyglądają jak fotografia, ale nie trzeba mieć umiejętności i wiedzy fotografów”.
Powiedział, że AI pozostawiła wielu fotografów czujących się „zagrożonych i bojących się, że stracą pracę, co się stanie.”
Eldagsen powiedział, że jego intencją nie było stworzenie kłopotów, ale otwarcie ważnej rozmowy.
„Nie chodziło o wygranie czegokolwiek”, powiedział. „Robiłem tylko test, aby sprawdzić, czy są świadomi — jak haker, który włamuje się do systemu nie po to, aby go wykorzystać, ale aby zobaczyć, czy są w nim słabe punkty”.
W dalszych wypowiedziach na swojej stronie internetowej powiedział, że poinformował organizatorów o zaangażowaniu AI.

artysta

Organizatorzy stwierdzili, że w roku 2023 odnotowano najwyższą liczbę zgłoszeń w 16-letniej historii nagród.

W tegorocznych konkursach zgłoszono ponad 415 000 zdjęć, z czego ponad 180 000 kwalifikowało się do kategorii profesjonalnych. W każdej kategorii wybrano trzech finalistów oraz od pięciu do siedmiu fotografów, którzy znaleźli się na krótkiej liście. Wybrane zdjęcia zostały wykonane przez fotografów z ponad 30 krajów w różnych miejscach, od opuszczonej fabryki cementu w Chinach po targ rybny w Somalii.

Wprowadzające w błąd twierdzenia

World Photography Organisation, która prowadzi konkurs, powiedziała CNN w oświadczeniu we wtorek, że podczas wymiany konkursowej z Eldagsenem przed ogłoszeniem go zwycięzcą kategorii 14 marca, potwierdził on „współtworzenie” tego obrazu przy użyciu AI.
„Kategoria kreatywna otwartego konkursu wita różne eksperymentalne podejścia do tworzenia obrazów, od cyjanotypii i rayografów po najnowocześniejsze praktyki cyfrowe” – powiedzieli organizatorzy.
„Jako takie, po naszej korespondencji z Borysem i gwarancjach, które dostarczył, czuliśmy, że jego zgłoszenie spełnia kryteria tej kategorii i wspieraliśmy jego udział. Dodatkowo, cieszyliśmy się na zaangażowanie w bardziej dogłębną dyskusję na ten temat i z zadowoleniem przyjęliśmy życzenie Borysa do dialogu, przygotowując pytania do dedykowanego Q&A z nim dla naszej strony internetowej.
„Ponieważ on [Eldagsen] zdecydował się teraz na odrzucenie swojej nagrody, zawiesiliśmy nasze działania z nim i zgodnie z jego życzeniem usunęliśmy go z konkursu. Biorąc pod uwagę jego działania i późniejsze oświadczenie odnotowujące jego celowe próby wprowadzenia nas w błąd, a tym samym unieważnienia gwarancji, których udzielił, nie czujemy już, że jesteśmy w stanie zaangażować się w znaczący i konstruktywny dialog z nim.”
W oświadczeniu powiedziano, że organizatorzy uznają „wagę tego tematu i jego wpływ na tworzenie wizerunku w dzisiejszych czasach.”
„Podczas gdy elementy praktyk AI są istotne w artystycznych kontekstach tworzenia obrazu, nagrody zawsze były i nadal będą platformą dla mistrzów doskonałości i umiejętności fotografów i artystów pracujących w medium” – dodała World Photography Organisation.

Pozostałe artykuły