Strona główna » Ai e-book o sztucznej inteligencji » 50 mln $ od Apple dla wydawców treści…

50 mln $ od Apple dla wydawców treści…

by kapdes
apple-ai

Apple zachęca wydawców umowami o wartości 50 milionów dolarów na treści szkoleniowe AI

Profesjonalne teksty są cennym zasobem do szkolenia modeli językowych. Apple jest kolejną dużą firmą technologiczną, która zawarła umowę z wydawcami.

Apple podobno skontaktowało się w ostatnich tygodniach z kilkoma głównymi wydawcami i organizacjami informacyjnymi, aby licencjonować ich treści do szkolenia AI. Tak twierdzi The New York Times, który zacytował cztery osoby zaznajomione z tą sprawą.

Mówi się, że Apple oferuje wieloletnie umowy o wartości co najmniej 50 milionów dolarów. Wśród firm, do których zwróciło się Apple, są Condé Nast, NBC News i IAC, które są właścicielami People, The Daily Beast oraz Better Homes and Gardens.

Jednak niektórzy wydawcy są podobno zaniepokojeni, że warunki licencyjne Apple idą zbyt daleko w licencjonowaniu archiwów wydawców za oferowane pieniądze. Wydawcy zostaliby również pociągnięci do odpowiedzialności prawnej za wykorzystanie ich treści przez Apple.

Innym ryzykiem jest to, że nie wiadomo, w jaki sposób Apple wykorzysta generatywną sztuczną inteligencję w kontekście wiadomości.

Jeśli Apple miałoby oferować sztuczną inteligencję generatywną wyszkoloną w zakresie wiadomości za pośrednictwem własnego ekosystemu sprzętu i oprogramowania w celu przejęcia części branży informacyjnej, wydawcy konkurowaliby ze sobą, aby udostępnić swoje treści Apple.

Jest to podobne do tego, co dzieje się z artystami, z tym wyjątkiem, że artyści nigdy nie zostali zapytani, czy ich materiały mogą być wykorzystywane do trenowania sztucznej inteligencji, ani nie otrzymali żadnych tantiem.

Apple przynajmniej pyta

Apple może jednak znaleźć sposób na szkolenie zdolnych do generowania systemów tekstowych bez tych licencji. Albo może zrobić to, co Google lub OpenAI i po prostu wziąć to, czego potrzebuje, bez pytania.

Według NYT, właśnie dlatego niektórzy dyrektorzy branży informacyjnej są optymistycznie nastawieni, że podejście Apple może ostatecznie doprowadzić do użytecznego partnerstwa, ponieważ firma prosi o pozwolenie, a nie wykorzystuje treści bez zgody.

Niedawno OpenAI ogłosiło dwa partnerstwa z Axel Springer i Associated Press w USA. W obu partnerstwach OpenAI otrzyma treści dziennikarskie do szkolenia AI i zapewni organizacjom swoją technologię AI w celu optymalizacji procesów produkcyjnych. Ponadto treści z publikacji Axel Springer będą dystrybuowane w ChatGPT.

Apple próbuje nadrobić zaległości w AI

Niedawny szum wokół sztucznej inteligencji został zdominowany przez OpenAI, Microsoft i Google, uzupełniony przez kilka startupów, takich jak Anthropic i Midjourney, oraz tętniącą życiem scenę open source. Apple było w dużej mierze nieobecne. Ale to się powoli zmienia.

Apple pracuje nad narzędziami sztucznej inteligencji, w tym nad dużym frameworkiem modelu językowego o nazwie Ajax i usługą chatbota o nazwie AppleGPT. Projekt ten stał się ważną częścią firmy.

Według Bloomberga, Apple już wykorzystuje model językowy wewnętrznie. Został on zaprojektowany, aby pomóc pracownikom w tworzeniu prototypów, podsumowywaniu tekstu i odpowiadaniu na pytania dotyczące danych, na których został przeszkolony.

Mówi się, że zespół Apple zajmujący się modelowaniem języka jest niewielki, około 16 osób, ale z dużym budżetem: Mówi się, że każdego dnia miliony dolarów przeznaczane są na szkolenia AI. Zespół „Foundational Models” jest kierowany przez inżyniera AI Johna Giannandrea, którego Apple pozyskało z Google wiosną 2018 roku i awansowało do zespołu wykonawczego następnej zimy.

Apple niedawno wydało również MLX, wydajną platformę uczenia maszynowego dla chipów Apple.

Dzięki MLX użytkownicy mogą między innymi lokalnie trenować lub dostrajać model językowy Transformer, generować tekst za pomocą Mistral, tworzyć obrazy za pomocą Stable Diffusion i rozpoznawać mowę za pomocą Whisper.

Pozostałe artykuły