Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » Air Canada i odpowiedzialności za chatbota

Air Canada i odpowiedzialności za chatbota

by kapdes
aircanada

Air Canada musi wypłacić odszkodowanie pasażerowi z Kolumbii Brytyjskiej

Po tym, jak jej chatbot wprowadził go w błąd co do cen biletów lotniczych. Mężczyzna polegał na informacjach chatbota o cenach biletów lotniczych podczas rezerwacji lotu na pogrzeb swojej babci, donosi CTV News.

W szczególności chciał on dowiedzieć się o specjalnych taryfach żałobnych dla lotów z powodu śmierci w rodzinie. Chatbot powiedział mężczyźnie, że przysługuje mu zniżka w ciągu 90 dni od daty lotu.

Informacja ta była nieprawidłowa, a linia lotnicza odmówiła przyznania zniżki żałobnej z mocą wsteczną.

ebook

Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Życiu Codziennym?

Air Canada argumentowała, że nie może być pociągana do odpowiedzialności za informacje dostarczane przez chatbota.

Chatbot był odrębnym podmiotem prawnym i odpowiadał za swoje działania.

Kanadyjski sąd cywilny orzekł jednak na korzyść mężczyzny i przyznał mu 650,88 USD odszkodowania za zaniedbanie dezinformacji. Kwota ta stanowi różnicę w cenie między lotem, za który zapłacił, a obniżoną opłatą żałobną, powiększoną o odsetki i opłaty.

Chatbot na stronie internetowej jest jej częścią

Sąd stwierdził, że Air Canada nie zapewniła dokładności swojego chatbota. Chatbot jest częścią strony internetowej i, podobnie jak ona, musi dostarczać dokładnych informacji.

Air Canada jest odpowiedzialna za wszystkie informacje na swojej stronie internetowej, niezależnie od tego, czy pochodzą one ze strony statycznej, czy z chatbota.

Sąd odrzucił również argument, że mężczyzna mógł znaleźć prawidłowe informacje na innej stronie witryny, zauważając, że nie powinno być powodu, aby klienci porównywali informacje chatbota z informacjami w innym miejscu.

Incydent miał miejsce w listopadzie 2022 r., Air Canada prawdopodobnie nadal korzystała z zaprogramowanego chatbota, a nie z bota modelu językowego, który może być jeszcze mniej niezawodny.

Na przykład chatbot LLM w salonie samochodowym w Stanach Zjednoczonych był w stanie wynegocjować cenę nowego samochodu do jednego dolara amerykańskiego. Również w tym przypadku sąd mógłby dojść do wniosku, że bot jest częścią strony internetowej i że wynegocjowana cena, jakkolwiek absurdalna, ma znaczenie.

Firma kurierska DPD zaszkodziła swojemu wizerunkowi, wykorzystując chatbota: Oparty na LLM bot naśmiewał się z własnej firmy, nazywając ją najgorszą firmą kurierską na świecie.

Źródło: https://bc.ctvnews.ca/air-canada-s-chatbot-gave-a-b-c-man-the-wrong-information-now-the-airline-has-to-pay-for-the-mistake-1.6769454

Pozostałe artykuły