Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me stanowią duże zagrożenie dla naszych danych

Aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me stanowią duże zagrożenie dla naszych danych

by kapdes
barbie

Ciemna strona "barbiemanii"

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega: „W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych” 

„Uważaj na selfie z Barbie. Najpierw była lalka, która podbiła serca dziewczynek na całym świecie. Później przyszedł czas na kasowy film z Margot Robbie w roli głównej. Na koniec pojawia się barbiemania, a internet zalewają zdjęcia, przekształcające człowieka w znaną zabawkę” – napisało Ministerstwo Cyfryzacji.

Aplikacje z filtrami do zdjęć to nic nowego.

„Były już fotki z psimi uszami czy aplikacje pozwalające postarzyć się o kilkadziesiąt lat. Teraz możemy jednym kliknięciem przeobrazić się w Barbie albo Kena” 

„Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega jednak, że ta z pozoru niewinna zabawa, to tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów. W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych”

Akceptując politykę prywatności usługi barbieselfie.ai dajemy aplikacji dostęp między innymi do kamery, historii płatności, historii lokalizacji GPS, danych rejestracyjnych czy dokładnych danych technicznych smartfona.

„Aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o Ochronie Danych Osobowych (RODO) – nie wiemy więc jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane. Uważajmy na to, co klikamy i bądźmy bezpieczni w sieci” – dodało Ministerstwo Cyfryzacji.

aplikacja-barbie

źródło: https://www.facebook.com/MinisterstwoCyfryzacji

Popularność sztucznej inteligencji, a bezpieczeństwo.

W każdym przypadku, gdy pojawia się nowa moda, chcemy jak najszybciej wykorzystać trend, który pojawił się w mediach, kulturze, czy internecie.

Niestety często idzie za tym nasza nieostrożność. Od listopada coraz codziennie pojawiają się w Google Play i AppStore nowe aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję, często te aplikacje są niemal identyczne. Ich celem jest zdobycie nowych użytkowników i subskrybentów, ale nie tylko. Pamiętajmy, że często dla twórcy aplikacji, to nie sama aplikacja jest produktem, a MY! To jakie dane może od nas pobrać jest bardzo istotne, a prawie zawsze zgadzamy się na udostępnienie  danych, które nie są niezbędne do korzystania z aplikacji, a po prostu są produktem. Produktem, który właściciel aplikacji może sprzedać. 

Dlatego pamiętajmy o tym!

Na uwadze musimy też mieć to, że hakerzy też potrafią korzystać ze sztucznej inteligencji…

 

Więcej na temat bezpieczeństwa

Pozostałe artykuły