Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Amerykański wywiad bada G42, potęgę AI w Abu Zabi i partnera OpenAI

Amerykański wywiad bada G42, potęgę AI w Abu Zabi i partnera OpenAI

by kapdes
g42

G42 to firma zajmująca się sztuczną inteligencją i przetwarzaniem w chmurze

Z siedzibą w Abu Zabi, powiązana z rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Raport New York Times ujawnił, że firma jest przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez amerykańskie agencje wywiadowcze.

Według raportu opublikowanego w New York Times, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan wyraził obawy dotyczące potencjalnego zakresu współpracy między firmą AI G42 a chińskimi firmami, takimi jak Huawei, podczas wizyty swojego odpowiednika ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), szejka Tahnoona bin Zayeda.

Firma ma siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest kontrolowana przez szejka Tahnoona bin Zayeda. Według raportu, amerykańscy urzędnicy obawiają się, że G42 może służyć jako kanał transferu zaawansowanych amerykańskich technologii do chińskich firm lub rządu. G42 współpracuje z głównymi chińskimi firmami, które amerykańscy urzędnicy uważają za zagrożenie dla bezpieczeństwa, w tym z Huawei, który podlega amerykańskim sankcjom.

Ponadto raporty wywiadowcze ostrzegają, że relacje biznesowe G42 z chińskimi firmami mogą doprowadzić do tego, że dane genetyczne milionów Amerykanów i innych osób wpadną w ręce chińskiego rządu, według dwóch urzędników zaznajomionych z raportami.

Amerykańskie agencje wywiadowcze badały dyrektora generalnego G42, Peng Xiao

CIA opracowała nawet tajny profil Peng Xiao, dyrektora generalnego G42, który kształcił się w USA i zrzekł się obywatelstwa amerykańskiego na rzecz obywatelstwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wnioski z dokumentu CIA na temat Xiao nie są publiczne, według New York Times.

Administracja Bidena wyraziła zaniepokojenie firmą i jej zarządem w ostatnich miesiącach, wzywając G42 do zerwania więzi z chińskimi firmami i władzami. Podnoszono również możliwość nałożenia sankcji na firmę.

Według raportu, rozmowy odbyły się w Waszyngtonie i Abu Zabi i były prowadzone przez kilku amerykańskich urzędników, w tym dyrektora CIA Williama J. Burnsa i sekretarz handlu Ginę Raimondo. Tarun Chhabra, dyrektor ds. technologii w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, również zgłosił swoje obawy urzędnikom w Abu Zabi.

Administracja Bidena ogranicza transfer zaawansowanych technologii do Chin
G42 znajduje się zatem w centrum wysiłków USA mających na celu ograniczenie wysiłków Chin zmierzających do zdobycia przewagi w zakresie wiodących na świecie technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Administracja Bidena nałożyła ograniczenia eksportowe na producentów chipów i inne odpowiednie firmy technologiczne, aby zapobiec przedostawaniu się zaawansowanych technologii chipowych do Chin i Rosji. Obawy, że Chiny mogłyby uzyskać te technologie za pośrednictwem krajów trzecich lub wykorzystać je lokalnie, doprowadziły w sierpniu do rozszerzenia zakazów na niektóre kraje Bliskiego Wschodu.

Przypadek G42 jest jednak skomplikowany

Firma współpracuje z chińskimi firmami, takimi jak Huawei, ale także z amerykańskimi firmami, takimi jak Microsoft i Dell Technologies. Od połowy października współpracuje również z OpenAI.

G42 buduje również jeden z najszybszych na świecie superkomputerów AI, Condor Galaxy, wykorzystując chipy AI Cerebra. Model języka arabskiego Jais jest jednym z pierwszych modeli AI wytrenowanych na Condor Galaxy 1.

Władze USA wyraziły zaniepokojenie faktem, że część infrastruktury technologicznej G42 została zbudowana przy pomocy chińskich firm, w tym Huawei.

Współpracowali oni z „różnymi międzynarodowymi firmami technologicznymi z całego świata”, powiedział Talal Al Kaissi, starszy dyrektor w G42. Rozmowy z Microsoftem na temat wymiany stosu technologicznego i infrastruktury trwały od końca ubiegłego roku. W tym roku firma zwróciła się do amerykańskich firm, w tym Cerebras i Nvidia, aby zmodernizować superkomputery i odejść od „starszego dostawcy technologii, który obejmował chiński sprzęt”.

CEO G42, Xiao, komentuje zarzuty

CEO Xiao skomentował raport na Fortune Global Forum w Abu Dhabi w środę. Powiedział, że widział raport, ale jeszcze nie skończył go czytać. Powiedział, że „to prawda, że wszyscy musimy zwracać uwagę na właściwy rozwój sztucznej inteligencji i ostatecznie na to, do czego jej używamy”.

Podkreślił, że G42 chroni dane podczas współpracy z partnerami na całym świecie. „Upewniamy się, że nie ma wycieku poufnych informacji z naszego łącza do centrum danych w USA. Jeśli amerykańscy partnerzy kiedykolwiek udostępnią nam jakiekolwiek dane, jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie, że dane są tutaj bezpieczne” – powiedział Fortune.

Ale odpowiedzialność idzie tylko tak daleko: „Wyzwanie pojawia się, gdy dane lub modele trafiają do rąk klientów, gdzie nie masz już takiej kontroli”.

Pozostałe artykuły