Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » 7 przykładów propagandy politycznej wspomaganej przez sztuczną inteligencję

7 przykładów propagandy politycznej wspomaganej przez sztuczną inteligencję

by kapdes
polityka-sztuczna-inteligencja-ai

Sztuczna inteligencja w polityce

W miarę jak wyniki modeli AI stają się coraz bardziej realistyczne, treści generowane przez AI wkradają się do codziennej polityki, jak pokazują poniższe przykłady.

Rozpoczęła się nowa era opartych na sztucznej inteligencji „fałszywych treści”, nie zawsze tak nieszkodliwych, jak zdjęcia papieża nagle ubranego w zaskakująco modne ubrania. Mogą one również powodować poważne zamieszanie, jak w przypadku obrazów pokazujących rzekome aresztowanie Donalda Trumpa lub fałszywy obraz pożaru w pobliżu Pentagonu.

1. Platforma Obywatelska pod koniec sierpnia wypuściła spot z głosem premiera Morawieckiego wygenerowanym przez AI

W materiale wypuszczonym przez PO pojawiają się fragmenty wystąpienia Mateusza Morawieckiego, w których przekonuje, że Zjednoczona Prawica, jest „twarda jak stal”, „potrafią się dogadać” i obóz rządzący jest „naprawdę zjednoczoną prawicą”.

Wystąpienie poprzeplatano „rzekomymi mailami premiera, ujawnionymi przez serwis Poufna Rozmowa”, w których miał twierdzić, że Zbigniew Ziobro jest „nielojalny” i „cyniczny”. Wiadomości te odczytuje głos Morawieckiego wygenerowany przez sztuczną inteligencję. PO jednak nigdzie tego nie zaznaczyło. Można było odnieść wrażenie, że premier faktycznie odczytuje maile, pokazane na ekranie.

PO opublikowała również spot, w którym oprócz Morawieckiego, użyto głosu Daniela Obajtka wygenerowanego przez sztuczną inteligencję.

2. Anthony Furey, kandydat na burmistrza Toronto

Toronto wkrótce wybierze nowego burmistrza. Anthony Furey, który twierdzi, że sam pracował w dziennikarstwie przez 15 lat, dostrzegł potencjał generatorów obrazów AI i wykorzystuje je do zilustrowania części swojej kampanii. Jednym z jego głównych tematów jest: Chce pozbyć się bezdomnych z ulic Toronto.

Na przykład, jedno zdjęcie z jego kampanii pokazuje ulicę Toronto z ludźmi koczującymi bez schronienia. Inny obraz przedstawia mężczyznę i kobietę, ale szybko okazuje się, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencję: kobieta ma trzy ramiona. Źródło różnych obrazów w broszurze jest niejasne. Obraz trzech ramion został zastąpiony mniej rzucającym się w oczy obrazem, również wygenerowanym przez sztuczną inteligencję.

3. Alternative für Deutschland (AfD)

W marcu 2023 r. zastępca lidera grupy parlamentarnej AfD Norbert Kleinwächter zwrócił na siebie uwagę obrazem AI. „Nie dla jeszcze większej liczby uchodźców” – czytamy w jego poście na Instagramie, przedstawiającym wściekłych ludzi z otwartymi ustami. Nie był to ostatni obraz AI na kanale Kleinwächtera; lubi on również karykaturować przeciwników politycznych za pomocą Midjourney.

4. Nowozelandzka Partia Narodowa

Obraz wykorzystany przez konserwatywną prawicową Nowozelandzką Partię Narodową na Instagramie daje bardziej realistyczne wrażenie. „Nowa Zelandia nie jest bezpieczna pod rządami Partii Pracy”, czytamy w podpisie pod zdjęciem włamywacza bez twarzy. Nie ma odniesienia do pochodzenia obrazu. Reakcje wyborców w komentarzach są mieszane, niektórzy potępiają politykę „podobną do Trumpa”, a inni z zadowoleniem przyjmują wykorzystanie nowoczesnych technologii.

5. Kandydat na burmistrza Chicago

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulacji politycznych nie ogranicza się do generowania obrazów. Według New York Times, kandydat na burmistrza Chicago skarżył się, że „jakieś” media sklonowały jego głos na Twitterze. W ten sposób, jak twierdzi, został zmanipulowany, bo nigdy nie powiedział, że popiera przemoc policyjną.

6. Pentagon w ogniu

W maju 2023 r. zdjęcia płonącego budynku, rzekomo w pobliżu Pentagonu, krążyły na Twitterze z kont, które początkowo wydawały się wiarygodne, ponieważ były oznaczone jako zweryfikowane. 

Jednak odkąd Elon Musk przejął Twittera (teraz już X), nie jest to już wiarygodne źródło informacji. Rzekomy atak na Pentagon wywołał poruszenie, a nawet na krótko spowodował spadki na nowojorskiej giełdzie.

7. Aresztowanie Donalda Trumpa

Sztuczna inteligencja może w ciągu kilku sekund tworzyć obrazy, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak prawdziwe zdjęcia. Pozwala to złośliwym użytkownikom wykorzystać najświeższe wiadomości i szybko rozpowszechniać wizualizacje.

Na przykład, gdy opinia publiczna dyskutowała o możliwym aresztowaniu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, wkrótce potem w mediach społecznościowych pojawiły się częściowo fotorealistyczne obrazy, rzekomo to potwierdzające.

Zostało to wywołane przez Eliota Higginsa, założyciela holenderskiej organizacji badawczej Bellingcat, który zwizualizował swoją fantazję o aresztowaniu za pomocą Midjourney i podzielił się wynikami na Twitterze.

Czy dozwolone jest wykorzystywanie modeli graficznych AI w kampaniach politycznych?

Midjourney, model obrazu AI, który jest obecnie uważany za najpotężniejszy w swoim rodzaju i który w ostatnich wersjach zbliżył się do fotorealizmu, wyraźnie zabrania wykorzystywania swoich obrazów do celów politycznych w swoich warunkach użytkowania.

Jednak operatorzy Midjourney – jeśli dowiedzą się o takich przypadkach – mogą niewiele z tym zrobić, z wyjątkiem moderowania podpowiedzi i blokowania odpowiednich kont. Takie konsekwencje są wykluczone w modelu open-source Stable Diffusion, który powoli osiąga podobny poziom jakości jak SDXL.

Co nam pozostaje?

NIE WIERZYĆ POLITYKOM!

Źródła:

https://the-decoder.com/fake-trump-images-herald-the-deepfake-era/
https://furey.ca/platform/
https://www.nytimes.com/2023/06/25/technology/ai-elections-disinformation-guardrails.html
https://twitter.com/EliotHiggins
https://twitter.com/Platforma_org

Pozostałe artykuły